De prin lumea larga, calatori in lumea reala!

Started by einsteinitza, October 14, 2014, 05:30:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pentru ca exista si topiculd e calatorii in lumea virtuala, initiez aici topicul de calatorii prin lumea reala. Ce ati vazut frumos, ce v-a impresionat, poooze, multe poze, informatii de la fata locului. Locuri relaxante, ametitor de frumoase, inspaimantatoare, etc..... Din lumea larga! +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


geodezia


einsteinitza

Anul asta am facut o plimbare prin America de Sud. Argentina,  Paraguay si Brazilia.Spectaculos! Desi majoritatea zonelor sunt extrem de sarace, si o saracie din aceea cum poate mai vedeam pe vremuri in satele ascunse din Dobrogea, exista si zone frumoase care au lucruri senzationale de vizitat, mai ales in ceea ce priveste minunile naturi, dar nu numai.


Foz do Iguazu, Brazilia, cea mai intinsa cascada din lume.
Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, era o zi inchisa si ploioasa, si toate pozele sunt facute printr-un fel de ceata-nor. Pe de alta parte, toata saptamana fusese ploioasa, asa ca nivelul apei era ridicat, iar cadcada avea o culoare alb amestecat cu maro, desi de obicei e o apa alba ca spuma. Tot din cauza cantitatii mari de apa  ce trecea prin cascada, toata zona era cu un fel de burnita umeda, din fericire calda. Ne-a murat pana la piele! :D
Cascada are o pasarela peste care poti merge pana la buza uneia din cele mai mari caderi, daca te incumeti! ;D senzatia e grozava, e si o frica oarecum, dar si o senzatie de putere, cand esti in buza maretiei aleia.
Vegetatia in jur e luxurianta, incearca sa cucereasca tot. La caderile cascadelor sunt un fel de randunele extrem de rapide, care au cuiburi sub caderea de apa. E uimitor, fiindca se arunca in perdeaua de apa, aveam senzatia ca se sinucid! Dar ele stiau probabil niste fante, niste intrari, si dupa cateva minute ieseau intregi si nevatamate! Se vede una intr-una din poze.





[/URL ]m

[URL=http://s599.photobucket.com/user/corinasim/media/imagejpg1_zps55017673.jpg.html]




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

CEVA PLANTE SAU MACAR SEMINTE EXOTICE NU AI LUAT SI TU ?

einsteinitza

Am luat doar doi butasi de Cestrum Nocturnum, o planta parfumata, un arbust. Desi doream sa iau multe, era primavara si seminte nu erau, iar la aeroporturi te controlau si erau afise mari ca nu ai voie plante, fructe, etc, nicaieri nu aveai voie sa le introduci in tara. Cum noi ne-am miscat  mult cu avionul , mereu aveam controale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


Rodica Stacescu

  Magnific, te lasa fara respiratie maretia acestor locuri! Interesante informatiile despre pasarile care cuibaresc sub caderile de apa!

geodezia

aoleo cestrumul asta se face si el arbust ca am primit si eu un lastar prins mama iar alt butoi

einsteinitza

O delta locuita. Delta Parana
[/URL

[URL=http://s599.photobucket.com/user/corinasim/media/imagejpg1_zpsfbd6a5c3.jpg.html]


Singura delta din lume care se formeaza la confluenta a doua rauri si nu a unui rau cu o mare este Delta Parana.aceasta delta a fost locuita initial de imigranti, apoi treptat treptat, pe malurile accesibile ale ei s-au mutat oamenii cu stare in principal din Buenos Aires, construindu-si case de vacanta. Cum acolo exista sezon ploios, cand nivelul apei creste destul de serios, casele sunt ridicate de la sol si stau pe un fel de piloni.




Fiind sezon de primavara acolo, nu era chiar totul in floare, dar era frumos si casutele cochete. Am vazut si multe distruse si lasate in paragina, dar am fotografiat doar ce era frumos, sa inspire. Orice cumparatura se face cu barca, de pe continent, dar zilnic dimineata trec vaporase de tip depozit care vand fructe, legume si produse de utilitate zilnica, un fel de Mic gros pe apa! Saptamanal trece medicul cu o asistenta, si la doua saptamani veterinarul, asta in sezonul cald.
Delta ca delta e destul de distrusa, pasari putine si comune, fiindca e o vanzoleala de vaporase, vizitatori , locuitori si altele, de nedescris, si asta nu era in varf de sezon, deocamdata casele de vacanta erau goale.singurele pasari vazute au fost obraznicii de cufundaci, care stateau peste tot, cu aripile putin deschise, ca rufele la uscat! ;D :D :D
Probabil in zona nelocuita si mai putin umblata, este delta in adevaratul sens al cuvantului!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


claude

Pfoai ce fain e!  +hypno  E cu totul alta lume, o fi Europa plina de arhitectura si mai stiu eu ce civilizatie, dar mai degraba tot prin america de sud si alte zone diferite m-as duce!  ;)  Singurul loc in Europa unde m-as ducee Marea Britanie  ::) In rest, as prefera sa vad alt tip de civilizatii, nu cea europeana care e oarecum la indemana, suntem oarecum la fel  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Acum vad si eu topicul asta ..cum mi-o fi scapat ?

Ce frumuseti ai vazut ,Es. Ce trairi ,ce aventura!
Excelenta excursie.

einsteinitza

Incepusem sa cred ca nu intereseaza pe nimeni. :D
Dar poate aduceti si voi idei, mai noi sau mai vechi, sa fie si alte optiuni frumoase in afara de Grecia si Italia si ele doar comercial cunoscute deocamdata.
Lumea e mare si plina de lucruri senzationale. Pentru mine, America de Sud a fost ceva extrem de fascinant, fiinca am inceput sa caut locuri frumoase de la natura, mult mai mult ca orasele. Ai dreptate Claude, e o alta lume! Chiar si ei, locuitorii, functioneaza dupa alte principii, de ex. Nu au nici o treaba cu punctualitatea! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro