Farmacia verde - tratamente naturale

Started by Codruta, August 03, 2007, 11:48:01 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Daca nu au treaba cu plantele atunci cu ce sa hranesc? Ca la mine in gradina sigur le-a placut ca erau o gramada. In orice caz, nu stiu daca gresesc sau nu, dar dupa ce am pus ceva granule impotriva melcilor au cam disparut si ele.
Oare nu stie nimeni cum le cheama ca macar sa stim de cine discutam in propozitie  ;D

gabriela jalba

Poate o sti Ionut...cind va reveni pe forum o sa vedem. Lipseste un timp.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

nico.agat

   Cu farmacia naturista am scapat si eu de cativa paduchi lanosi astfel:  am fiert 2 kg de apa cu 2 linguri de frunze urzica, 2 linguri de coada calului si cand sa mai racit am pus 2 tigari .
   Cu aceasta solutie am stropit si palmierul si fuchsia , fiind sub palmier a luat si el.
   Dupa 2 saptamani preventiv am dat cu Mospilan si cu Kiltox{o solutie pentru omorat pureci,paduchi,muste,gandaci,etc.}
   Dupa ce i-am dat cu Mospilan si Kiltox i-am facut dus cu apa,sapun,spirt si o tigara{toate amestecate}3,4 zile.
   

stefana

Pai daca ai dat si cu Mospilan si Killtox nu e chiar naturista farmacia  ;D


@Codruta
Quote from: Codruta on August 20, 2007, 12:23:35 PM
...Am gresit cand am zis violete; era vorba de panselute (sper ca le zic corect de data asta) dar in olandeza le cheama VIOOL  ::) si cred ca din aceasta cauza am zis violete.
Panselutele au stiintific numele Viola tricolor asa ca e explicabila denumirea  ;)

myky

Quote from: Codruta on November 20, 2007, 09:52:47 PM
Lighioanele la care m-am referit seamana mai mult a melci doar ca sunt mai mici, parca au ceva dungulite pe ei si au picioare. Culoarea e un fel e gri. Stau ca si melci pe sub pietre sau sub tavile ghivecelor. Am remarcat ca se aduna mai multe sub ghivecele care sunt pe asfalt sau pietre. Fug foarte repede in momentul cand ridici ghiveciul.

stau sub ghivece pt. ca le place umezeala.

nico.agat

Pai daca ai dat si cu Mospilan si Killtox nu e chiar naturista farmacia 


   cu ele am dat preventiv dupa ce am scapat de ei

Codruta

Pentru cei interesati un tabel, gasit pe net, cu ceaiuri si infuzii pentru tratarea plantelor
http://insecticid.blogspot.com/2009/03/metode-fitoterapeutice-pentru.html

mihail

Interesant,oare chiar "functioneaza" ? Oricum,multumesc. ::)

Codruta

Eu tare cred ca functioneaza mai mult preventiv sau la "atacuri minore". In ultimii doi ani de cand am inceput sa ma ocup de plante am sperat ca pot folosi doar astfel de tratamente dar pana acum nu am reusit.
Aici alte doua retete pentru zeama de urzica si coada calului  http://www.gazetadeagricultura.info/index.php?option=com_content&view=article&catid=36:Agrotehnica&id=1279:Stropiri%20cu%20urzica%20si%20coada%20calului&Itemid=133

mihail

Romel,imi spunea ca el foloseste itens "zeama de urzica",si ca "merge" tare bine.Afirma ,ca se simte diferenta.(presupun ca stii cine este Romel)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset


Codruta

In unele retete pentru infuzii de urzici pe care le-am gasit scrie ca se culeg urzici mature, inainte de inflorire. Daca au inflorit deja nu mai sunt bune sau nu mai au acelasi efect?

georgette


Codruta

De incercat incerc oricum ca doar urzicile le iau de pe camp si apa din perete asa ca e ieftina reteta ;D Daca nu fac bine sigur rau nu fac.

vernil

Eu inca mai aplic trandafirilor stropirea  cu lapte si bicarbonat, preventiv. Constat ca frunzele au un aspect sanatos, iar florile sunt ceva mai longevive ca in alti ani. Poate ca la asta au contribuit si ploile din ultima perioada, oricum am incercat metoda.

Codruta

Cat bicarbonat la cat lapte si cat de des stropesti?
Eu am stropit si preventiv si la fel cand am avut vizitatori. Cei vizati au disparut dar au aparut altii...gandaci care se pare ca iubesc doar florile de trandafir, paduchi verzi la trandafiri si negrii pe crizanteme si clematite. Am adunat si buburuze de pe camp si le-am adus acasa ca doar papa au din plin ;D

vernil

Codruta, nu am o masura anume, aprox. o lingura de bicarbonat la 1 litru lapte. Si repet saptamanal.

Codruta

Am inteles ca tratamentul acesta merge la trandafiri si begonii. Mai e bun si la alte plante?


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Francesca

Quote from: einsteinitza on June 01, 2009, 04:13:54 PM
In principiu merge la fainare. Exista si o explicatie logica a acestui efect, ceva cu schimbarea aciditatii de suprafata a frunzei.
Oricum, e nevoie de multe stropiri pentru tine fainarea la distanta cu aceasta metoda.

Es, te rog frumos sa ma ajuti si pe mine cu un raspuns:begoniile trebuie stropite cu lapte preventiv sau doar atunci cand e vreo problema cu ele? Multumesc frumos,anticipat.
Intreb pentru ca nu am avut begonii pana anul asta si nu stiu tot despre ingrijirea lor. :-*

ruxi

Codruta, sper ca ai scapat de melci de atunci ca despre ei nu stiu prea multe. Eu pot sa-ti spun ca zatul  de cafea i-a placut muscatei mele si trandafirilor din gradina. Dar nu le-am pus mai des de o data la doua saptamani si am si scurmat putin pamantul ca sa se amestece (si sa nu patesc ca larisa). Mi s-a parut ca au inflorit mai bine. Cat despre usturoi , acum experimentez cu ceai de usturoi de capsunile mele din jardiniera. Aveau o ciuperca si am citit ca usturoiul ar ajuta. Am rupt frunzele patate si am dat cu usturoi (cam o jumatate de capatana la un litru de apa). Deocamdata nu au mai aparut pete pe frunze. Le tin sub observatie si te anunt. E adevarat ca si in cartea unde am citit despre acest tratament zicea ca-i mai eficient preventiv decat dupa ce planta s-a imbolnavit.
Si, daca tot intrebai despre tratamente naturiste, asta-i unul care chiar a avut succes impotriva paduchilor de frunza:
Amesteci apa fierbinte cu sapun lichid (cam 250ml la un litru, la pomi si mai putin), astepti putin sa se raceasca si le faci paduchilor un dus bun. La mine in gradina era plin vara asta. Dupa vreo doua dusuri paduchii au disparut si nici n-am mai avut treaba cu ei pana acum.

Codruta

De melci am scapat cu granulele din comert. Anul acesta nu am folosit granule de loc pentru ca nu am vazut melci...pana acum cateva zile. Dar acum ii las in pace si voi actiona din nou la anul.
Zat de cafea pun si eu in gradina primavara.