Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Clivia  (Read 24854 times)
penelopa
Guest
« on: August 29, 2007, 03:07:51 PM »

Mai am o ciudatenie de ... crin ( Huh?) de la un coleg despre care zice ca e... clivia. Nici asta n-a inflorit de 3 ani de cand mi l-a dat.

[attachment deleted by admin]
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1 on: August 30, 2007, 08:42:15 AM »

Pai daca nu le culci iarna!!!!!! Da-le pe loc repaus si vor inflori la anul!!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #2 on: August 31, 2007, 10:45:38 AM »

Clivia mai este numita si crin de vara ,amarilisul este crin de iarna

penelopa
Guest
« Reply #3 on: August 31, 2007, 01:27:36 PM »

Da,  am gasit si eu pe net ceva despre clivia careia i se mai spune si "Crinul rosu". Intr-adevar,  peste iana  (noiembrie-februarie)  clivia  are nevoie de repaus cand,   se va amplasa intr-un spatiu mai racoros (8 - 10*C) si se va uda la intervale mari de timp atat cat sa nu se usuce. Deci,  inteleg ca nu trebuie sa tund frunzele.
Primavara,  se schimba 2-3 cm de pamant de la suprafata ghiveciului (pamant de gradina+ mranita + nisip) si se aduce planta la loc luminos dar fara soare direct  (chiar si la umbra pe balcon), udare moderata,  fertilizare o data la 2 saptamani.
Transplantarea in alt ghiveci se face la 2-3 ani si,  obligatoriu,  atunci cand radacinile apar la suprafata substratului.
Clivia se inmulteste primavara,  dupa inflorire, prin separarea micilor tulpini noi care apar langa planta-mama.
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #4 on: September 01, 2007, 05:35:49 AM »

Multumim de sfaturi ,Penelopa ,numai ca noi nu avem clivia.Niciuna din cunostintele mele nu are ,ca poate faceam rost .

vernil
Guest
« Reply #5 on: September 02, 2007, 05:25:01 AM »

Clivia este o planta superba. Are frunzele late, ca niste panglici, dispuse in forma de evantai. Apoi, florile apar pe o singura tioja toate, intr-un buchet. Anul acesta clivia mea a facut exact 17 flori, care au rezistat 3 saptamani. Trebuie sa achizitionez alta, pentru ca a mea este batraioara, are foarte multe frunze (cred ca vreo 25), lungi-lungi, iar radacinile ies din ghiveci pe la suprafata. Este deja plantata in cel mai mare ghiveci, nu stiu ce sa-i mai fac.
Oricum, daca aveti posibilitati, cumparati-va o clivia, este splendida.
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #6 on: September 02, 2007, 05:57:04 AM »

Nu am vazut nicaieri bulbi de clivia la vinzare .Cel putin in Pascani si Iasi

vernil
Guest
« Reply #7 on: September 02, 2007, 06:12:47 AM »

Nu se comercializeaza ca bulb, ci ca planta. NU are bulbi, are o radacina urata, pe cat este ea de frumoasa. Radacinile seamana cu niste taitei imensi, mari si grosi. M-am gandit la taitei pentru ca asa stau si stranse, incolacite unele in altele.
cara
Roza

Brasov

« Reply #8 on: September 02, 2007, 04:05:15 PM »

da, stau ca niste taitei incolaciti unii in altii, dar asa ii place cliviei. la inghesuiala. nu tre sa-i schimbi vasul decat cand dau radacinile pe-afara! daca are vasul prea mare nu infloreste. la a mea i-am schimbat vasul si substratul anul asta si ma tem ca un an va face pauza la inflorit... Sad

martipan
Guest
« Reply #9 on: September 02, 2007, 05:56:56 PM »

Da,clivia e superba,pacat de particularitatile ei de inmultire.
Din pacate nu-i bulboasa ca sa putem gasi bulbii mai usor si mai ieftin,si nici nu prea face pui,ceea ce e tare pacat,mai ales ca unii dintre noi ramanem fara Sad.
Ca si amaryllis,ii place inghesuiala,udarile destul de dese dar cu putina apa si lumina abundenta.
Are o inflorescenta spectaculoasa(parerea mea)cu acei clopotei care te inspira la zambet,in culorile lor pastelate,delicatetea lor dar si numerul lor per inflorescenta,care e destul de bogat(5-7 clopotei).
cara
Roza

Brasov

« Reply #10 on: September 02, 2007, 06:14:43 PM »

daca tot vorbim de cateva zile despre ea, merita un topic separat, nu?  Grin

[attachment deleted by admin]

martipan
Guest
« Reply #11 on: September 02, 2007, 06:28:13 PM »

Ca bine propui, Cara!
E vreo problema daca scot poza Carei la imprimanta si o lipesc de un ghiveci ca sa zic ca am si eu clivia si,mai mult,gata inflorita??? Cheesy Cheesy Cheesy!!!
cara
Roza

Brasov

« Reply #12 on: September 02, 2007, 06:33:29 PM »

nu-i bai! dar uite, daca va face pui clivia mea, primul ti-l dau tie!  Grin

martipan
Guest
« Reply #13 on: September 02, 2007, 06:40:46 PM »

Shocked Saru-mana,bogdaproste,la multi ani !!!!!!! Cheesy Cheesy Cheesy
ei,pana se "impuiaza",macar sa te aud eu ca ti-a inflorit tie Wink!
Multa bafta!
penelopa
Guest
« Reply #14 on: September 03, 2007, 02:53:16 PM »

. pai daca bulbi nu are... pui nu prea face.... cum se inmulteste , totusi, clivia  Huh?
martipan
Guest
« Reply #15 on: September 03, 2007, 03:17:43 PM »

Face pui,dar nu foarte usor,depinde de conditiile oferite,dar ea se inmulteste prin pui!
Cred ca la serele specializate se inmultesc si prin seminte,nu cred ca e cazul nostru Cheesy!
stiu pe cineva care se tot vaita ca ii facea clivia pui Wink,asa ca depinde d ...planta Roll Eyes!
penelopa
Guest
« Reply #16 on: September 04, 2007, 07:31:33 AM »

In cazu` asta,  o sa-mi trec clivia la regim de.... fertilizare  Cheesy
vernil
Guest
« Reply #17 on: September 08, 2007, 12:04:58 PM »

Daca nu ai fertilizat-o pana acum, nu este cazul sa o faci. Mai bine lasa-o asa, pentru ca de acum incepe sa intre in repaus. Incearca sa o tii intr-un loc ceva mai racoros, o uzi mai rar (la 10 zile, lasi pamantul sa se usuce putin). Vei vedea ce splendoare de flori vei avea. Clivia ca orice alta planta se fertilizeaza in perioada aprilie-septembrie.

Uite cum arata clivia mea inflorita. este cam batrana

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #18 on: September 09, 2007, 07:57:43 AM »

Vernil ,nu face seminte?Asa nu am vazut pina acum .Rosii am vazut dar nu am avut cum face rost

vernil
Guest
« Reply #19 on: September 09, 2007, 11:55:39 AM »

Ba da, Larisa, face seminte, insa dureaza f.f.mult pana creste si infloreste, cred ca mai bine de 2 ani. Pe asta am primit-o, este imensa (era mare oricum), are un ghiveci f. mare si totusi, radacinile au inceput sa iasa pe dinafara. O tin eepntru ca fata mea o iubeste mult, altfel as fi maritat-o de mult. I-ar sta bine intr-un loc spatios, sa fie pusa in valoare.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #20 on: September 09, 2007, 08:42:32 PM »

Ce bine-mi pare ca nu te lasa sa o dai!!!! Uite ce frumusete!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
penelopa
Guest
« Reply #21 on: September 10, 2007, 07:55:37 AM »

Merci, Vernil,  de sfat dar tocmai ieri am fertilizat-o  Wink
De azi ma conformez !

In curand veti vedea o poza cu sora "cliviei"  mele inflorita. De-abia astept sa vad ce este pana la urma   Huh?
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #22 on: September 12, 2007, 06:28:09 AM »

Si eu ma bucur ca nu va lasa fiica s-o dati de la casa.Cum sa dai aasemenea frumusete

vernil
Guest
« Reply #23 on: September 15, 2007, 10:19:44 PM »

Dragelor, are frunze de cca 1 metru, noroc ca sunt arcuite, dar sunt tari, ca niste sabii. Apoi, radacinile ies din ghiveci, si este mare ... Intr-adevar, este eleganta, spectaculoasa cand este inflorita, dar ocupa f.mult spatiu,
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #24 on: September 17, 2007, 05:24:40 AM »

Daca va incurca vreodata vr-un puiut sau radacinuta ,zvirliti-l la Pascani,are cine-l prinde

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  

Jump to: