Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Frumos Gabi. Sa o tina tot asa!

myky

Quote from: dorinas on May 18, 2009, 09:32:44 PM
Am si eu un "cactusel" care infloreste mereu, restul ioc:
http://good-times.webshots.com/photo/2042371700098180937SCkFal
Gabi tatitusul tau e superb, ca o steluta scanteietoare.
lasa dorina, unu dar bun, gymno. meu are o floare de doi lei, nu se deschide, cica asa e neamu'

dorinas

Pai eu am observat ca nu se deschide floarea la el cand nu e soare, asa ca daca e innorat am ratat inflorirea din anul ala, anul asta l-am surprins cand inflorea pe ascuns. ;D

myky

crede-ma al meu sta in soare si eu l-am pandit doi ani, tot pe motivul expus de tine, dar nu vrea el si gata.
m-am impacat cu ideea, acum caut si eu alb si rosu.

gabriela jalba

Quote from: Marmoset on May 18, 2009, 08:33:14 PM
Gabriela Jalba, am si eu 2 Tacitus Bellus, unul e de marimea unei linguri, sa zicem, celalalt e de marimea unei lingurite. Cam in cat timp oare, vad flori de la cel mare?
Superbe exemplarele tale, si Cactusul, si Tacitus!
Acum doi ani,al meu a fost re coltat ca pui si era de marimea unei monede de 10bani.
Quote from: dorinas on May 18, 2009, 09:32:44 PM
Am si eu un "cactusel" care infloreste mereu, restul ioc:
http://good-times.webshots.com/photo/2042371700098180937SCkFal
Gabi tatitusul tau e superb, ca o steluta scanteietoare.
Dorinas,e foarte frumusel!! O sa vezi ca face multe floricele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Am şi eu 2  nedumeriri în materie  de "ţepoşi":
1. dacă îi scoţi afară, îi laşi sub cerul liber ? ...... şi, dacă da, nu-i afectează că-i plouă în cap ? ;D
2.  de ce se maronesc şi se blegesc cactuşii: de  prea multă apă sau de  lipsa ei?

myky

Quote from: penelopa on May 19, 2009, 04:17:55 PM
Am şi eu 2  nedumeriri în materie  de "ţepoşi":
1. dacă îi scoţi afară, îi laşi sub cerul liber ? ...... şi, dacă da, nu-i afectează că-i plouă în cap ? ;D
2.  de ce se maronesc şi se blegesc cactuşii: de  prea multă apă sau de  lipsa ei?
eu ii tin afara, la marginea pergolei. ca stii unde vine.
de la seceta se stafidesc, de la apa, putrezesc.

Codruta

Si cand o tulpina de la cactus sta in sus si e tare iar cea care atarna se blegeste (se moaie) care e cauza? Sigur lipsa apei nu. Se poate sa fie prea multa apa? De ce numai una din tulpini sufera? E vorba de un cactus epiphyllum.

myky

daca pui mataluta si o pozaa, sa ne facem si noi o parereee

Codruta

Nu mai am cum pune poza ca l-am "aranjat", adica i-am schimbat pamantul ca si asa era in ghiveci cu doua plante care cred ca sunt passiflore (nu stiu de ce erau la comun...lipsa de spatiu, banuiesc ;D ) si i-am taiat din frunze partea mai moale. Radacinile aratau bine, zic eu  ;) asa ca nu stiu ce nu i-a placut. Poate concubinajul :D :D
Sau poate lastarul pe care l-am primit in vara, dupa ce a facut radacini si o noua tulpina sau frunza (ce e defapt?) s-a gandit ca si-a facut datoria si poate sa ma paraseasca. La baza era inca tare asa ca am lasat portinuea aceea.

Valentina

Buna dimineatza si bine v-am gasit :)  Sunt super bucuroasa ca am dat peste forum-ul de aici.Acum am si eu o mare mare rugaminte:va rog ajutati-ma si pe mine sa aflu ce specii de cactus sunt tzeposii mei.Multumesc mult![http://valitza.sunphoto.ro/Teposii_mei

Marmoset

Valentina, a 8-a poza din albumul tau e bestiala!  :D :D :D :D :D

Valentina

Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 02:42:41 AM
Valentina, a 8-a poza din albumul tau e bestiala!  :D :D :D :D :D
Ma uitam sa vad care e a 8 a ,dar nu stiu ce are netul asta de merge asa de greu :( nu vrea sa incarce pagina de acolo.Apropo...hehe..motanul mi l-ai vazut? :))

Marmoset

Poza a 8-a e cea cu cei 3-4 cactusi, parca-s identici, si cu cate un puiut crescut. Parca arata toti cu degetul in acelasi loc! Pisica unde-i, ca-s moarta dupa pisici!

Marmoset

Valentina, mi-ai furat motanul!!!!!!  :'( E superb exemplarul tau! Am si eu unul identic, e cat un miel, are 11 kg!

Valentina

Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 03:58:36 AM
Valentina, mi-ai furat motanul!!!!!!  :'( E superb exemplarul tau! Am si eu unul identic, e cat un miel, are 11 kg!
Gata am reusit sa vad cea de-a 8 a poza :))   Cactusii aia ii am de la tataie, pentru ca daca a murit.  :( i-am luat eu sa am grija de ei.Oricum sunt foarte batrani saracii

Marmoset

Inseamna ca au o valoare sentimentala imensa! Si se vede ca le place la tine!  :)

Valentina

Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 04:09:26 AM
Inseamna ca au o valoare sentimentala imensa! Si se vede ca le place la tine!  :)
Daca vrei si iti face placere...iti dau un puiut :)

Marmoset

Eu zic sa-i lasi asa cum sunt pe cei de la bunicul!  :-*

Valentina

Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 04:20:54 AM
Eu zic sa-i lasi asa cum sunt pe cei de la bunicul!  :-*
Pai nu am cum sa-i las asa...trebuie sa-i mai curac de pui ca au multi pe ei...unii chiar i-am aruncat .....pe unii i-am dat....si asa maine trebuie sa le schimb pamantul :) Deci...vrei puiuti?

Marmoset

Quote from: Valentina on May 20, 2009, 04:25:20 AM
Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 04:20:54 AM
Eu zic sa-i lasi asa cum sunt pe cei de la bunicul!  :-*
Pai nu am cum sa-i las asa...trebuie sa-i mai curac de pui ca au multi pe ei...unii chiar i-am aruncat .....pe unii i-am dat....si asa maine trebuie sa le schimb pamantul :) Deci...vrei puiuti?

Esti durere!  :D Ok, nu te refuz! Dar numai daca-i musai sa-i "despuiesti"  :D :-*

Valentina

Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 04:26:28 AM
Quote from: Valentina on May 20, 2009, 04:25:20 AM
Quote from: Marmoset on May 20, 2009, 04:20:54 AM
Eu zic sa-i lasi asa cum sunt pe cei de la bunicul!  :-*
Pai nu am cum sa-i las asa...trebuie sa-i mai curac de pui ca au multi pe ei...unii chiar i-am aruncat .....pe unii i-am dat....si asa maine trebuie sa le schimb pamantul :) Deci...vrei puiuti?

Esti durere!  :D Ok, nu te refuz! Dar numai daca-i musai sa-i "despuiesti"  :D :-*
Dadada...ii despuiesc in ziua cand o sa ne vedem :)

Valentina

Cine imi poate spune si mie care este procesul de taiere al plantei.....adica de taiat nu o fi asa greu ,dar dupa ce o tai ce ii mai fac? Si ce fac cu restul plantei taiate....o pot pune in acelasi ghiveci sau separat?Aaa...si inca ceva...dupa ce o tai,ii pot schimba si pamantul? Astept sugestii pls !!! Am sa pun si o poza cu planta...momentan arata ca un bat :(http://i242.photobucket.com/albums/ff130/kity81/Florile%20mele/Image007.jpg[/img]]

gabriela jalba

Taie "lunganul" cam la 10cm de sol.Se va ingrosa si va da ramuri. Eu,varietatea asta o "operez" fara nici un fel de menajamente:harsht!!! cu cutitul. Poti pune in nisip ce ai taiat,va face radacini(poti sa-l "toci" in fragmente mai mici si faci mai multi,daca vrei. )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Valentina

Quote from: gabriela jalba on May 23, 2009, 10:48:28 AM
Taie "lunganul" cam la 10cm de sol.Se va ingrosa si va da ramuri. Eu,varietatea asta o "operez" fara nici un fel de menajamente:harsht!!! cu cutitul. Poti pune in nisip ce ai taiat,va face radacini(poti sa-l "toci" in fragmente mai mici si faci mai multi,daca vrei. )
Multumesc mult pentru raspuns...am taiat lunganul.....si varful l-am lasat putin sa se cicatrizeze...il pun doar in nisip si atat? Si banuiesc ca trebuie sa ud si nisipul nu? :-*