Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nedumerire  (Read 3597 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« on: May 14, 2015, 08:25:15 AM »

De ceva vreme ma abțin sa scriu chestia asta, dar cum eu nu gândesc lucrurile fara sa le spun iată ca ma pun pe scris. O sa fie o postare lunga, asa ca.....
Observ cum treptat forumul se depopuleaza. Si nu numai asta, toate forumurile de grădinărit. Mai merge egradini si cu tm, restul ori au pierit ori se târâie, dar si la astea  doua numărul de postări zilnice a scăzut amețitor. Asta e, oamenii nu sunt obligați cu nimic...oare?
Ma gândeam, lasă, grădinarii sunt prinși la grădina, nu mai au timp sa pozeze si sa discute, au pus aceleași poze de ani si nu mai vor, etc, dar constat cu stupoare ca nu e asa! Nuuuui, nici pe departe! Exista facebook ! Da, ce Invenție! Si acolo s- au format niste grupulețele  de grădinărit cu arbori si arbuști, grădinărit, plante sălbatice, știți genul. Pentru ca eu sunt o vorbăreață in domeniul plantelor si al grădinilor, am intrat si eu pe câteva!
Dragi membrii ai TM Cati mai sunteți sau Cati ați fost! Fara supărare, dar aici pe forum e Academia Romană! E Clubul Minitlor Luminate din Universul Gradinarilor! E Raiul Florilor!
Nu zic, exista începători, si pe forum sunt primiți cu drag, dar PROSTIILE SUNT LĂMURITE NU ADĂUGATE EXPONENȚIAL! Acolo puneți doar poze, se aplauda, si daca ai o boala sau o problema cu siguranta găsești soluția proasta! Exemplu- trandafir cu Viespea suscitoare- soluția- stropește cu Mospilan in 3 litri de apa, sau vezi la rădăcina ca poate ai rame si omoară trandafirul, sau ai păduchi de trandafir si aia sapa in tije si ajung la rădăcina si mor toți, daca nu am auzit eu ca e bine sa stropești cu Cola! Si problema nu e asta, si noi am facut multe greșeli abracadabrante, dar acolo nimeni nu scrie ce e bine, sau aproape nimeni! Si raman aiurelile, si moare planta!
Aici se discuta o solutie se vede evoluția in timp a plantei, a Tufei, se cunosc problemele in timp, ce boli, daca s- au rezolvat, ce greșeli de tăiere se fac, cum a răspuns planta! Se explica, se conturează idei! Nu înțeleg, voi cei care ați crescut ca grădinari cu multe din mâinile de ajutor de aici, acum mergeți pe Facebook sa puneți poze cumintele si sa primiți doar aplauze? Sa nu continuați șirul informațiilor date si primite? Pai o discuție la violete de eu, recitiți topicul, face cât zece facebookuri la un loc! Nu am nimic cu cei de acolo, dar e o lume care nu știe, si de cele mai multe ori informațiile date sunt eronate! Ca nu e nimeni sa spună chiar si cine știe tace din gura! Aici ați căpătat pasiuni, ați lămurit necazuri cu grădina, acum, când ați adunat plantele si grădinile merg din ce in ce mai frumos, de ce nu continuați sa Spune-ți cum ați reușit, ce faceti in continuare? Sa rămână un loc cu informații! Si am spus ca " nu datorați nimic...oare? " . Chiar asa, oare? Oare nu datorați sa faceti si voi ceea ce au facut cei de la care ați luat informații, sa " plătiți" . Nu ca datorie, ci ca bucurie, mai ales ca o parte știm cum ați început, cum ați evoluat si ne bucurăm de fiecare realizare pentru ca avem in minte ce a fost. Eu am in minte, spuneam mai demult, multe din " începuturi" .primele flori din glicina de la Gabi- Gabriela, prima floare de trandafir la Geodezia, prima tunsoare la salcia lui Mihai, primii trandafiri Kordes la Schnuppe, apariția broscuțele in grădina lui Flordel, nașterea grădinii si casei lui Gabi Jalba, primele cumpăraturi de trandafiri de la Anastasia..si mulți alții.
E o mare nelămurire pentru mine cum activati acolo, unde, după mintea mea, fara supărare, coborâți niste trepte de discuție, si nu aici......nu condamn pe nimeni pentru nimic, dar ma Mir foarte tare!

antonia
Ghiocel
*

« Reply #1 on: May 14, 2015, 10:58:07 AM »

Doamna, aveti dreptate in ceea ce spuneti. In acelasi timp, ma gandesc ca exista o cauza reala a acestei situatii. Apartin acestei categorii, la care atat de elegant ati facut referire
'Dragi membrii ai TM Cati mai sunteți sau Cati ați fost!'

Subscriu si la aceasta remarca ce va apartine
' Fara supărare, dar aici pe forum e Academia Romană! E Clubul Minitlor Luminate din Universul Gradinarilor! E Raiul Florilor!'

Am avut partea mea de contributie la formarea acestui forum si indrumarea altora. Am sustinut devenirea sa ca si Academia Romana a Plantelor!
Activez pe FB si ma simt partial bine. De ce prefer FB ? Fiindca acolo pot considera spam orice comentariu ironic, in acelasi timp, nimeni nu este obligat sa imi citeasca comentariile. Am cont pe FB de acum 8 ani, dar am activat pe majoritatea formurilor, in acelasi timp.
Citesc cu interes, urmaresc cu mare atentie ce se intampla si astept o rezolvare. Marele meu defect este ca nu am bani si nici posibilitati materiale ca sa ma fac remarcata, asa cum au facut-o altii, pe forumuri, intrand in mare forta cu acest aparent atu.
In rest, sa auzim numai de bine.
Daca e sa regret ceva, regret forumul Herthei, de care imi este foarte dor. Cu adevarat Hertha a avut un vis, ca acel forum sa fie 'creme de la creme'.

La vie est une lutte , l'ampleur de la victoire est la vie elle-même
Lara
Roza

« Reply #2 on: May 14, 2015, 10:59:48 AM »

Eu, una, ma bucur nespus, Es, pentru faptul ca ai avut curaj sa-ti expui gandurile aici ... mai ales, ca si eu gandesc la fel si simt acelasi gust amar ca si  tine  Undecided
Am fost mereu de partea forumurilor, fiindca in aceast format virtual poti "vorbi" , concomitant, cu toti membrii comunitatii virtuale, poti exprima ganduri, idei si informatii despre plante valabile pentru toata lumea. Personal, pe forumuri ma simt in elemental meu, ma simt ca intr-un grup de prieteni, cu care pot discuta deschis, fara sa fiu obligata sa ridic osanale cuiva sau sa applaud pe cineva.
Desi mi-am facut cont pe facebook (mi l-am facut ca sa-l urmaresc pe barbata-miu  rolling on the floor, dar ingratul n-a vrut sa ma accepte pe lista de prieteni  Grin), nu sunt o pro-facebook, tocmai fiindca discutiile pe facebook mi se par fade, insipide si, exact cum spui tu, doar "niste aplauze" pentru pozele expuse, de cele mai multe ori, cu "adrisantul" in diverse pozitii de ... "manechinuiti"  Grin
Intru foarte rar pe facebook, doar ca sa ma amuz si sa fac comentarii in stiul-mi caracteristic  Grin, drept pentru care mi-au fost sterse cateva comentarii si stearsa din lista de prieteni  Respect
Mi s-a parut hilar ca barbat insurat, cu copil, la 47 ani, sa-ti pui o poza de cocota masculina, la care prieteni  sa zica " vai, da' ce ochi ageri, da' ce privire galesa ... etc  Respect, asa ca, in calitate de colega si prietena, I-am laudat si eu ochii ageri si privirea chiorasa de cocota in retragere  rolling on the floor, ceea ce l-a deranjat si ... m-a sters  Grin
Deci, NU, hotarat pentru facebook!
Problema cu forumurile este ca, membrii mai vechi deja au capatat o experienta (si in bine si in rau) fiind ceva mai rezervati  si mai ocupati cu problemele vietii reale, nu prea mai au timp pentru viata virtuala. Trecand peste animozitatile care au existat (si mai exista) din cauza unor orgolii prostesti,   ar trebui sa nu uitam de unde am plecat, sa ne amintim cat de frumos a fost si sa ne iertam reciproc, fiindca " nu e om sa nu greseasca".
In concluzie, eu raman de partea forumurilor, doar ca acum intru mai rar pe ele din cauza multor probleme personale pe care le am de rezolvat in viata reala, cu mentiunea ca, aici, pe TM, cea care a fost "Pene" nu msai exista  Smiley ... Traiasca Lara! Grin
einsteinitza
Moderator

« Reply #3 on: May 14, 2015, 05:07:13 PM »

Traiasca Lara si ma bucur ca exista Lara pe forum!  Si poate ca pe forum la grădina ta vei reuși sa mai estompeze macar momentan probleme din viata reala care te macină. Grădinăritul se zice ca ajuta,notar pe mine ma ajuta tare mult când am nevoie.
Asa e acolo , pui popica, toată lumea te lauda, chiar daca floarea e aproape moarta, vorba lui Gomez undeva, Aplauze prelungite!

De ce prefer FB ? Fiindca acolo pot considera spam orice comentariu ironic, in acelasi timp, nimeni nu este obligat sa imi citeasca comentariile.

Nici pe forum nimeni nu e obligat sa citească nimic daca nu vrea, cât despre comentarii ironice, într- o discuție oricât de constructiva ar fi , apar si divergente de opinie, de impresie, sau e doar mintea noastră care  traduce greșit nuanță din scriitura celuilalt. Dar acest mod de a șterge comentarii si de citi doar doi trei este doar un monolog, nu o discuție. Facebook e ca o pânza sau un album unde se pun poze si lunea aplauda, ne spun cât de frumoși suntem sau ce floare frumoasa avem, si gata. Am arătat tuturor ca a inflorit x floare, si gata, suntem Fericiți. Aplauze prelungite! Unde e dialogul, unde sunt discuțiile unde e cel care , cu prietenie, ne recomanda sa nu mai punem planta asa ca o sa moara.....
nu era nevoie de explicații de ce funcționează cineva undeva si departe de mine sa trag pe cineva de urechi. Eu simt ca am niste obligații fata de niste oameni care au avut răbdare cu mine sa ma învețe, sa ma educe, chiar si inconștient, prin postările lor, sau sa îmi facă ziua mai buna cu o gluma, asa ca repet, e nedumerirea din lumea mea. Eu cel puțin consider ca trebuie sa urci nu sa cobori, iar Facebookul pentru mine e o coborâre de la grădinarii din tm.
Cât despre bani.. Despre ce vorbești? Este doar percepția ta, ca asa consideri tu, ca cineva aici considera ca daca nu ai bani de flori nu intri sau asa ceva! Sunt zeci de membri aici care au umplut portbagajele si au dăruit flori doar pentru ca ceilalți isi doreau, sunt zeci care au facut pachete peste pachete ca plantele dorite sa ajungă in alt colț de tara! Vrei sa iti mărturisesc ceva? Si eu, pentru ca pot sa cumpăr flori când doresc, ma simt câteodată ca trebuie sa ma abțin in a arată un trandafir frumos, ca poate o sa se interpreteze aiurea,  in loc sa se știe ca ma bucur si vreau sa știe si alții cât ma bucur. Si am dat destui butasi ca sa aibă si alții ce mi- am permis eu!
Si nu crezi ca e la fel de tâmpit sa judeci pe cineva doar pentru ca isi permite zece flori mai mult ca tine, ca in a judeca pe cineva ca isi permite mai puțin?

Cât despre forumul Hertei, chiar crezi ca Tm nu voia sa fie acelasi lucru? Dar forumul ăla e îngropat de mult, asta e!

"Citesc cu interes, urmăresc cu mare atenție si aștept o rezolvare, " precum zici! E cea mai buna atitudine. Ca asta ne pierde, așteptatul asta, " sa vina americanii" ! Mai bine pune umărul, scrie , povestește, arată, participa, si forumul asta va reveni ce a fost, o bogăție de informație si de participare la viata de grădinar. Ca sigur nu vin " americanii ".

Repet, nu începeți sa gândiți ca ma refer la cineva anume ca activează pe facebook, ma deranjează ca nu activează si aici, si rămâne acolo! Unde e mai rau!

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #4 on: May 14, 2015, 10:01:15 PM »

la mine damblalele (citeste hobbyurile) s-au succedat oarecum ciudat in ultimii ani, si asta m-a dus pe multe forumuri. au fost momente cind n-am dormit mai mult de 2 ore pe noapte pentru ca trebuia sa copiez informatiile pe care le cautam; am copiat si am sters de citeva ori un HDD de 1TB, pe masura ce interesul meu de indrepta intr-o parte sau alta. Acu am 3 comentarii, la modul general, si numai ultimele 2 oarecum legate de TM
1. Pe 90% din siturile romanesti unde un postangiu isi poate scrie nedumeririle (fie ca e site dedicat, forum sau blog), raspunsurile sint in cel mai politicos caz acide. bascalia e la ordinea zilei, cei mai multi considerind ca e greu sa ajungi la nivelul lor si daca n-ai facut-o nu meriti atentie. Repet, nu e vorba aici de TM, care, dupa mine, e o anomalie din acest punct de vedere. eu am gasit mult mai multa solicitudine si camaraderie hobisticeasca pe situri americane, australiene, sud-africane, frantuzesti, olandeze, si lista continua. Asta cred ca a dus la o diminuare a postarilor neofitilor pe mai toate forumurile romanesti.
2. Gradinaritul a trait o explozie serioasa de prin 2000, de cind lumea a inceput sa inteleaga ca notiunea de casa/vila nu inseamna un paralelipiped de caramida cu multe cubicule inghesuit intre multe alte constructii asijderea. explozia s-a stins odata cu criza si asta nu numai prin numarul celor care gradinaresc sau vor sa o faca, ci si prin echivalentul in entuziasm experimentalist sau scriitoricesc. drept care multe bloguri au disparut din simpla lipsa de interactiune.
3. Al treilea lucru e FB. Efectul devastator pe care l-a avut asupra formelor "traditionale" de comunicare online e vizibil. Nu esti pe FB, nu existi. Eu am avut surpiza sa constat ca o firma cu care lucrez de foarte multi ani si-a trecut toate contactele si comunicarile pe FB. Ca sa pot lucra cu ei a trebui sa feisbucesc si eu, altfel ma costa telefonul o gramada de bani. Sau situatia in care am avut nevoie de un sprijin voluntar pt un proiect, nu l-am putut obtine prin postari pe situl ONGului cu care lucram, dar dupa 3 zile de FB am rezolvat problema magna cum laude.
Asa ca scaderea numarului de postari pe forumuri - inclusiv TM - imi pare un rezultat cumulativ al celor de mai sus. In acest moment lumea gradinaritului e destul de bine definita si recenzata - daca va uitati pe cele 3-4 forumuri inca active, veti vedea ca cca. 3/4 dintre membri sint cam aceeasi. Posteaza si ei dupa cum sublimineaza fiecare cind deschide browserul.  

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
einsteinitza
Moderator

« Reply #5 on: May 15, 2015, 05:48:01 AM »

Da, asa e, dar ma nedumerește teribil faptul ca in loc sa intrebi despre o problema undeva unde ți se poate Răspunde oarecum competent, mergi acolo unde nouăzeci la suta din răspunsurile primite fac rau!
Dar ce sa mai zic, ne- am ales un președinte pe facebook, ce e o planta pe lângă asta? hypno

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #6 on: May 15, 2015, 01:19:54 PM »

Eu mi-am facut FB acum 2 ani parca fiindca m-au apostrofat colegii de liceu ca n-au resusit decat cu greu sa ma gaseasca si ca vor sa faca acolo un grup sa puna poze de la intalniri.
Ca sa fiu sincera nici nu stiam ca pe FB sunt grupuri de gradinarit.
Cat despre mine si activitatea mea in ultima vreme, treburile stau cam asa:
- n-am vrut sa va mai asasinez cu poze din gradina mea, fiindca deja am pus o gramada, de exemplu acum mi-au inflorit cepele decorative, dar le-ati vazut in anii anteriori. Nu prea mai am plante noi ca n-am unde sa le mai pun.
- am fost mai ocupata cu renovatul casei decat cu gradina ( si da mi-au luat vestitele perdele  tongue)
- a fost o perioada cand inclusiv postarile din Caffeteria erau vizibile pentru toti, ceea ce nu mi-a placut.

einsteinitza
Moderator

« Reply #7 on: May 15, 2015, 01:34:36 PM »

Unde ai găsit perdelele convenabile?
Cât despre poze, sincer, eu le mai uit, si cred ca nu numai eu. Si eu am rețineri in a mai posta poze, dar ma gândesc ca nu tine neomenie minte toate aiurelile din grădina mea, asa ca mai pun, ca asa mai se discuta si aflu si eu idei noi.

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #8 on: May 15, 2015, 04:35:25 PM »

N-au fost convenabile deloc rolling on the floor, da na mi-au placut si erau pentru sufragerie. Adica mie asa mi s-a parut la 96 de lei metrul. hammer La Bucur Obor.
Cam asa arata, facusera dintr-o bucata o perdea de bucatarie si partea de sus este de fapt bordura.

* IMAG0981-m.jpg (137.25 KB, 452x800 - viewed 126 times.)

simonaelena
Roza

« Reply #9 on: May 15, 2015, 06:58:21 PM »

Flordel, ma uit intotdeauna cu placere la poze cu flori, nu ma deranjeaza sa vad aceeasi floare de n-spe mii de ori. Mai bine o floare decat tampeniile cu care suntem intoxicati zilnic. Cont pe FB am, dar numai pentru ca in prima faza avea "copilu" cont si trebuia monitorizat (sau cel putin asa gandeam eu ca mama obsedata ce sunt), apoi intalnirile cu fostii colegi de liceu au devenit mai facile cu ajutorul FB. In rest, nu prea am ce sa caut acolo, cu siguranta nu ne imbogatim cultura generala citind postarile unora care se cred mari destepti pe FB, cand de fapt asa cum spune si ES spun numai prostii. Au fost momente cand am vrut sa reactionez, sa le atrag atentia ca nu este corect ce afirma, dar m-am razgandit. Cu siguranta rezultatul ar fi fost altul decat cel la care ma asteptam. Nu mai vorbim de faptul ca multi nu au cele mai elementare notiuni in ce priveste ortografia

Informatii pe net despre plante caut mai putin, imi place sa experimentez, sa descopar unde am gresit si sa imi corectez greseala. Sfaturi cer rar si doar acolo unde nu risc sa ma ia peste picior cineva numai pentru ca asa cum a spus Gomez mi-am permis sa nu am la fel de multe cunostinte in domeniu asa cum au unii. 
Revin pe forumuri, mai mult din nostalgie, ma astept ca la un moment dat sa regasesc atmosfera aceea galagioasa, care ma determina sa mor de nerabdare sa intru pe forum. Atunci cand se poate imi face placere sa le salut pe fete, cunostintele vechi si dragi care ocupa un loc special in inima mea. Lara , pentru mine vei ramane Pene mereu, nu cred ca iti voi spune vreodata altfel. Imi doresc si iti doresc ca viata sa-ti arate fata ei frumoasa si luminoasa si sa-ti dea in fiecare zi un motiv de fericire

Tuturor celorlalti va doresc tot binele din lume, sa aveti putere sa va faceti pe voi si cei din jurul vostru fericiti

Lara
Roza

« Reply #10 on: May 18, 2015, 09:42:29 AM »

Simona, draga mea, esti una dintre cele mai frumoase amintiri de pe TM (aici te-am cunoscut), dar esti si o realitate constanta in ceea ce priveste prietenia ta, indifferent daca, uneori, am mai gresit. Nu mai judecat niciodata, te-am simtit aproape oriunde ai fi fost, asa ca nu pot decat sa ma bucur ca o pasterezi pe "Pene" asa cum este ea, cu bune si rele.
Si mie imi este tare dor de vremea cand abia asteptam sa intru pe TM (de aceea, fac ce fac si tot pe TM ajung, indiferent de ID  Grin), dar , din pacate, vremurile se schimba, oamenii se schimba!
Inca mai sper ca, incet-incet, oile ratacite se vor intoarce la turma (scuzat metafora  Grin) lasand orgoliile pe FB  Respect  si aducand atmosfera ZEN  aici, pe TM, mai ales ca ne leaga o pasiune comuna: gradinaritul!
Pana una-alta, tot forumurile raman cele mai oportune si eficiente comunitati virtuale de socializare! Respect
zamfira
Roza

« Reply #11 on: May 18, 2015, 11:15:08 AM »

Cred ca nu ar trebui sa luam lucrurile atat de "dichotomic". Eu, desi nu stiu atatea limbi straine, am foarte multe cunostinte dintre gradinarii de pe fb si invat enorm despre gradina prin limba comuna a imaginilor. Nu o sa-mi luati in deradere, sper, daca va scriu o lista a acestor minunati gradinari care impartasesc, adeseori prin imagini publice, din experienta lor. Nu inseamna ca prin acesta subminez cumva meritele incontestabile ale forumului si ca nu mi-as exprima o gratitudine nesfarsita fara de cei de la care am invatat si de la care am primit plante, da, foarte multe.
Vizitez asadar, fara indarjire protocronista aceste gradini: Lidija Knavs, Mirek Navratil, Istvanne Magdi Fogarasi, Maria Kis, Dany Disez, Karla Sopuchova, Margareta Ciragan, Kosara Andonova, Tuin de Winter, Neva Ru, Renate/Elisa Hillen, Lukas Kozak, Mauro Alaimo, Astrid Gulh, Heike Boomgarden si multe, multe altele (peste doua sute).
Cred ca este si asta o etapa, dupa care ne vom intoarce linistiti la gradinile noastre. Sunt convinsa sa multe dintre gradinile forumistilor de pe TM le depasesc in diversitate si in experienta stratificata pe cele enumerate. Dar, sa recunoastem, este o oportunitate imensa de a cunoaste putin si din ceea ce fac altii.
claude
Roza

« Reply #12 on: May 22, 2015, 09:26:09 PM »

Eu nu sunt pe facebook, nu rea sunt nici pe aici dar din motive obiective! Si-mi pare rau, ca eu aici am invatat multe si-mi sunteti tare dragi  love   Muncesc de-mi sar capacele si nu am timp nici sa incarc pozele. Citesc zilnic dar nu am timp nici sa scriu nici sa pun poze. <Pentru mine e un an in care, daca ajung intreaga in luna decembrie, pot sa spun ca nu mai mi-e frica de nimic pe lumea asta  Cheesy

Facebook mi se pare apa de ploaie, na, am zis-o, desi or fi si informatii interesante despre gradini frumoase, eu nu ma impac cu genul acela de relationare  Roll Eyes

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
einsteinitza
Moderator

« Reply #13 on: May 23, 2015, 05:08:10 AM »

Eu sper sa Reușești sa faci Craciunul întreaga si sa fii mândra de realizări!

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #14 on: May 25, 2015, 07:02:44 PM »

Ce vi s-a pus pata pe FB Huh??? Eu am cont din 2013 si am cunoscut oameni ok, am relationat bine cind am considerat ca e necesar, si am selectat si informatii care m-au interesat.  Se poate foarte bine activa si pe forum si pe FB.
 Cred ca numai lipsa de timp face sa fie mai putine postari pe forum .

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Radu
Roza

« Reply #15 on: May 26, 2015, 04:57:23 AM »

Poate...
Şi eu am cont pe FB, l-am făcut ca să cunosc şi altfel elevii. Dar nu mă întind prea mult pe-acolo.
einsteinitza
Moderator

« Reply #16 on: May 26, 2015, 07:27:20 AM »

Poate nu ați citit cu atenție ce am zis! Nu are nimeni nimic cu facebook! Nici cu Notebook nici cu mama Book! Ci cu faptul ca înveți aici, creezi legături, discuți, si apoi dispari total sa postezi doar acolo. Nu are nimeni nimic cu facebook!

Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #17 on: May 26, 2015, 05:28:44 PM »

Sunt si aici si peste tot, desii cu acest forum am deschis ochii pe net, aici am invatat sa gradinaresc dar  ce-i mult mai important: aici am legat prietenii de suflet, care au trecut dincolo, in viata reala. Multumesc TOTALMUSH  Respect
 hug

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: