Fasole verde (pastai)

Started by penelopa, July 06, 2007, 08:39:03 AM

Previous topic - Next topic

kerkyra

Exact asa fasole am cules si eu din gradina soacrei anul acesta. Am facut rost de cateva seminte anul trecut si sunt incantata de pastaile obtinute. Cum s-a mai spus, fara ate si foarte bune. Am inteles totusi ca trebuie culese cand au cam 50 cm. E primul an cand am pus, nu am avut foarte multa, dar am pastrat seminte, sigur voi pune si la anul.

einsteinitza

Kerkyra, eu le-am cules cand erau spre un metru.Se vede imediat and trebuie culese, incep sa devina mai incretite, nu mai sunt netede.La 50cm sunt parca prea subtiri, nu prea alegi mare lucru.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

kerkyra

Mie mi s-au parut cam batranele cand incepeau sa se increteasca. Acum poate nici ale mele nu aveau chiar 50 cm.

Căpşună

Vreau si eu cateva boabe pentru primavara, de unde pot sa fac rost.
E prima data cand aud de fasole la metru, e tare ideea, iar o sa fie toti vecinii invidiosi.

Sarbatori fericite la voi, si un an nou cat mai productiv.

einsteinitza

Capsuna, iti trimit eu dar numai cateva seminte, ca am tt dat.Le inmultesti tu anul viitor. Trimite adresa pe mp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Sint spectaculoase si am inteles ca si gustoase.

gabriela jalba

Citind aici.mi-am dat seama ca nu am pus fasolea la metru...inseamna ca nu m-am intilnit cu saminta...Es tu ai mai pus? Ai de unde stringe seminte?
  Eu am pus numai fasole pitica alba (plicuri de "fasole olaga " ). Primul tur s-a terminat. Si am pus turul doi in pamint. Acum is marisoare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Am eu cateva fire de fasole la metru, cam putina pentru recoltat asa ca las pastaile sa se coaca si o sa-ti dau eu seminte, Gabi. Da' lamuriti=ma si pe mine cum e cu asta, mie mi se pare ca pe cand creste mai marisoara, adica tecile sunt mai lungi, se cam imbatraneste pastaia  ???  Sau se intampla asta din cauza secetei? Ca apa i-am pus cam o data pe saptamana, mai des n-am cum, n-ajung sa ud totul mai des  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, va dau seminte.
Claude, nicicum sa nu le lasi sa imbatraneasca, pe masura ce se dezvolta tufa pastaile devin mai lungi. Trebuie culese cand sunt de grosimea unui creion si verzi, nu incep sa zbarceasca si sa se coloreze spre galbui, e tarziu! Pe alea lasa-le de samanta acum. Ia pastaile verzi si lungi, sunt foarte fragede. Daca au inceput sa faca pastai acum sunt din ce in ce mai lungi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Is tare bune!!!
Multumesc anticipat pentru viitoarele mele pastai ! +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

pai se ingalbenesc si se imbatrinesc  cind nu au apa suficienta da asa cam la 4 zile trebuie sa aduni  .anu asta am pus si fasui cu harac de fapt l-am pus pe plasa si a crescut pe plasa la 2 m da pastai ioc .. nici flori nici nimik doar frunze ..matusa a zis ca nu-i problema ca stie fasuiu cind sa faca pastai da la cum arata cica o sa ma satur de fasole verde cind o incepe sa produca ...asa ca eu astept cuminte ..

Căpşună

Fasole la metru vreau si eu cateva seminte.
Cum pot face, sa primesc in toamna asta.

O zi frumoasa,

einsteinitza

Mai spre toamna, cand se ccoc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Care e treaba cu fasolea asta la metru?
E productiva sau nu?
O planta face cam cate pastai ca nu ma pricep, are macar 10 buc, inteleg ca e soi catarator, si are perioada de vegetatie lunga, 70-90 zile.
Anul acesta am pus doar fasole oloaga, si am recoltat cam 300 kg, mai am vreo 80, de acum.
Sper la anul sa pun mai multa.
pentru curiosi: www.newstrawberry.sunphoto.ro

einsteinitza

Are cel putin 20 de bucati, si sunt exrem de fragede si gustoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Inseamna ca e profitabila.
momentan fac ce stiu mai bine, fasole fideluta, dar sper sa reusesc si cu cele cataratoare.
E putin mai complicat cu aracii daca sunt suprafete mai mari, dar ma descurc.
Nu stiu de ce lumea prefera fasolea cu pastaie lata, ca e mai atoasa si mai usor de produs, dar asta este ma adaptez si eu.

o zi frumoasa

coriducu

Fasole ne-a dat D-zeu anu asta sa dau si la altii  +apl

Plus mai avem pe langa gard cataratoare care iar merge grozav

Sa te tii la iarna frate "gaze", ca nici nu mai racordez centrala la Distrigaz

larisa

Quote from: Căpşună on September 17, 2012, 05:15:38 PM
Inseamna ca e profitabila.
momentan fac ce stiu mai bine, fasole fideluta, dar sper sa reusesc si cu cele cataratoare.
E putin mai complicat cu aracii daca sunt suprafete mai mari, dar ma descurc.
Nu stiu de ce lumea prefera fasolea cu pastaie lata, ca e mai atoasa si mai usor de produs, dar asta este ma adaptez si eu.

o zi frumoasa
Tocmai de aia prefera lumea pastaile late,pentru ca fac mai putina ata si sunt mai untoase.Problema e ca trebuie sa gasesti soiul,care iti indeplinesc toate cerintele.Auria de Bacau este certificata ,e numai buna pentru asa ceva ,dar mai exista un soi ,foarte productiv,dar nu stiu cum se numeste..pastaile galbene  late ,sunt mai fragede decit cele verzi,rodesc pina da bruma