Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

cred ca este trandescantia, creste si la noi pe afara , flora salbatica

leonardus

Quote from: vivi23ro on September 24, 2011, 08:22:56 PM
cred ca este trandescantia, creste si la noi pe afara , flora salbatica

Nu, dar mi-ai dat startul perfect ! Deci ai meritul asigurat  +apl ! Altfel as fi capiat pana s-o gasesc. Este Commelina communis ! :-bd Multumiri multe !

vivi23ro

nu ai de ce, la noi apare singura in fiecare an in curte , situata la nord, deci ii place umbra si umiditatea

leonardus

Si langa Commelina aceasta apare ''urzica'' asta rosie  +ham. Glumeam, dar cand am intrebat ce este mi s-a raspuns ca un fel de urzica rosie, desi eu nu am auzit de asa ceva....Nici aici n-am avut spor cu spontana.org. Acum stiu cam care este explicatia. Situl este excelent dar se bazeaza pe ceea ce si este: flora spontana ! Nici Commelina si nici altele greu de identificat nu fac parte din aceasta categorie. Sunt plante ''importate'', nu native +ham. Desi in ultima vreme, odata cu noua oranduire foarte multe s-au naturalizat la noi. Banuiesc ca si ''urzica'' asta rosie tot de-aia este.

Hai s-aveti o zi buna.

sandaveturia

Intreb si eu: cum se numeste tufa care infloreste acum pe la toate curtile de la tara ( se inmulteste prin despartire radacina) , cu flori mici mov. cu centrul galben, undeva de inaltime max. 40-50 cm.? Sunt pline rondurile de ea , sta plina de flori pana da zapada, da' nu stiu cum se cheama...

Carina

Eu cred ca vorbesti de aster (ochiul boului de toamna), si la mine el e vedeta acum in gradina  :)

vivi23ro

urzica rosie nu am vazut pe aici.. nu stiu ce este

sandaveturia

Multumesc Carina, cred ca aster este. Voiam sa citesc de ea cum se inmulteste dar daca nu stiam cum o cheama nu aveam cum sa citesc... Acuma stiu! +dns

einsteinitza

Sandaveturia, vezi ca Asterul e in foarte multe variante, unele pitice, cum sunt cele de prin curti si unele mai inalte. Eu mai demult m-am pacalit, si in loc de pitic am luat inalt, s-a facut o tufa mare de tot,pe care o pusesem ca bordura =)) =))
A trebuit sa o mut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

aster frikartis cred ca e cea cu floricele mov. Are undeva 30-40 cm. E de borduri mai inalte... =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Asterul pe la noi are si o nuanta albastru- mov,apoi mov mai deschis si alb;nu le-am determinat niciodata denumirile.

sandaveturia

Asterul pe care l-am luat eu sambata a fost la ghiveci, de la cineva din targ, nu de la o florarie, si pana azi s-a cam uscat... oare de ce? Adica azi arata chiar rau, rau... O fi fost mutat cand era in plina floare si nu i-o fi convenit? Azi abia am reusit sa o mut in pamant de gradina si i-am taiat toate florile ofilite. Sunt curioasa daca se mai deschid bobocii... Dar si daca anul asta e compromisa, la anul mai da?

flordel

Pune-i apa, Aster-ul este rezistent...Chiar daca anul asta n-oi avea flori, la anu' ai sanse.

paraschivvvv

Poate identifica cineva plantuta mea dupa floricica facuta;mentionez ca are un bulbisor,iare frunzele sunt trifoliate:

http://popescugp.sunphoto.ro/inceput_de_octombrie_2011/48792105

paraschivvvv

Chiar nimeni nu ma poate ajuta in determinarea platutei cu floarea din mesajul de mai sus?

geodezia

sdomn Popeacu seamana la floare cu fasolea
si da domnule Leonardus aia e o urzica rosie si nu stiu cum sa mai scap de ea de prin curte ca se inmulteste in draci .. are o rata de inmultire foarte mare intr-un an am stirpit-o jumulind primavara si al 2lea an a dat la loc este invadatoare nu o aciuia prin gradina

leonardus

Quote from: geodezia on October 09, 2011, 06:13:43 PM
sdomn Popeacu seamana la floare cu fasolea
si da domnule Leonardus aia e o urzica rosie si nu stiu cum sa mai scap de ea de prin curte ca se inmulteste in draci .. are o rata de inmultire foarte mare intr-un an am stirpit-o jumulind primavara si al 2lea an a dat la loc este invadatoare nu o aciuia prin gradina

Da, am depistat-o si eu, ii spune Perilla frutescens, susan salbatic, este o planta aromatica foarte folosita in bucataria asiatica. Cred ca este bine sa o ai in gradina... ;)

Elena_E

In urma cu cateva zile mi-am comandat o magnolie galbena, cred ca e  Yellow River, vreau sa o plantez cat mai repede insa am o nelamurire, oare se poate planta si intr-un loc unde primeste doar 3-4 ore de soare/zi?

claude

E cam putin 3-4 ore, spre 6 ar fi ok. Cand o plantezi fa-i in groapa un amestec de pamant usor acid
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Geodezia plantuta mea are un rizomel ca un bobulet ceva mai mare ca gamalia de chibrit;floarea este ca cea din imagine,frunza trilobata ca la trifoi si este curgatoare;fasolea stiu ca face planta in exterior avand pe ea tecile de la bob si apoi se dezvoltape verticala,dar acesta plantuta a mea este curgatoare de la ivirea ei.Nici nu stiu de unde am acest bobulet;m-am trezit cu el in ghiveci  unde pusesem un rizom de achi si am zis  la inceput ca este un rizom de achi mic de la Bloomia din Suedia.Deci nu este fasole desi floarea parca ar semana cu cea de fasole.

Elena_E

Quote from: claude on October 10, 2011, 05:58:52 PM
E cam putin 3-4 ore, spre 6 ar fi ok. Cand o plantezi fa-i in groapa un amestec de pamant usor acid
Multumesc Claude pentru raspunsul rapid, atunci incerc sa-i caut un loc cu mai mult soare, defapt vroiam sa castig spatiu pentru niste pomi fructiferi dar daca are nevoie de mai mult soare atunci ma reorganizez.
Multumesc inca o data. +hug

einsteinitza

Cauta-i locul definitiv, magnolia nu prea iubeste mutarile, mai bine sa nu ai nevoie sa o muti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Elena_E

Inca nu am plantat-o, o mai  tin cateva zile in ghiveci ::),
Multumesc pentru sfat, asa cum am mai spus sunt "incepatoare"  ???

leonardus

Quote from: Elena_E on October 10, 2011, 03:16:34 PM
In urma cu cateva zile mi-am comandat o magnolie galbena, cred ca e  Yellow River, vreau sa o plantez cat mai repede insa am o nelamurire, oare se poate planta si intr-un loc unde primeste doar 3-4 ore de soare/zi?

Am si eu o magnolia galbena de vreo 4 ani, tip pom, nu tufa. Am dat vreo 5 milioane atunci, credeam ca merita.  Intr-adevar florile sunt superbe, dar nu miros si ce-i mai rau ca nu creste deloc; asa cum am luat-o asa este si acum. Se vede clar ca este altoita. Nu stiu ce sa spun, nu am cunostinte despre asta poate este cineva care ne lamureste. Nici la un vecin care are cumparat magnolia galbena tip tufa nu se dezvolta.