Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

leonardus

Quote from: leonardus on June 16, 2011, 02:37:27 PM
Las, ca le-am gasit eu...numai aceea alb-galbuie care s-a cam uscat, nu sunt sigur pe ea. sa die Coada soricelului ? Inflorescenta seamana foarte mult cu floarea de soc....



gabi_gabriella

Stiti cumva ce planta e ?
Are bulb si  frunzele ca si la zephirantes

vivi23ro


Dudu

cum se numesc aceste plante:

1)



2)



;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ninette

Cea de-a doua seamana cu synadenium/arborele de cauciuc/african milk bush.

vivi23ro


Dudu

nu e synadenium
cred ca planta nr 2,seamana un pic cu peperomia(Peperomia glabella si Peperomia tetraphylla)

leonardus

Dar ''smecheria'' asta a carui fruct seamana cu smochina, ce este ? Planta este una din flora spontana si n-am mai intalnit niciodata asa ceva pe camp. Stie cineva ce este ?

paraschivvvv

Gabi planta ta are rizomi sau bulbi;daca are rizomi ar fi dupa floare mai repede Smithiantha.De unde o ai?

PUSHTYOU

noi ii spunem curcubitica si fructele   cand se coc au culoarea portocalie,si un miros specific ,nu doar fructul ci planta toata..este ff invaziva,

leonardus

Quote from: PUSHTYOU on August 11, 2011, 10:00:02 PM
noi ii spunem curcubitica si fructele   cand se coc au culoarea portocalie,si un miros specific ,nu doar fructul ci planta toata..este ff invaziva,

Mersi mult, nu stiam. Nu stiu cat de invaziva este, ca pe aici este foarte rara. Pesemne e in functie de zona.
Uite niste ''iarba'' mai mare despre care cred ca este costrei, sau stuf. Dar am mari rezerve. Nu le cunosc prea bine. Oare ce sa fie ?

einsteinitza

Stuf nu e , sigur.Stuful e inalt, gros, si cu paniculul putin orientat pe lateral. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

are idee cineva ce ar putea fiu asta? imi sugereaza o buruiana . am primit-o intr-un pachet de seminte de clematite da nu imi pare sa arate a clematie.
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a136779/00000144
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

leonardus

Cine stie ce este arbustul acesta micut , care seamana cu un bradulet ? Il vad mereu prin fata caselor la oameni dar nu stie nimeni cum ii spune. Nici eu n-am avut noroc cu Google.... :-\

flordel


leonardus


BoboROM


Stie cineva cum se numeste aceasta planta?

Ca planta are frunzele si aspectul lui Stephanotis, doar ca frunzele sunt subtiri.

BoboROM


Mai trimit pozele pentru 2 arbusti care mi-au placut si erau infloriti in August, poate ii identifica cineva:

BoboROM


vivi23ro

da , e ixora
cea mova  e solanum laciniatum

BoboROM

Multumesc. Parea ca rezista afara, dar vad ca rezista doar pana la -5 grade perioade scurte de timp. Deci trebuie pus doar in ghiveci mare.

BoboROM


Am gasit-o si pe cea galbena, este Senna pendula (Yellow Cassia).

leonardus

Am dat de alta planta pe care nu am reusit s-o identific nici cu ajutorul spontana.org. Poate nu este din flora spontana, cine stie.... ??? Poate s-o fi scuturat seminte de pe balcoane ca eu am gasit-o langa un balcon, pe sol, la parter.

O zi buna !