Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

Dudu

sunt cam multe buruieni ;D pe acolo;
care dintre ele te referi
pune o poza doar cu plantele respective;
din cate vad acolo in dreapta langa ''mustar'' e papadia si in stanga langa trifoi e patlagina;

planta mea nu o recunoaste nimeni  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

hapylica


leonardus

Quote from: Dudu on June 07, 2011, 08:03:00 PM
sunt cam multe buruieni ;D pe acolo;
care dintre ele te referi
pune o poza doar cu plantele respective;
din cate vad acolo in dreapta langa ''mustar'' e papadia si in stanga langa trifoi e patlagina;

planta mea nu o recunoaste nimeni  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Cea cu flori galbene din centrul imaginii.

sandaveturia

Din concediu mi s-a legat de mana o tufa cu flori violet pe care nu stiu cum o cheama.
Ma poate ajuta cineva?
Poza este de saptamana trecuta , deci infloreste in iunie ( nu stiu daca toata vara sau doar acum)

sandaveturia

Nu stie nimeni ce am eu?...
Mai caut...

Carina

La flori seamana cu un soi de geranium, dar nu vad bine frunzele ca sa pot spune daca e geranium sau nu. Poti face o poza mai de aproape cu frunzele??

sandaveturia

Planta e gata pusa in pamant la casuta de vacanta si nu mai pot face alte poze pana nu ajung acolo. Fac un crop la poza din concediu. Nu stiu daca se vede mai bine. Frunza e crestata in forma de stea cu vreo  10 colturi. Planta e taratoare si nu miroase nici floarea si nici frunzele. Florile sunt micute si dese.


sandaveturia

Asta e! Al 2-lea limk! Geranium violet!
Multumesc mult! Raman datoare!

leonardus

Quote from: Dudu on June 07, 2011, 08:03:00 PM
sunt cam multe buruieni ;D pe acolo;
care dintre ele te referi
pune o poza doar cu plantele respective;
din cate vad acolo in dreapta langa ''mustar'' e papadia si in stanga langa trifoi e patlagina;

planta mea nu o recunoaste nimeni  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Uite un prim-plan mai bun. Florile seamana foarte bine cu rostopasca dar sigur nu-i asta...

Dudu

sal
nu e rostopasca;
se numeste Lotus corniculatus (popular: Ghizdei)  :-bd  ;D

cum se numeste aceasta planta :






leonardus

Quote from: Dudu on June 12, 2011, 04:16:32 PM
sal
nu e rostopasca;
se numeste Lotus corniculatus (popular: Ghizdei)  :-bd  ;D

da, la fix. Acum rogu-te spune-mi cum faci cand trebuie sa identifi o planta ? ca eu am Flora ilustrata a Romaniei de V. Ciocarlan, dar doar vol. 2, si capitolul Cum se identifica o planta este numai in vol. 1.; am cautat peste tot vol. 1 di nimic. Nici editia a III-a nu se mai gaseste. Si cred ca nici prea mare ajutor nu este ca toate plansele sunt alb-negru, foarte greu de identificat dupa ele. mersi mult...

P.S. daca nu e cu suparare, pot sa mai pun plante la identificat ?  :) :)

einsteinitza

Voi ati facut aici un topic frumos, preponderent cu flora spontana, eu zic ca e un mare beneficiu.Ma uit si citesc ce scrieti si cum le determinati,e  interesant.Din pacate eu nu am timp pentru asta, dar cu voi mai aflu cum le cheama pe cele pe care le vad prin gradina, salbatice.
Deci, eu zic sa-i dati inainte! +apl +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dudu

sal
pe net caut plantele;
"buruienile" le cam cunosc,imi mai usor de identificat decat o planta de interior  ;D ;D
poti pune cate poze vrei u,cu ce plante doresti  :) :)

cu planta mea,nimeni nimic  ??? ???

sandaveturia

Mai intreb ceva: salvia nemorosa este salvia pe care o vedem inflorita acum pe toate dealurile?
Si stie cineva daca salvia officinalis rezista in gradina iarna?

leonardus

Quote from: einsteinitza on June 13, 2011, 11:07:18 AM
Voi ati facut aici un topic frumos, preponderent cu flora spontana, eu zic ca e un mare beneficiu.Ma uit si citesc ce scrieti si cum le determinati,e  interesant.Din pacate eu nu am timp pentru asta, dar cu voi mai aflu cum le cheama pe cele pe care le vad prin gradina, salbatice.
Deci, eu zic sa-i dati inainte! +apl +apl +apl

Atunci uite inca una.. ???

cristinaf


leonardus

Quote from: ika on June 14, 2011, 08:26:00 AM
Asta e tataneasa.
:-bd :-bd iata alta, despre care pot spune ca nu-i stiu cum arata florile. In permanenta  le vad asa, fara flori. Curios :-\

Dudu

pt sandaveturia;
uite un link despre salvia officinalis;
http://www.pravaliata.ro/salvia.htm

cum se numesc plantele;
1.




2.




vivi23ro

Leonardus, din aia m si eu in ghiveci, in balconul deschis, dar tot nu stiu ce e...

doinabacau

Quote from: sandaveturia on June 14, 2011, 07:46:45 AM
Mai intreb ceva: salvia nemorosa este salvia pe care o vedem inflorita acum pe toate dealurile?
Si stie cineva daca salvia officinalis rezista in gradina iarna?


    Sanda,salvia oficinalis rezista in gradina , intr-un loc insorit,fara nici o problema.

doinabacau

  Dudu,cred ca ultima planta e o varietate de sedum,pachyphyllum !

sandaveturia

ok,doina, salvia officinalis o pun in gradina.Dar ultima floare pusa in poza si la care nimeni nu i-a gasit o denumire nu face cumva flori galbene tocmai in perioada asta?Cred ca o am si eu. Am vrut sa o am pe ea in locul buruienilor. Si mi-a iesit.Dar nu stiu cum o cheama...

leonardus

tare interesat eram sa stiu ce-i cu planta asta verde de mai sus...totusi n-am putut s-o identific. Iata cateva specii spontane pe care le-am cules ultima oara de pe camp; spre rusinea mea spun ca nu stiu cum se numesc...poate imi dai ajutor putin

leonardus

Las, ca le-am gasit eu...numai aceea alb-galbuie care s-a cam uscat, nu sunt sigur pe ea. sa die Coada soricelului ? Inflorescenta seamana foarte mult cu floarea de soc....