Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Gradina la inceput de drum  (Read 1715 times)
lacrimioara
Narcisa
**

« on: December 18, 2014, 08:48:10 PM »

Cu putine emotii va prezint cateva poze din gradinuta mea, sper sa va placa .  dans

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #1 on: December 18, 2014, 09:10:37 PM »

Si cateva poze  cu trandafirii
c

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #2 on: December 18, 2014, 09:23:39 PM »

Si nu in ultimul rand ajutoarele mele de nadejde Smiley

Rux
Roza

« Reply #3 on: December 19, 2014, 07:46:35 AM »

Inceputul asta este mai mult decit promitator ,Lacramioara. good      Iti doresc "la mai mare".

Ajutoarele de nadejde inteleg ca te ajuta cum pot si ele.Iar odihna si-o fac fiecare in recipientul preferat. Cutia pisicii  ti-a adus ceva trandafiri,asa-i?
Hibiscusul  tau este foarte fain.Spune-mi in al citelea an este ?    Si daca l-ai tuns ca sa arate asa.
Mie imi place cel mai mult lacul si vegetatia ei.A se citi in primul rand  nuferi. Applause
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #4 on: December 19, 2014, 08:11:58 AM »

Ce frumooos! Lacramioara, ai un rai acolo! Stii cine e trandafirul de oe gard? Iar animalele ajutoare de nadejde imi dau senzatia ca sunt la mine! Cheesy

trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #5 on: December 19, 2014, 09:45:18 AM »

Imi dau seama ce munca ai depus. Rezultatul este insa superb! Ai grija totusi, ca din dorinta de a avea TOATE florile si arbustii, sa nu patesti ca mine.Am sadit tufe de 20cm si acum le   scot ca nu ma mai vad in gradina printre atatea tufe inalte de peste 1,5 - 2m. . Este tare frumos ce ai facut in gradina ta!
Lara
Roza

« Reply #6 on: December 19, 2014, 10:16:58 AM »

Si eu iti admir gradina, Lacramioara! Imi place ca ti-ai amenajat-o asa cum (cred) ai simtit, fara sa te cramponezi de cine stie ce reguli stricte de amenajare!
Este adevarat ce spune Trandafira, dar pana nu ne lovim cu capul de prag, nu credem  Grin
Am patit la fel cu gradina, astfel incat in vara trecuta nici nu mai puteam intra in hatisul de arbusti si tufe inalte,  decat cocosata si cu mersul piticului  rolling on the floor
Dar,  se gasesc solutii pentru toate "greselile" Wink
La primavara voi aplica o tundere drastica la toti arbustii si chiar la arbori (paulownia si arborele printesei), luminand astfel gradina.

Am vazut la tine o gramada mare de compost. Spune-mi, te rog, la ce il folosesti si cum il folosesti!? Multumesc!
trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #7 on: December 19, 2014, 11:50:18 AM »

La primavara voi aplica o tundere drastica la toti arbustii si chiar la arbori (paulownia si arborele printesei), luminand astfel gradina.
Lara, de cati ani  ai paulownia? Te intreb pentru ca din radacina ei vor iesi multi pui, vezi patania mea la capitolul dedicat paulowniei.
 Spune-mi te rog este vreo diferenta intre paulownia si arborele printesei? Credeam ca este vorba despre  acelasi copac.
 PS Ai cumva seminte de paulownia? Copacul meu desi e batran nu a inflorit niciodata .
einsteinitza
Moderator

« Reply #8 on: December 19, 2014, 01:28:09 PM »

Acum vad ca ai facut un gard de salcie plantata oblic. Ce varsta are? Am facut si eu unul acum doi ani si vad ca aincepe sa se degarniseasca la baza. .... Cred ca trebuie sa ii tai puternic partea de sus.

claude
Roza

« Reply #9 on: December 19, 2014, 04:29:19 PM »

Mama cat gazon liber de uymplut cu trandafiri  Cheesy  Foarte fain, Lacramioara. Imi place sistemul de sarme pentru dirijarea trandafirului pe gard, foarte buna ideea  good  Picioarele acelea din ce sunt, sunt turnate?

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #10 on: December 20, 2014, 11:10:56 PM »

Ma bucur ca va place, intradevar nu prea am tinut cont de reguli , am plantat cum am crezut eu ca arata bine, nu stiu cum va fi cand vor creste toate plantele. La trandafiri am pastrat aproximativ un metru intre plante , sper ca este suficient.

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #11 on: December 20, 2014, 11:27:16 PM »

Multumesc pentru incurajare Rux ! Sunt la inceput cu gradina iar multe plante au de suferit din aceasta cauza dar asa invatam. Hibiscusul l-am cumparat toamna trecuta si l-am lasat sa creasca cum vrea, defapt la mine aproape toate plantele cresc cum vor .
Cutia cu trandafiri a fost revendicata de pisica in lupta cu catelul, au dormit cu randul  in ea cel putin 2 saptamani pana s-a rupt de tot Smiley

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #12 on: December 20, 2014, 11:49:20 PM »

Einsteinitza trandafirul rosu de pe gard are o singura inflorire ,este fara parfum iar florile tin destul de mult , din pacate  nu ii cunosc numele . Gardul de salcie il am din toamna anului trecut, nu am apucat sa-l tund inca dar am s-o fac in primavara daca spui ca se degarniseste , eu  l-am plantat ca si paravan si suport pentru digul de la balta. 
Animalutele inseamna foarte mult pentru noi  chiar daca nu sunt de rasa cum ne tot spun multi prieteni. Primul catel ni l-a lasat doamna de la care am cumparat casa cu rugamintea de avea grija de el, dupa o vreme a venit acasa cu o gagica si asa am ajuns la o familie cu trei fetite, toate sterilizate acum .Cu pisicile aceeasi poveste .

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #13 on: December 21, 2014, 12:03:27 AM »

Claude eu am un gazon foarte pretuit de sotul meu, pentru fiecare planta trebuie sa am o justificare foarte buna. De cate ori tunde iarba intre trandafiri ii vine sa ma stranga de gat si anul acesta am avut parte de muulte ploi, dar e bine ca am scapat cu viata  rolling on the floor .Picioarele sunt cumparate ca atare dintr-o livada de vie pe care am pus sarma pentru a sustine trandafirii in viitor cand vor iesi din gazon.

einsteinitza
Moderator

« Reply #14 on: December 21, 2014, 08:27:35 AM »

Poti pune plante marunte intre trandafiri, si multi bulbi de primavara, sa nu mai fie necesat sa tu da sotul pe acolo! Cheesy Wink

Rux
Roza

« Reply #15 on: December 21, 2014, 10:33:41 PM »

Lacramioara ,sint convinsa ca sotul tau tine mult la gazon.  Dar poti sa-l informezi  ca din cind in cind  rasare un trandafir din seminte aduse de vant .. ..Si tu o sa te miri ce productive sint semintele astea.. si ce repede cresc  din ele trandafiri ,pai  nu?

Si inca ceva..ca sa nu aiba loc confruntari viitoare intre pisica si catel ,este normal si obligatoriu  sa mai achizitionezi niste plante ,care vor fi livrate in cutii ,nu ?
Lara
Roza

« Reply #16 on: December 22, 2014, 08:59:53 AM »

Lara, de cati ani  ai paulownia? Te intreb pentru ca din radacina ei vor iesi multi pui, vezi patania mea la capitolul dedicat paulowniei.
 Spune-mi te rog este vreo diferenta intre paulownia si arborele printesei? Credeam ca este vorba despre  acelasi copac.
 PS Ai cumva seminte de paulownia? Copacul meu desi e batran nu a inflorit niciodata .
Da, cred ca ai dreptate, Trandafira!
Ma gandeam la Albitzie, dar ei i se mai spune "arborele de matase".
Voi merge la topicul Paulowniei sa vorbim acolo despre acest arbore.
lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #17 on: December 22, 2014, 10:14:57 AM »

Am plantat bulbi de ghiocei si ar  trebui sa plantez flori de vara dar nu prea stiu ce , poate niste garoafe pitice?
Rux este foarte buna ideea cutiilor , dar voi avea nevoie de opt cutii destul de mari Smiley si oricum cred ca bataia s-ar da  pe una singura . Din fericire am un sot foarte intelegator ,el mi-a plantat toate florile si mi-a facut tot felul de suporti pentru trandafiri  ( varianta cu trandafiri din seminte pica  Grin ) , doar ca lui ii plac zonele mai aerisite , adica cu mai mult gazon si o floare din loc in loc iar anul acesta i-am invadat spatiul destul de mult .

Ninutz
Roza

« Reply #18 on: December 22, 2014, 11:02:20 AM »

E tare frumos la tine Lacramioara. Si iazul dar si trandafirii m-au impresionat. Faptul ca ai atata spatiu la dispoziie e un avantaj dar si munca, imi dau seama, ca e multa, pentru a intretine bucatica ta de rai  batting eyelashes Felicitari  love

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin

"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika
claude
Roza

« Reply #19 on: December 22, 2014, 05:57:56 PM »

La trandafiri am pastrat aproximativ un metru intre plante , sper ca este suficient.

S-o crezi tu!  rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor  Asa am crezut si eu  Grin

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #20 on: December 22, 2014, 07:56:55 PM »

S-o crezi tu!  rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor  Asa am crezut si eu  Grin

Off chiar am crezut ca este suficient !

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #21 on: December 22, 2014, 08:00:31 PM »

Multumesc Ninutz !!  hug In primavara vrem sa punem folie la balta si sa punem cativa pestisori ornamentali.

einsteinitza
Moderator

« Reply #22 on: December 22, 2014, 08:34:52 PM »

Incercati sa gasiti folie de butil, nu mergeti pe f olia de pvc care are viata fiarte scurta!

lacrimioara
Narcisa
**

« Reply #23 on: December 23, 2014, 12:00:35 PM »

Multumim pentru sfat !

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: