USTUROI

Started by gabriela jalba, July 04, 2007, 12:33:19 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Anul acesta am experimenta un anumit soi de usturoi, dar nu stiu ce sa fac mai departe cu el  ;D
Am primit de la o vecina niste "seminte" de usturoi, ca niste "bulbi" foarte mici. M-am chinuit sa-i plantez in primavara si, in vara, am adunat cate o capatana mica, formata dintr-un singur catel, din fiecare bulbisor.
Problema e ca nu stiu ce sa fac acum cu ei  ??? ... sa-i mananc sau sa-i plantez la primavara din nou ???

claude

sper sa nu spun tampenii, dar din cate stiu eu acei bulbisori la anul dezvolta capatana normala, cu catei si face seminte, acesta stiu eu ca e ciclul de viata al usturoiului traditional  ???  Nu stiu sigur, trebuie sa o intreb pe mama, dar mi se pare ca acei bulbisorim pot sa si ramana in pamant, peste iarna, de la un an la altul. Ma informez si-ti spun, bine?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

OK! Astept, ca pana la primavara mai e  :D

gabriela61

nu Pene acei bulbisori mici se planteaza in toamna cat de tarziu poti si in primavara ai usturoi verde, iar cateva fire (cat vrei de mult)nu le recoltezi si ele fac o maciulie cu seminte (deci floare cu seminte) adica semintele sunt bulbisorii aia .Pe bulbisorii recoltati ii pui in toamna in pamant.

penelopa

Multumesc, Gabriela61!
Asa o sa fac.

einsteinitza

Usturoiul meu creste ca voinicul din poveste, sunt foarte mandra de el! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

E cel pus din toamna, nici chiar asa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


gabriela jalba

Eu nu am pus deloc. Nu am saminta care o vreau,asa ca ....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anknic

eu am pus in toamna usturoi (mai am de pus), dar catei in pamant (adica asa fac in fiecare an...nu ma complic cu seminte, cand da tija de floare o rup, scot capatanile prin mai-iunie, cand li se usuca frunzele-e chiar simplu ca pe terenul unde am usturoi pun la sf.de aprilie si altceva rasad si cand scot usturoiul ramane rasadul sa creasca), am cumparat asta vara niste usturoi urias (adus in piata in zona buzaului) si pe ala l-am plantat in toamna.

einsteinitza

Eu pe cel plantat toamna-catei ,nu seminte- il mananc primavara de verde, nu merita lasat sa faca capatana. De asta se pune de toamna, sa ai verde primavara.
Apoi primavara mai pun doua serii, una de verde si una pentru capatana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

sa stii ca eu pe cel pus toamna il pun des si il raresc la stufat, ce ramane face capatana si il scot mai devreme decat ala pus primavara, aka nu tine locul ocupat multtimp pe tip de vara :)

einsteinitza

Da, pe mine usturoiul uscat nu ma incanta, insa sa am mereu in gradina din cel verde e genial! Noi suntem morti dupa tot ce e verde! De ex nu cred ca ar exista cantitate de salata care sa nu se consume, deocamdata sunt mereu pe minus cu verdeturile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

la noi e invers, ala verde bunicel...ala uscat e genial si-l mancam cu orice :)

vara fac frigarui cu rosii, rosiile coapte pe gratar le pisez si le pun mujdei...si dupa aia mancam amestecul pe paine ca nu ne mai trebe si carne  ;D

anknic


gabriela jalba

 Am pus si usturoi !!! De ani,n-am mai pus in pamint de citiva ani. Am cumparat de pe piata de la cineva care cunosteam. Aaa !!! si am mai pus un pumn de seminta de usturoi. De capatat de la cineva care se lauda ca are o varietate tare buna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

allexy75

si eu am pus 2 kg de usturoi am sa fac poze la primavara

coriducu

Noi am pus prin aprilie dar arata tare jalnic,dar ziceau vecinii cum ca asta de primavara totdeauna arata asa,si ala de toamna e mai vanjos  :-\
nu stiu ce sa zic dar oricum nu-mi place cum arata al nostru