Muraturi

Started by atila, June 28, 2007, 01:07:29 PM

Previous topic - Next topic

DanaT

Ozi, in Bucegi, Piatra Craiului e plin de ghebe. M-am intors duminica cu o 'recolta' foarte bogata. Doar sa stii pe unde sa mergi si sa recunosti ciupercile. Pe aici nici seceta n-a fost si ciupercile anul asta chiar s-au facut. Eu de cand a inceput toamna mananc manatarci in fel si chip preparate. Am vazut si pe marginea drumului, de vanzare, in zona Targoviste.

ozimandias

Quote from: DanaT on October 08, 2009, 12:24:55 PM
Ozi, in Bucegi, Piatra Craiului e plin de ghebe. M-am intors duminica cu o 'recolta' foarte bogata. Doar sa stii pe unde sa mergi si sa recunosti ciupercile. Pe aici nici seceta n-a fost si ciupercile anul asta chiar s-au facut. Eu de cand a inceput toamna mananc manatarci in fel si chip preparate. Am vazut si pe marginea drumului, de vanzare, in zona Targoviste.
Ei, asa... eu sa cumpar vreau.
Nu ma bag la cules, ca.... cine stie ce culeg. Eu sunt atrasa de culorile tari  :D

gabriela jalba

Quote from: DanaT on October 08, 2009, 12:24:55 PM
Ozi, in Bucegi, Piatra Craiului e plin de ghebe. M-am intors duminica cu o 'recolta' foarte bogata. Doar sa stii pe unde sa mergi si sa recunosti ciupercile. Pe aici nici seceta n-a fost si ciupercile anul asta chiar s-au facut. Eu de cand a inceput toamna mananc manatarci in fel si chip preparate. Am vazut si pe marginea drumului, de vanzare, in zona Targoviste.

Norocoaso!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Ozi,extra aperitivul tau cu vinete,gogosari,....!!! Sa zica si Mada de nu! Am recitit reteta ,ca mi-am pastrat ingrediente sa fac,dupa ce degust. Zi-mi te rog proportiile. Mi-a placut mult ce ti-a iesit,si trebuie sa-mi iese si mie la fel,altfel ma fac de ris in fata lui Romel.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Draga mea, uite:
Quote from: ozimandias on September 04, 2009, 08:36:08 PM
Ei... atata asteptam  :D
Deci, reteta e dintr-o carticica "Practic" care a aparut zilele asta, sau chiar azi...
Asa... cureti vinetele, le tai rondele mai grosute (cam 1 cm, dar merg si mai groase), gogosarii taiati felii, tot 1 cm, ceapa julien (oare asa se scrie?) si rosiile... eu am luat rosii mititele rau, de camp. Asa ca le-am curatat pielita, le-am taiat jumatate, le-am scos mijlocul acela.
In oala pui cam 1-2 degete ulei, apoi un rand de vinete, unul de gogosari, unul de ceapa si unul de rosii. Apoi cam o lingura de sare, una de zahar si piper. Apoi repeti, pana se umple oala. Deasupra, dupa ce pui sare+zahar+piper mai pui un pic de ulei. Si pui la foc mic.
In revista scrie ca sub oala se pune tabla, eu nu am pus ca am avut oala groasa. Mai scrie in reteta ca se fierbe la foc mic 4 ore... eu am fiert cam 2.
Initial nu are pic de zeama insa cam dupa jumatate de ora toate "ingredientele" sunt sub zeama.
Eu nu am pus toata zeama aceea in borca (adica cea mai mare parte am aruncat-o).

Spor!

PS: ai grija sa nu exagerezi cu sarea...

Insa cred ca voua v-am dat din a doua transa, in care am pus mai multe vinete (eu vinete vroiam la borcan  :D)

myky

deci, ozi draga, aseara cand am ajuns acasa nu mai aveam deniciunele in frigider, si deci, gabi a apelat la borcanul cu legume, a zis ca a fost iecscelent. :D

gabriela jalba

Ozi,azi am executat.Era buna la gust cind am incuiat-o in borcane. Mai fac!!!! Dar am sa pun si eu mai mult vinete.
In zeama care a ramas am pus cartofi si am fiert ,si a iesit o mincarica de post super.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on October 21, 2009, 09:48:12 PM
Era buna la gust cind am incuiat-o in borcane.
:D
Si la mine era buna cand am inchis borcanele. Dar dupa ce v-am trimis voua am desfacut un borcan de... de cred ca mi-a trecut sa mai mananc asa ceva...Probabil nu am inchis bine borcanul si am zis ca mor cand l-am desfacut.
Apoi, primul lucru, m-am intrebat daca v-am trimis si voua la fel ... Myky si tu, Gabi, mi-ati confirmat ca era buna. Ramane Virgil (Nicol) sa mai spuna cum era...

Nicol Caloian

Ozi, recunosc, n-am apucat sa deschidem borcanul. Eu ca de obicei plecata la copii iar Virgil pe unde are treaba. Ne vedem doar seara si nu l-am intrebat daca a avut vre-o "initiativa" legata de borcanul cu pricina.  :D
Eu sunt insa convinsa ca e foarte bun. Te anunt cand o sa-l deschid.

ozimandias

Deci, dragilor, pe aceasta cale vreau sa multumesc tuturor celor care au contribuit la desavarsirea mea ca gospodina  ;D
:D
Si in primul rand Gabrielei-Gabriela, care m-a invatat sa pun ardei cu varza, care au iesit o nebunie! Am mancat deja trei ardei, goi. N-am mai mancat asa ceva din copilarie, cand mergeam la bunica la tara.
Acum imi pare rau ca nu am pus mai multi...
(am mai pus gogosari cu varza, dar nu dupa reteta Gabrielei, ci dupa a lu' soacra-mea, care a spus ca varza, fara otet nu-i buna... nu stiu ce-a fost in capul meu... e prima data cand fac ceva ce zice ea...  ::) ).

In alta ordine de idei, sa va mai zic o reteta, de salata, care e o nebunie (dupa gustul meu):
Praz, taiat rondele cam de 1 cm, sare, ulei si suc de rosii, toate amestecate. Daca nu aveti suc de rosii (cazul meu  ;D) merge si bulion diluat cu apa. E o salata care merge de minune cu branza si cu paine prajita. Dar si cu friptura si cu alte alea...

Acestea fiind zise, ma retrag in bucatarie!
:D :D :D

miha

Ozi draga...m-ai uimit...
Bucatar ai devenit...
Sau cu-atata invatat...
S-a sucit ceva in cap?

Si in loc de orhidee
Si substraturi pentru ele
Ai trecut la gogosari
Sa-i fericesti pe tarani...  ;D :D

Deci...pamantul se-nvarteste...
Si-uite...Ozi ne uimeste...
Gateste dumnezeieste...
Oare...e doar o poveste???  ;) ;D




gabriela jalba

Ozi,vineri am golit un borcane niste orez fiert. A fost o nebunie!!!!Simmbata am mai facut o portie,care acum inca face "nani" Vineri am sa repet figura cu ultima varianta( i-am pus si ceva cimbru).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Ma bucur Ozi ca ti-au iesit ardeii cu varza :) Sa-i mancati sanatosi !!!

ozimandias

Miha, sti ca esti the best
Si uite-asa, ma manifest
Aicea, la muraturi,
Nu ca suntem acrituri  ;D

12 ani am incercat...
Dar, flori, draga,... n-a mancat...
(Despre sot, vorbesc, fireste,
Care inca ma iubeste  ;D)


simona72

ia uitati-va ce halesc eu in seara asta.va spun mai tarziu daca sunt buni

gabriela jalba

copti? ccum is pusi? tot sterilizati?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Deci mi-a lasat instant gura apa. De ce nu oi fi scris tu reteta la timpul ei...
Hai, zi-ne cat sunt de buni si baga reteta (pentru la anu' ca acum...)

myky

Quote from: ozimandias on November 19, 2009, 07:22:16 PM
Deci mi-a lasat instant gura apa. De ce nu oi fi scris tu reteta la timpul ei...
Hai, zi-ne cat sunt de buni si baga reteta (pentru la anu' ca acum...)
io cred ca sunt din aia prajiti.

ozimandias

A... uitasem de ce nu pun eu chestii coapte la borcan... Ca nu suport sa coc...Si cred ca nici aragazul meu nu suporta  :D
Daca ar fi prajite, ne mai gandim.
:D

costieanuconstantin

si noi dupa coacere si curatare, ii facem fasii si ii punem la otet !!!

gentiana

[cata m-atzi facut sa nu mai poftesc!
io nu suport chestiile cu otet
ma ustura stomacul numa cat aud

simona72

sunt ardei copti pe tabla afara si am facut  o zeama din otet ,sare usturoi, marar verde,piper boabe cateva rondele de ceapa si dupa aceea am pus la sterilizat dar nu mult timp

gabriela jalba

apa,nu? otet curat,nediluat?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona72

deloc apa.oricum cand ii mananci pui apa atunc si ulei,dar numai cand ii mananci.la sterilizat am pus doar otet,boabe de piper marar verde si ceapa.

gabriela jalba

Eu am pus niste ardei iuti( surogat!! ca iuti...de unde??!! ) in otet nediluat si se plinge consumatorul ca-s prea acri .
    Ce pot sa va spun e ca reteta lui Ozi cu vinete ardei ceapa rosii,am facut 4 ture!!! E super si se consuma cu un spor ingrijorator pt mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=