Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: (Felicia amelloides  (Read 1066 times)
ati
Roza

Satu Mare

« on: November 01, 2014, 12:27:46 PM »

Buna ziua Tuturorii
Am sa va povestesc ceva foarte pe scurt daca nu va suparati ca asta aprtine de acesta plantuta adica la achizitionarea ei.
Cine ma cunoaste stie ca nu pot trece intrun loc sa nu ma uit dupa ceva plantute indiferent ele rare nu rare nuai sa nu fie muscatle  ;)dar si din acea am rupt cateva crengute ca era un gard din ele .
Deci in vara asta am avut norocul sa ajung si eu la Corfu  si cum sunt imediat inchirit un motor si dai pe dealuri in sate ca cam de acolo se pot vedea multe si cum umblu eu pe acolo vad intro curte un ghiveci imens de flori micute dar foarte simpatice albastre  ma invartesc dar nu am avut curajul sa rup ca doar vorba aia e curtea omului dar ma observat ca eu tot ma uit la ceva si ma invitat in curte imediat cate un iamas si la mine si la el si am intrebat ce fel de floare este numai ca nici el nici eu nu prea vorbeam o limba comuna desi am incercat si pe ungureste  Wink Dar am reusit sa obtin macar o informatie  ca de unde a luat el nu aveam inima sa rup desi sa oferit omul era prea frumos asa ca am gasit un producator de la care am reusit sa obtin o tufa numai ca era prea mare asa ca el zicea ca sa taiam ca si asa se reface si ca se poate tine  afara nume nici acum n am reusit sa obtin cel putin nu aia latina ca tot imi explica el ceva dar era pe turceste probabil era vina mea ca nu am inteles si deja si am dat seama ca am baut prea putin din Tipuroul de la prmiul unde vazusem hammer
\asa ca eu bagat in sac mare fara ghiveci numai intro punga legat bine si fuga catre hotel ca eram singur scapat din ghiarele Nevestei ca altfel nu mergea si acolo am acuns cat am putut ca altfel cred ca zbura in container  ;DCu greu a ajuns si in Satu mare  si am plantat frumos ca dupa o vreme cand au iesit floriile iar am reusit sa analiz si sa aflu numele ei si nic nu este o mare raritate ca se poate cumpara la vecini  na aste e dar a mea este de acolo si as vrea sainmultesc ca am o atractie catre culoarea albastra mai ale casta este ceva aparte  si cu galbenul acela la mijloc este superb acum este in sera putine flori dar ma voi apuca la inmultire sa vedem ce o sa iasa apropo cunoaste cumva cineva sau are asa ceva orice informatie este bine venita .
\si scuze de acesta lunga povestire dar asa a fost .

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1 on: November 09, 2014, 07:30:23 AM »

Ati, e tare draguta, si sa stii ca nu esti singurul care face achizitii in modul asta  rolling on the floor

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
doinabacau
Roza

« Reply #2 on: January 13, 2015, 06:17:06 AM »

Eu am primit un fir din aceasta deosebit de gingasa planta,la achizitionarea altora...a inflorit in toamna,e si-acum in balcon,intr-un ghivecel suspendat.
A facut cateva seminte si le-am lasat in ghiveciul ei,cu gandul la primavara...
Din cate am vazut,are nevoie de apa ,moderat,dar periodic.E inca verde,poate rezista,ii voi scurta ramurile in primavara...

http://doinabacau.sunphoto.ro/Armonii/100534733
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #3 on: January 13, 2015, 08:52:04 AM »

E delicata si are un albastru frumos, mare lucru ca ai reusit sa o duci pește iarna!

Lara
Roza

« Reply #4 on: January 13, 2015, 09:55:54 AM »

Desi mi-am exprimat ( la Atti  Grin) neincrederea si interesul resdus fata de aceasta floare, cand ma uit la la ceea ce a realizat Doina, parca mi-as reconsidera pozitia  batting eyelashes
Asa ca, draga Atii, fa bine si misca-ti funduletu'  pe aici si convinge-ma ca merita sa-mi stric ceva timp pentru aceasta floare-albastra  Grin
doinabacau
Roza

« Reply #5 on: January 14, 2015, 07:02:10 AM »

Es,pana la primavara e destul de mult,sper s-ajunga si ea!
 Lara,in principiu,orice floare e o micuta comoara,iar asta imi pare una deosebita!
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #6 on: January 14, 2015, 07:19:44 PM »

O sa ajunga Doina, ca e asa de frumoasa ca n-o lasa Dzeu sa moara. Acus e primavara !!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
doinabacau
Roza

« Reply #7 on: January 22, 2015, 06:41:34 PM »

Sper!
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: