Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1] 2   Go Down

Author Topic: Coruptia la cel mai inalt nivel - ce e de facut?  (Read 6477 times)

lordu

• Roza
  • TM
Coruptia la cel mai inalt nivel - ce e de facut?
« on: February 16, 2015, 09:52:25 PM »

Mai deschid un topic, extrem de fierbinte dealtfel.....  +apl

Eu unul sunt consternat noutatile ZILNICE in materie de inalta coruptie. Milioane de euro cu titlul de spaga, trafic de influenta, santaj, camarila, mafie, etc
Nu mai stiu deja care mai e diferenta intre Romania si Congo.......
 Probabil numai marimea sumelor vehiculate. In Kolvezi stateam la masa cu primarul si beneficiam de "protectia " si "renumele" de a face parte dintre apropiatii acestuia iar "luxul" ma costa o lada de bere pe saptamina. Politia costa 5$ pe saptamina si nu te oprea in trafic, ba din contra, te saluta respectuos ...  ;D
Daca mai si schimbai doua vorbe cu ei ii opreau pe toti sa treci tu.

Gindeam la vremea aia in termeni peiorativi genul "ce rahat de tara", "ce mizerie", "vai de capul lor, maninca de pe jos" s.a.m.d.
       Dar daca ma iut un pic la scena politica actuala din Romania, constat ca nu suntem cu nimic diferiti  fata de africani, numai marimea spagilor e diferita, proportionala cu salariul mediu  ;D
Si de fapt am stiut tot timpul ca marinarul ala mizerabil ne prosteste pe fata, mai ceva decit Diaconescu, cel putin in ultimii ani era la fel de previzibil ca un "deja-vu" dar indolenta ne-a fost mai mare...   :(

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Radu

• Roza
Re: Coruptia la cel mai inalt nivel - ce e de facut?
« Reply #1 on: February 16, 2015, 11:05:14 PM »

Coruptie mai pronuntata, coruptie mai mica. Care-i diferenta?
Fara probe nu faci nimic, sa fim seriosi. Degeaba spui ca marinarul e un sarlatan ordinar. Sau ca duduia Nutza a facut-o cu manutza. Eu ies in strada, nu ma dau in laturi. Pe cine acuz si pe ce temei?

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #2 on: February 17, 2015, 08:25:14 AM »

In orice țara mergi, daca stai o zi doua cu localnici adevărați, se plâng ca au cea mai mare corupție si ca sistemul politic pute! Ca sunt italieni , greci, dominicani, am întâlnit asta peste tot! Chiar ma amuza chestia asta, parca ii aud pe ai noștri!

Penelopa

• Roza
« Reply #3 on: February 17, 2015, 01:35:56 PM »

La timpul  acesta, cand  mai am 3 ani pana la pensionare, am multe "deja-vu-uri", nu ma mai surprinde nimic, iar sentimentul /starea de "consternare" mi-a disparut definitiv!!!
Nu mai cred decat in mine si in puterea de a ma descurca, decent si onorabil, printre "meandrele'  societatii contemporane.
Toata viata am fost o luptatoare (am fost chiar lider sindical), dar mi-a ajuns si nu mai vreau sa ma lupt cu morile de vant!
Mai bine ma lupt cu Natura pentru plante si animale! ;D

einsteinitza

• Moderator
« Reply #4 on: February 17, 2015, 02:44:53 PM »

Corect,si foarte sănătos! Noi neavând televizor, ne-am rupt aproape total de colcăiiala politica! E așa de bine!

lordu

• Roza
  • TM
« Reply #5 on: February 17, 2015, 07:24:53 PM »

Coruptie mai pronuntata, coruptie mai mica. Care-i diferenta?
Fara probe nu faci nimic, sa fim seriosi. Degeaba spui ca marinarul e un sarlatan ordinar. Sau ca duduia Nutza a facut-o cu manutza. Eu ies in strada, nu ma dau in laturi. Pe cine acuz si pe ce temei?

E o mare diferenta intre cele 2 tipuri de coruptie. Coruptia la nivel mic iti scumpeste tigarile, aia de nivel mare iti taie din pensie sau te poate lipsi chiar de dreptul/sansa de a avea o pensie.
Nu temeiurile de acuzare lipsesc, lipseste bunavointa sau poate curajul de a desfiinta legaturile mafiote cladite in zeci de ani. Si poate aici ar fi vremea ca actualul presedinte sa schimbe din functie pe unii, de exemplu Dna Kovesi asupra carora planeaza suspiciuni serioase de coruptie.
Ce pierde Romania daca Kovesi face un pas in spate ? Nimic
Dar ce pierdem daca Kovesi e mama coruptilor, asa cum se spune tot mai des,  si totusi ramine pe functie? Pierdem din nou sansa la o viata normala.

Intr-adevar, toti se vaita de coruptie, dar nu stiu cit sunt de indreptatiti. Pensia lor nu e pusa sub semnul intrebarii, chiar daca e de 2500 EUR, iar salariul lor mediu nu e 400 de euro.

Es, poate ca ar fi cazul sa cumperi un televizor ...   =))
( Oana Pelea )

lordu

• Roza
  • TM
« Reply #6 on: February 19, 2015, 09:00:24 AM »

Din ce in ce mai des se face referire la cuplul Kovesi-Coldea
Nu inteleg de ce ne mai cramponam de ei, chiar nu mai exista altii ? Avem nevoie de probe solide si pentru o amarita de destituire din functie ?
Le-am dat functii pe viata ? Eu unul nu inteleg...  :-\

http://www.stiripesurse.ro/interviu-din-arest-cu-alina-bica-detalii-despre-florian-coldea-laura-codru-a-kovesi-i-al-ii_947682.html

Si presedintele am priceput ca vorbeste putin, OK, dar se vede ca face si mai putin decit vorbeste. Asa se vede situatia de-aici de unde stau eu.  ;D
( Oana Pelea )

leonard

• Ghiocel
  • *
« Reply #7 on: February 20, 2015, 11:00:30 PM »

daca am inteles ceva, pana acum,  este ca nu noi, ca popor,  ne-am ales presedintii de pana acum .... noi suntem doar aplaudacii ... iar coruptia e la pachet ... toti politicienii au un numitor comun-sa traiasca cat mai bine, drept pentru care cat sunt la butoane fura tot ce se poate.
Parerea mea, este ca totul ni se trage de la pozitia geografica a tarii, suntem la o rascruce intre civilizatii, orientari. Si, mai nou, s-a adaugat si acea celelbra localitate Deveselu, unde cica va fi scutul american. Ca sa ne apere de ce ? De cine ? se pare ca mai mult rau a facut, cel putin pana acum.
Daca Ucraina se va rupe in doua, poate vom scapa de alte rele ... Ca si acolo era f.multa coruptie. Si uite unde au ajuns ... De ce or fi tinut mortis sa intre in UE, mi-=e greu sa pricep ....
Voi ati observat ca Romania este un fel de insula ? Singura, practic. Pana si sarbii tin cu rusii, de unguri ce sa spunem. Bulgarii ne intorc spatele, vor sa construiasca o centraka nucleara in dreptul celelbrului Deveselu , pe malul celalalt al Dunarii ....
Tocmai de aceea a trebuit sa existe multa coruptie si la noi, alaturi de  pozitia geografica si alte bogatii ascunse, toate astea sunt esentiale. Dintotdeauna a fost.
Scuze, am vorbit cam mult.

geodezia

• Roza
  • Si viata trece trece .......si se duce
« Reply #8 on: February 22, 2015, 12:07:05 PM »

Nu este nimik de facut
cind era marinerul si Nutzika la putere nu zicea nimeni nimik toti erau de accord cu ce faceau cei doi erau ridicati in slavi etc
dupa ce picara aruncara cu laturi in ei
nu ma intereseaza nici unul nici altul
credeti ca acum o sa fie mai altcumva ?
eu una ma indoiesc
cei de la putere in ultimi 25 de ani nu se gindesc  decit la ei la copii lor la neamuri si ce o fi dupa ei nu ii mai intereseaza
poate mai da DNA_Ul in 1-2-3 dar multi scapa
asa ca ce sa mai zicem noi decit sa iesim la pensie si sa avem de unde o incasa
ca dupa cite observ pleaca lumea afara in tara salarii mici si atunci de undevreti pensii ?
ca si asa avem 20 de miliarde de dat inapoi la FMI
or sa ajunga sa ne ceara noua la fiecare cite 1 euro in fiecare luna sa achite datoriile
nu ati vazut cite conturi si cu citi bani au romanii in elvetia
cica acum nu se mai practica elvetia acum cica prin insulele din Americi s-a infiintat paradis bancar precum insulele Cayman
asa ca sa fim noi sanatosi pe unde or fi pitulati banii tarii astia
oricum noi suntem legati de miini ne mai spunem si noi oful pe aici

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
« Reply #9 on: February 22, 2015, 02:28:10 PM »

Greu cu schimbarile doar prin vot...ne punem sperante ca va fi mai bine..si de fiecare data vin deceptiile....uite si cu grecii...au votat sa scoata austeritatea din tara si acum conducatorii incep sa nuanteze situatia, eventual sa aduca si mai multa austeritate :))..treaba e asta ?

Oamenii cred ca puterea este la guvern....gresit...puterea este la popor...doar ca poporul doarme iar intre timp guvernele fac ce doresc.
Schimbarile adevarate se fac atunci cand poporul face scandal si isi apara interesele...atunci cei ce "conduc" incep sa gandeasca si de frica, nu din respect, incep sa isi faca treaba. :-bd
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

einsteinitza

• Moderator
« Reply #10 on: February 22, 2015, 03:26:44 PM »

Da, însă trebuie sa ai si ce pune in loc! Cati din intelectualii, oamenii școliți si educați, au dorit sa între in politica? Daca alegi tot o mâna de cârnătari, când se vad sus in vârf e aerul asa de rarefiat ca ii ia de cap! E prea brusca urcarea!

geodezia

• Roza
« Reply #11 on: February 22, 2015, 04:01:00 PM »

lasa ca si coboritul este pe masura la unii.....

geodezia

• Roza
« Reply #12 on: February 23, 2015, 09:39:42 AM »

in dimineata asta le tvr aratara firme romanesti refuzate de banci sa le acorde credit .intre ele si cei care fabrica biciclete Pegas
na asta ne-a trebuit daca s-a privatizat sistemul bancar
daca astia refuza firme oare ei din ce traiesc?
Oare nu din dobinzile celor care au deja credite ?
dar daca nu le mai platim noi toti banii din ce vor traiii dinsii ?
rusine ....nu vor sa ajute firmele romanesti dar traiesc de pe spinarea noastra deci RUSINE

lordu

• Roza
  • TM
« Reply #13 on: February 23, 2015, 07:08:32 PM »

....uite si cu grecii...au votat sa scoata austeritatea din tara si acum conducatorii incep sa nuanteze situatia, eventual sa aduca si mai multa austeritate :))..treaba e asta ?

;D
Pai grecii normal ca nu vor austeritate, s-au invatat pe picior mare, dar chiar se asteptau sa faca ceva populistul / extremistul ala al lor ? ........ 
E ca si cind am vota noi Diaconescu sau Vadim.  =))
( Oana Pelea )

einsteinitza

• Moderator
« Reply #14 on: February 23, 2015, 07:58:26 PM »

Pai refuza firme instabile, sau care nu prezintă garanția stabilității. De ce ar ajuta banca firmele romanești instabile? Ce e o banca, casa de binefacere ? E o afacere. Vrei bani sa iți iei casa televizor înainte sa ai banii respectivi, înainte sa pui tu ban la ban sa ai sa cumperi televizorul, plătești o cota parte celui care te ajuta sa iți îndeplinești visul când tu de fapt nu poți singur sa o faci. Ei iți fac un serviciu, tu plătești acel serviciu. Dar s-au pârlit destul cu creditele date oricui, cu buletinul, si au mii de credite neplătite. Acum, sufla si in iaurt. Ca ești o mică firma cum e Pegas, sau un colos străin, nu contează, cât timp e stabil si in urcare. Ca altfel, pierd .

lordu

• Roza
  • TM
« Reply #15 on: March 11, 2015, 05:49:31 PM »

Unii sufla si in iaurt, altii cum e CEC nu sufla nici in ciorba fierbinte, ci inghit nemestecat - la comenzile politice, bineinteles.....  :-\

Eu cred ca situatia si coruptia in general nu o sa mai poata dainui prea mult, chiar si cind vorbim de romania, pentru ca incepem incet incet sa ne trezim...
( Oana Pelea )

einsteinitza

• Moderator
« Reply #16 on: March 11, 2015, 07:51:08 PM »

Ar fi bine sa ne trezim! Sa facă fiecare ceva, acolo unde poate.

geodezia

• Roza
« Reply #17 on: March 12, 2015, 11:47:23 AM »

pai noi suntem treji
da nu va uitait ce se intimpla in Europa recunosc ca primesc ba un aba alta si ei comisioane banisori mosii nu noi am inventat coruptia coruptia era si in Roma antica si nu se va duce nici intr-o mie de ani incolo

Rodica Stacescu

• Crin

Rodica Stacescu

• Crin
« Reply #19 on: April 13, 2015, 10:54:02 PM »

Si vin si spun: Cu un sistem infractional atat de bine structurat e greu sa-ti mai faci sperante in ceva! Uitati-va doar ce retele solide au fiecare din cei care alcatuiesc puterea politica si economica a Romaniei actuale! Cu doi, trei hoti bagati la tubulatura si cu altii vreo zece in arest la domiciliu, in vile cu piscine, si supravegheati probabil de cineva platit tot din bani publici, caracatita va dainui multi ani de acum incolo!
Ia uitati-va ce retele infractionale a zamislit puterea postdecembrista!

http://www.riseproject.ro/persoana/

Rodica Stacescu

• Crin
« Reply #20 on: April 13, 2015, 11:31:20 PM »

Sa fie peste tot acelasi jaf?!

http://www.riseproject.ro/video/

Rodica Stacescu

• Crin

einsteinitza

• Moderator
« Reply #22 on: April 14, 2015, 06:54:42 AM »

Eu zic ca nu asta e problema, ci ca au devenit majoritari!
Pe de alta parte, ce puteai alege? Unde sunt variantele "deștepte"?

geodezia

• Roza
« Reply #23 on: April 14, 2015, 08:15:40 AM »

simplu nu sunt
cei destepti nu se baga in asa ceva in caracatita
aici e vorba de stinga si de dreapta
chiar daca la un moment data te muti de colo colo undeva te va prinde la mijloc si degeaba infarct diabet etc si atunci se duce tot binele trait inainte
cit despre legeri asa cum se stie nu noi hotarim cine cum este ales la conducere
http://www.cocoon.ro/?p=7837

Rodica Stacescu

• Crin
« Reply #24 on: April 14, 2015, 11:07:21 PM »

Variantele "destepte" exista printre noi, legislatia insa trebuie schimbata si pedepsele inasprite. Educatia nu trebuie neglijata. Cei care sunt de 25 de ani cocotati la putere ne vor "prosti si saraci", usor de manipulat.  Usor de cumparat. Iar statul acasa in ziua alegerilor este contraproductiv. De aceea cei "slabi" par majoritari. Atitudinea mioritica ne-a adus aici, ideea ca "alta varianta nu exista!". Cat despre "stanga" si "dreapta", hai sa fim seriosi! La noi sunt doar niste biete doctrine, reprezentate intrucatva pe hartie, in realitate sunt doar vorbe goale...
Pages: [1] 2   Go Up