Cel mai tare din parcare

Started by einsteinitza, May 15, 2015, 03:04:20 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

După iarna asta aiuritoare, care a afectat mulți trandafiri, ma gândeam ca ar fi util un topic cu cel mai rezistent trandafir din grădina. Sau doi trei, cei mai cei, fara boli, ramuri înghețate, de care aproape uitați pana înfloresc.......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

La mine cele mai "tari din parcare" raman "batranicile" mele Claire Martin si Lady Banks ,nu au avut niciodata vreo problema ( cu inghetul, fainare sau alte boli , pana si afidele nu sunt interesate de ele ) !  :-bd
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Dalia

Foarte frumoase imagini! Imi place ca e aerisit, iar trandafirii se dezvolta in voie.

La mine toti trandafirii vechi arata bine. Sunt destul de tinerei (cei mai batrani au 3 ani), unii au fost si mutati, insa s-au descurcat onorabil. Astept florile. Sunt curioasa sa vad cine va fi cel mai darnic.  :)

ladys

La mine in gradina (Brasov) dintre cataratori, s-a remarcat printr-o rezistenta deosebita la ger Perennial Blue: n-a avut nici macar un varf degerat. Mai ales ca e tanar,  plantat in primavara trecuta. Se pare ca a mostenit din plin genele parintilor. (In poza este cel din stanga, cu ramurie flexibile.)  Alt catarator care a rezistat  complet este Purple Splash, dar e posibil sa fi fost protejat de zidul casei langa care e plantat, deci e discutabil. La fel,  au trecut cu bine gerul si ploaia inghetata Bonica, Cardinal Hume, englezestii si canadienii.

ladys

M-am uitat pe agenda gradinii, i-am uitat pe Ballerina si Gh. de Feligonde - la fel, n-am taiat nimic la ei.
Soiuri la care am indepartat doar varfurile: Sea Foam, Angela, The Fairy, Pastella si Apache.

einsteinitza

Ma uimește foarte tare Lady Banks! E superba si nu a fost afectată, deși e renumita ca mai sensibiloasa! Oricum pozele sunt de reclama!
Nici la mine ramblerii nu au avut nimic, sunt la fel de monstruoși!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

La mine a fost jale dupa iarna asta, am taiat si tocat la trandafiri de mi-a venit rau. Inca imi fac plimbarile zilnice prin gradina cu foarfeca in mana si permanent mai gasesc ramuri uscate sau cu frunze galbene pe care trebuie sa le tai.
Au inghetat inclusiv ramblerii iar dintre ei Wichurana mi s-au parut cei mai sensibili, Paul Noel, Paul Transon, Albertine, Leontine Gervais (care cica ar fi de zona 4), au inghetat pana jos. Tot dintre rambleri au inghetat Veilchenblau, Paul's Himalayan Musk, Helena Semiplena si Ghislaine de Feligonde.

Cel mai bine au rezistat rugosele, spinosissima si gallica, care nu au pierdut nici un centimetru.
Foarte prost au rezistat dintre cei vechi bourbonii (Mme. Isaac Pereire si Zephirine o iau de la zero) si hibrizii de musk, mai ales cei cu flori mai mari. Englezestii i-am taiat pe toti la 10 cm, deci a fost prapad. La fel si trandafirii cataratori, au ajuns toti la nivelul solului, inclusiv Coral Dawn care avea 7 ani si pana acum nu imi inghetase niciodata. Iar am arcadele si pergolele goale, am zis ca nu-mi mai trebuie in veci cataratori cu floare mare  +ham

Si ca sa ii spun si pe premianti (sau cei mai tari din parcare), pentru ca efectiv asta sunt
- rambleri: Bobby James, Apple Blossom, Russelliana, Perennial Blue, Maria Lisa, Alchemist si Guirlande d'Amour
- rugosele: toate, inclusiv hibrizii si cei doi canadieni pe care ii am acasa, Therese Bugnet si Martin Frobisher
- trandafiri vechi: Yolande d'Aragon, Reine des Violette, Alain Blanchard, Jenny Duval, Single Cherry, Louise Odier (singurul trandafir ramas in picioare din cei 7 pe care ii am pe langa terasa)
Minune mare e ca totusi nu am pierdut nici un trandafir, am avut vreo cinci care au dat primii muguri abia la inceputul lui mai dar totusi traiesc. Dintre astia cinci, Golden Shower si Westerland nu m-as fi suparat nici daca mureau definitiv pentru ca la mine ingheata inclusiv in iernile mai blande si m-am saturat sa tot ciopartesc la ei

In gradina cealalta, de langa Intorsura Buzaului, a fost si mai rau, mi-au inghetat inclusiv varfurile la cativa canadieni  ;D Singurii ramasi in picioare sunt trandafirii vechi, rugosa si spinosissima

lordu

E cam pe linga subiect, dar caut si eu un trandafir , vreau sa-l urc pe o pergola (o sa fac una peste poarta principala) de 2m inaltime , 1m latime si 5m lungime. Deci nu ar trebui sa fie foarte inalt, dar in schimb ar trebui sa creasca lung.  :-\


Si mai caut unul pe care sa-l pun linga fosa, si sa-l las mare, cit poate el de mare  ;D . Asta trebui sa suporte bine umbra, e cam umbra pe-acolo...  Sa incerc Eden rose ?  ???


PS
La mine cei mai tari sint Bobby James, Generous Gardener si Abraham Darby. Asta din urma are si o floare dementiala .....
Dar nici ceilalti nu mi-au facut probleme anul asta. Singurul care a degerat a fost Malvern Hills
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Nu, Eden nu creste asa cum zici ca vrei. Ghislaine, Escimo, Angela..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on May 22, 2015, 06:14:07 AM
Nu, Eden nu creste asa cum zici ca vrei. Ghislaine, Escimo, Angela..


Ghislaine am 2 deja si nu mai vreau altii, Escimo e practic de negasit, mai ramine Angela, care din intimplare arata si foarte bine...  
Ce ziceti de Westerland ? sau Leonardo da Vinci...  Au si certificare ADR ...  :o


Si pentru pergola ?  :)

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

lordule, escimo voi avea eu la toamna.  Ca de altfel si Angela si Leonardo da Vinci  :D   Da' Escimo e destul de mare? Angela e splendid, la fel si Leonardo. Pe <Leonardo poti conta ca se face mare, al meu din primul an mi-a tras lastari de aproape 2 m  :o   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Numai sa su aiba lastari din aia drepti, ca asta ma enerveaza cel mai mult la o tufa de trandafiri, cresterea "erecta"
Benjamin britten de exemplu asa e, si ma scoate din sarite ..

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Se apleaca...in prima faza, cat sunt mai scunzi, sunt drepti, dar dupa ce se lungesc lastarii se apleaca din greutatea lor, mai ales dupa ce mai fac si boboci. E valabil si la Angela si la Leonardo
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Lordului, uita- te pe filmele lui Paul Zimmerman , ai sa vezi ca trandafirii trebuie sa facă etaje, lăstarii aia in sus nu sunt caracteristici decat in primii câțiva ani. Angela însă e o cuminte mare, o masina de facut flori, nu se compara cu Leonardo, ipastreaza si o forma compacta, dar mare. E deosebit de reușită. Westerland are parfum, ceea ce e un mare plus, dar nu se face tufa compacta , asa, ca trandafirii de parc. Escimo la mine se apropie de doi metri in lățime si cam 1.30 in înălțime, iar florile lui sunt absolut deosebite, parca  ai o tufa verde acoperită cu fluturi Uriași. E foarte sănătos, nu face nimic la mine in grădina, nu a înghețat...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

OK, cred ca am inteles.



Si un rambler (nu neaparat gigant ) ?   +ham

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Un rambler scund (3 m) este Snowgoose de la David Austin, la mine remonteaza foarte bine, minim 3 valuri pe sezon.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Traim vremuri ciudate, avem travestiti aplaudati la scena deschisa, teribile invataturi pentru copii  :(

Vreau si eu Angela la toamna, ma tineti minte, sau mai insist eu ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

 Ia Claude sa zici puțin de Snowgoos, vreau sa il vad si eu in floare, ca la mine a mers cam slăbuț! Nu a fost deloc o mare de flori!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Lordule , eu recomand Jasmine, vezi topicul la trandafiri, acolo gasesti toate detaliile. La mine este in al doilea an si deja este de vreo 2 m si plin de boboci. Eu l-am legat printre ramurile unui magnoliu Steleta, care vara este o mare de frunze , dar acum va avea si flori, voi pune poze cand infloreste.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

lordu

Am invatat de la niste cunoscatori de-aici de pe forum ca nu e bine sa urci un climber, oricit de mare ar fi el, pe o pergola, pentru ca va arata cam "golas"  +rsp
Asa ca m-am razgindit, vreau un rambler adevarat, chiar daca are o singura inflorire.

Am gasit unul care promite sa-si pastreze si frunzele si pe timp de iarna : http://www.davidaustinroses.com/english/Showrose.asp?Showr=8249

Il cheama Félicité-Perpétue   +dns  Si mai e si disponibil, ca sa vezi ... +hypno
Ar mai fi si Lester : http://www.davidaustinroses.com/english/Showrose.asp?Showr=8252


La mine Boby James a acoperit 30mp la 3.5m inaltime in doi ani.
Jasmine intra in competitie la categoria  "shrub"  ;)



Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Asta din fata, tufa asta uriașa, e Escimo .Am sa il fotografiez si cu flori, dar ca ordin de mărime!
http://corinas.sunphoto.ro/Din_gradina/103169845
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

eu am unul care n-a avut pina acum nicodata probleme cu incgehtul si, desi e primul acoperit de afide, razbate voiniceste. nici cu patarea sau fainarea nu prea se incurca.
desi e acoperitor de sol, de doi ani l-am transformat in acoperitor de gard :P si ii merge excelent.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

 ;D
Ai creat o clasa noua! Acoperitori de gard! E foarte frumos si bogat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro