Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Da, a mers!  ;) 
Frumuşică floare  are catusul ăla.
Mie nu prea-mi plăceau cactuşii dar de când  am văzut aici  care cum se lăudau cu ei,  mi-am schimbat poziţia  şi eu. :)

ps.  ţi-am plantat în ghivecelle  kohleria roşie şi  cu picăţele.
Poate ne întâlnim în Buftea şi cu Zambilica să ţi le dau ...... şi lăstari de muşcate.

Valentina

Quote from: penelopa on August 13, 2009, 01:43:29 PM
Da, a mers!  ;) 
Frumuşică floare  are catusul ăla.
Mie nu prea-mi plăceau cactuşii dar de când  am văzut aici  care cum se lăudau cu ei,  mi-am schimbat poziţia  şi eu. :)

ps.  ţi-am plantat în ghivecelle  kohleria roşie şi  cu picăţele.
Poate ne întâlnim în Buftea şi cu Zambilica să ţi le dau ...... şi lăstari de muşcate.
Saru'manaaa...de cand te astept eu la mine pe terasa la o cafea :D

gabi_gabriella

Frumosi cactusii vostrii !!
La mine a inflorit o opuntia

iar atia i-am lcules  anul trecut din Turcia (era "fructul" ce ramane in urma florii) si acum a inflorit .Pacat ca numai prima floare am prins-o , restul au inflorit cand eram plecata .

myky

deci, m-ai spart!
super mishto!

martipan

Super micutul tau,Vali,sa fie rebutie  ??? ...
Pene,sa-ti traiasca teposii,sa vezi ce floriciune simpatica are ! ;)
Gabi,esti bazata rau,opuntia inflorita mai rar !!!

gabi_gabriella

Quote from: martipan on August 25, 2009, 10:04:00 PM

Gabi,esti bazata rau,opuntia inflorita mai rar !!!
Mersi !
Cea batrana inflorese in fiecare an de veo 4 ani incoace (3-4 flori ) , dar m-am mirat tare de cei 2 pui inradacinati toamna trecuta ca au inflorit si inca cate 3 flori fiecare

gabriela jalba

Zici ca ai pui inradacinati care fac flori...Interesant!!!! :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

E drept ca nu era pui de frunza ci din "fruct" sau ce-o fi ala ..


Kati

Sa-ti traiasca, sunt frumosi  :) Si se pare ca se va mai inmulti cu una in curand... nu-i asa?  ;)

Valentina

Quote from: Kati on September 02, 2009, 06:53:17 PM
Sa-ti traiasca, sunt frumosi  :) Si se pare ca se va mai inmulti cu una in curand... nu-i asa?  ;)

Abia il astept zau :-* :-* :-*

gabriela jalba

Un intirziat : si inca mai are boboci.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana


gabi_gabriella

wow ..Stefana ce culoare frumoasa are !!!
Cum il cheama ?

martipan

Foarte fain,sa va traiasca intarziatii !!!
Gabi,la Stef e un echinopsis,probabil Echinopsis oxygona .  ;)

gabriela jalba

Mai am cactusi cu boboci. Astia mi-au stricat socotelile ca nu-i pot pune la nani. Am sa pun poze cind s-or da in "stamba'
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


        Deci pana la urma, ca sa nu o dau iar in bara cu iernatul lor: ii tin la rece, dar sa aiba lumina, da? ;D
        Poate reusesc si eu la anul sa vad flori la mai multi decat 2 din vreo 60 sau cati or fi acum! ::) ::)

Kati

Ii tii la 8-13 grade - depinde de specie, nu le dai apa deloc pana in martie, si la lumina.

opiadc


             OK, mersi! ;)
             Partea cu lumina am ratat-o anul trecut, eu am inteles ca au nevoie de intuneric! :)

Ella

Si eu, la fel. ::) 
pe un forum de cactusi gasisem si o explicatie, cum ca avand lumina, dar insuficienta, cresc alungiti. Daca stau in intuneric, nu au activitate deloc si in primavara se acomodeaza treptat. ::)

Kati

Quote from: opiadc on October 23, 2009, 12:57:25 AM

             OK, mersi! ;)
             Partea cu lumina am ratat-o anul trecut, eu am inteles ca au nevoie de intuneric! :)

Cu placere!
Sunt unele persoane care tin cactusii in intuneric - nu am incercat, asa ca nu comentez. Atata pot spune ca, la mine marea majoritate a cactusilor stau pe pervaze, 95% dintre ei nu au soare direct deloc de la inceputul lui octombrie, si pana ii mut in bucatarie (prin aprilie), sau pe terasa (in mai). Chiar sunt unii pe care ii tin in ladite, la lumina mult mai scazuta (sub nivelul geamului), si nu patesc nimic. Nu se alungesc, nu se uratesc. Asta din cauza ca nu le dau apa deloc si stau la racoare (cca 13 grade).

gabriela jalba

Deci: o parte din cactusii mei ,iarna trecuta au facut-o in beci.(au facut flori anul asta).Altii la mai mult intuneric decit lumina si in jur de 5-6 grade ( au inflorit).Altii,la lumina,10 -15 grade,cite putina apa ,rar , si au inflorit si astia !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Ai mei toti ierneaza in garaj , unde sunt cam 10 grade si lumina intra pe 2 gemulete.Le dau cate putina apa cam odata pe luna (poate si mai rar ) , pt ca atmosfera e foarte uscata acolo . De inflorit infloresc, doar ca pormesc un pic mai tarziu .

Codruta

Cand am luat din gradina cactusii ca sa-i aduc in casa am descoperit ca unul din ei are ceva pete maronii. Stie cineva din ce cauza sunt acele pete si ce ar trebui sa fac?
http://codruta.sunphoto.ro/plante_cu_probleme/QDDCUHMWEJAOCAFVNEK