Clivia

Started by penelopa, August 29, 2007, 04:07:51 PM

Previous topic - Next topic

micaalsa

Sa va arat si clivia mea  :)

Am salvat-o din gunoi de la maica-mea ... o avea de cativa ani buni si nu-i inflorise niciodata. La mine a inflorit de 2 ori intr-un an deja.

Larisa, a mea are 2 puisori, unul e promis la socrela dar al doilea o sa ti-l trimit. Nu stiu cand sa fac operatiunea asta de scoatere a puilor ca normal trebuie sa scot si planta mama din ghiveci, cred ca li-s imbarligate radacinutele ca nu ies asa singurei. Te anunt eu cand l-am scos si-ti trimit.

[attachment deleted by admin]

penelopa

Da` ce i-ai facut, tu, de ti-a inflorit..asa..... din gunoi ?!!!

Eu, conform celor invatate, am trecut-o la rece... o ud mai putin dar i s-au cam blegit frunzele  >:(

micaalsa

Quote from: penelopa on October 09, 2007, 05:27:38 PM
Da` ce i-ai facut, tu, de ti-a inflorit..asa..... din gunoi ?!!!

Eu, conform celor invatate, am trecut-o la rece... o ud mai putin dar i s-au cam blegit frunzele  >:(

Eu sincer n-am stiut ca trebuie trecuta la rece, tot in acelasi loc o tin, la geam. Nici n-am citit prea multe despre ea, e drept, si de aceea n-am pus-o la iernat. Si stau in dubii daca s-o pun pentru ca-i merge tare bine acolo unde e acum. Poza aceasta e de la prima inflorire, la a doua a dat 2 tije (cred ca am undeva si poza aia, o s-o caut) ... a fost superba. Imediat dupa ce i-a trecut floarea au rasarit doi puiuti ... mi-e mai mare dragul de ea cand o vad. Cred ca-mi multumeste pentru ca am salvat-o  ;D

larisa

Multumesc Mica,[asa iti voi spune],chiar nu ma asteptam

floare mica

Mica,e superba Clivia ta!!! Cu prima ocazie imi cumpar si eu una( o sa renunt atunci la Amarilis) deoarece imi place ca face flori pe rind si ma bucur o perioada mai lunga de ele.  ;D
Trebuie neaparat trecuta in repaus daca vrei sa-ti infloreasca si anul viitor!
Puiutii se separa primavara si nu vor face flori din primul an.

gabriela jalba

culc-o Mica,ca e pacat de asa floare sa nu-si faca repaosul.pt cel de al treilea puyi ma inscriu si eu(...cind o mai face!!!- tu fa lista!).Pene,dar tu esti convinsa ca ai o clivia??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

micaalsa

Quote from: gabriela jalba on October 12, 2007, 09:42:28 PM
culc-o Mica,ca e pacat de asa floare sa nu-si faca repaosul.pt cel de al treilea puyi ma inscriu si eu(...cind o mai face!!!- tu fa lista!).Pene,dar tu esti convinsa ca ai o clivia??

Bine bine, si daca o culc, o sa i se usuce frunzele? Trebuie s-o mai ud? Ca in cazul plantelor care au bulb stiu cum sta treaba, ramane bulbul in pamant ... dar la asta ... Lamureste-ma te rog ca-s in ceata rau  ;D

vernil

Cliviei nu i se usuca frunzele, insa in aceasta perioada trebuie sa stea intr-un loc racoros (intre 10-15 grade Celsius), daca se poate pana prin februarie. Daca ai un astfel de loc, o uzi o data pe luna. Incerci pamantul, sa nu fie foarte uscat.
Prin februarie o aduci in casa si o uzi ceva mai des, astfel incat pamantul sa fie mereu reavan. Va inflori spectaculos daca reusesti sa-i  asiguri astfel de conditii.

Daca nu poti sa o tii la racoare, o uzi oricum mult mai rar, cam o data la 2 saptamani. In aceasta eprioada ea isi reface energia necesara pentru a inflori.

micaalsa

ok, m-ati convins. De indata ce ajung acasa o sa-i fac culcusul  ;D
pene, urmatorul pui e al tau

penelopa

Multumesc, Micaalsa!
Dar eu am ramas tot in ... ceata!
Una din cele 2 plante sigur e clivia (cea cu frunzele mai tari) fiindca a inflorit la o colega care,  ca si mine,  o are de la aceeasi sursa.
Cealalta,  cu frunzele mai  sensibile,  nu stiu daca e clivia. Astept o poza cu sora ei inflorita sa vedem ce stie sa faca si numai dupa aceea ma pronunt.
Cert e ca asta  mai sennsibila,  de cand am trecut-o la rece si la repaus,  i s-au cam blegit frunzele. Am adus-o in casa ( neincalzita, deocamdata) si am udat-o fiindca o frunza deja se ingalbenise si se inmuiase.

vernil

Pene, diferenta o poti constata singura.
Clivia are radacini, frunzele sunt tari, verde intens si formeaza impreuna un fel de evantai, florile (intre 10-20) stau impreuna pe o tija.
Crinii se formeaza din bulbi, frunzele nu sunt tari ca ale clivie, culoarea este verde deschis, in general se usuca de la sine incepand cu octombrie.

Deci, poti vedea singura care este clivia si care crin. Eu zic sa nu umbli la radacinile cliviei, s-ar putea sa nu-ti mai infloreasca la anul. Dar la bulbul crinului poti umbla linsitita acum, insa ai grija sa nu-i rupi radacinile care ies din partea de jos a bulbului.

Amandoua plantele au nevoie de repaus acum, in perioada rece.

penelopa

Merci, Vernil, de informatii.
Le voi  tine pe amandoua la repaus fara sa umblu (deocamdata) la ele.

gabriela jalba

Bai,Mica!!!!! Pai de ce-i dai lui Pene pui de clivia,ca ea are!!! Pene ce poti sa ma-nervezi!!!!,zi ca nu vrei!!!!ca ai!!!!...eu pling dupa un pui,dar astept in 2008.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

micaalsa

Quote from: gabriela jalba on October 15, 2007, 09:01:54 PM
Bai,Mica!!!!! Pai de ce-i dai lui Pene pui de clivia,ca ea are!!! Pene ce poti sa ma-nervezi!!!!,zi ca nu vrei!!!!ca ai!!!!...eu pling dupa un pui,dar astept in 2008.

Hai ca astept sa vad cu ce iasa Pene din iarna, cu clivie ori cu crin  ;D ... si atunci mai povestim.

liana

doua intrebari pentru cunoscatori....plantele obtinute din puiuti cam la ce varsta ar trebui sa infloreasca ???....cine mi-a dat puiutii mi-a spus ca vor face flori rosii dar eu am vazut doar clivia portocalie ,e posibil ???( din care am si eu un exemplar care infloreste vara) .Puii de clivia ii am de trei ani si ii tin in aceleasi conditii cu clivia portocalie.

Nicol Caloian

Liana, eu nu am clivia dar am vazut pe google ca sunt varietati cu flori avand cu diverse nuante de portocaliu pana spre rosu si chiar unele galben deschis.

vernil

Liana, daca poti, tine-o la rece, macar o luna. In general, plantele foarte tinere dar si cele batrane nu mai infloresc, sau o fac cand isi aduc aminte ...

Clivia mea este atat de batrana, deja radacinile nu-i mai incap in ghiveci, iar frunzele sunt multe si foarte lungi, am masurat una adulta (ca are si din cele mai tinerele) are 80 cm ... Bine ca se curbeaza, altfel ...

penelopa

Uraaaa! Cred ca-mi infloreste clivia.
Ii mijeste ceva intre frunze si sigur nu e ...... frunza. Am sa-i fac poza cand mai creste!
Am tinut-o mai la rece (14 - 15 *C) timp de vreo 1,5 luni si, cand  am facut condens in casa, am deschis din nou caloriferul din camera in care o tin. Acum are 18 - 22 *C, lumina ponderata  si,  dupa aproape 4 ani,  se pregateste de sarbatoare!
S-o aduc la mai multa lumina ?

vernil

Pene, ma bucur pentru tine ca  vei admira minunatele flori ale cliviei! Acum o poti muta linistita langa u sursa mai puternica de lumina, dar dupa aceea sa o lasi acolo. Sa numeri cati boboci se formeaza pe tija, anul trecut clivia mea a avut 17 boboci, cam anemici fata de cum ar fi trebuit sa fie.

gabriela jalba

Maaama!! ce ma bucur pt tine!!! In sfirsit,Pene!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

O sa te bucur si pe tine, Gabi! Primul  pui al cliviei mele va fi al tau !.

gabriela jalba

Sarumina!!! Astept sa cada closca!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

La Hornbach aveau clivia galbena si portocalie, insa cu pret pe masura: 26 ron. Daca nu ar creste asa mare, parca as mai fi tentata cu una ...

penelopa

Ce clivie mai e si....... mutanda asta a mea care isi tine florile la sub brat  ???
Eu stiam de la voi ca florile sunt dispuse pe o tija ?!!!
Si-mi mai ziceai, Vernil, sa-i innumar florile .....

[attachment deleted by admin]

floare mica

Pene vad ca ai iesit la rampa  cu toate florile frumoase !  ;D
Lasa draga, ce te deranjeaza ca tine florile sub brat, e originala si nu mai are nimeni ca tine  ;D
Sa-ti traiasca toate, sa te bucuri de ele si noi pe linga tine sa ti le admiram.