Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:

Author Topic: Cactusi  (Read 100235 times)

Rux

• Roza
Re: Cactusi
« Reply #775 on: January 07, 2011, 10:33:11 AM »

BoboROM ,pe site -ul www. aztekium.ro  cred ca poti gasi informatii interesante . Stiu ca se vind si cactusi de cei de acolo.
Respectiv  Asociatia Colectionarilor de Cactusi  Aztekium  Satu Mare .
Daca  stiai  de ea ,asta e ,"rupe "informatia si mergi mai departe.
Cu bine,

gentiana

• Guest
« Reply #776 on: January 07, 2011, 10:34:19 AM »

Bobo la mine au inflorit si pui dupa ce i-am desprins de mama,aveau cam 2-3 ani si cam 10cm inaltime

BoboROM

• Roza
  • Bucureşti
« Reply #777 on: January 07, 2011, 11:09:07 AM »

Bobo la mine au inflorit si pui dupa ce i-am desprins de mama,aveau cam 2-3 ani si cam 10cm inaltime

Atunci este bine. Prima oara am luat un pui cat o nuca.

Dupa ce am citit mai multe, inclusiv despre varsta de inflorire, m-am intors la matusa si am luat unul de 15 cm (pe care de altfel a vrut sa-l dea de prima oara, dar eu am zis ca vreau sa-i cresc eu de mici...) si altul cat nuca (dar foarte simetric).

Gentiana, poate ne arati si noua niste poze frumoase de Echinopsis eyriesis. Mirosul cu ce seamana?

gentiana

• Guest
« Reply #778 on: January 07, 2011, 11:15:23 AM »

Stai sa caut
Problema e ca de obicei infloresc peste zi cand eu nu-s acasa si cand ajung sunt deja trecuti

stefana

• Guest
« Reply #779 on: January 07, 2011, 11:44:32 AM »

Bobo, eu nu ma pricep prea bine la cactusi (o sfatuisem doar pe matusa mea al carei cactus nu voia sa infloreasca, sa nu-l mai ude asa mult si iarna sa-l tina la rece, fara udare). Anul trecut, cand a trebuit sa iau eu planta, a facut 4 flori nu rezist sa nu laud iarasi cactusul :D. Pentru a fotografia florile m-am dus la servici intr-o duminica dupa amiaza.
Daca ai timp, "rasfoieste" forumul asta (din cate stiu este al Adariei), oamenii sunt amabili si au cunostinte solide. http://cactusi.com/cactus.php?name=Forums

gentiana

• Guest
« Reply #780 on: January 07, 2011, 11:49:12 AM »

Mi-am cautat pozele cu cactusi si in lapul asta vad ca nu-s si ma enervez
De vreo 5 ani zic ca fac  ordine in poze si ca le "indosariez" pe ani pe CD-uri si nu apuc(ca de la domin slabe sanse sa faca lucrul asta)
Pana la urma ii dau eu de capat si trebii asteia
Eu ii tineam pe casa scarii la ai mei,la racoare  si cum dadea caldura ii scoteam pe geam ,spre sud
Stateau si se coceau la caldura si scoteau bobocii unu dupa altul
Am niste "ligheane" cu cactusi si la taica-meu la birou,de se minuneaza toata lumea cand ii vede

stefana

• Guest
« Reply #781 on: January 07, 2011, 11:52:21 AM »

... era unul mare, de 190 lei, pe care scria Cereus dar sigur nu era el din ce am vazut pe net.
Poate era un Cereus monstruosus sau vreun hibrid.

gentiana

• Guest
« Reply #782 on: January 07, 2011, 12:20:48 PM »

Ma chinuiesc sa-mi aduc aminte cum se numeste cactusul acela cu tulpina in 3 colturi care creste foarte mare,am vazut exemplare de 3m,imense
Cred ca e euforbie dar nu mai stiu tipul
In sectiune e triunghiular,pe margini tepi si are niste fruzulite spre varf ,cam ca la salcam
Sunt cam cei mai mari cactusi care i-am vazut eu in interioare
Am vazut unii de 5-6 m in State

stefana

• Guest
« Reply #783 on: January 07, 2011, 12:23:19 PM »

Ala care face frunzulite mici in varf? Poate fi Euphorbia trigona.

gentiana

• Guest
« Reply #784 on: January 07, 2011, 12:23:58 PM »

Cred ca de ala e vorba
Am vazut ala esi acu mi-ai bagat un ghimpe ,vreau si varianta rubra
Mai exista o euphorbia care arata ca niste cracute verzi ,rotunde si tot cu niste frunzulite in varf
Mi-e lene sa cau in catalog
Prima crenguta din care mi-am prins copacelul,l-am luat de la o firma,il tinea avara la usa si era un trunchi gros cat mana mea
Dimensiunile erau cam de 1,5 inaltime si cam tot atata in diametru,era tuns rotund
De departe arata ca un soi de buxus la hardau
Cand m-am apropiat m-am lamirit ce e si bineinteles ca mi s-au "lipit de mana ceva .......butasi
E sensibila la umezeala si la cativa ani  o pierd(si o iau de la capat cu butasii

gentiana

• Guest
« Reply #785 on: January 07, 2011, 12:49:32 PM »

Am gasit si planta de care zic "Euphorbia tirucalli "
Desi ar trebui  pusa discutia la topicul de euphorbii
Poinsettia insa cere alta ingrijire si astea sunt totusi in regim de cactusi

BoboROM

• Roza
  • Bucureşti
« Reply #786 on: January 07, 2011, 01:49:13 PM »

Rux si stefana multumesc pentru precizari.

Pana acum nu prea bagam in seama cactusii, dar nici magazinele nu se pricep sa faca reclama. Aduc 100 de cactusi fara nume si fara poze cu inflorirea lor.

Uite o poza cu un cactus care pe care o sa-l cumpar:

http://www.cactusi.com/cactus.php?name=Perc_Kepe&pid=13714

BoboROM

• Roza
  • Bucureşti

Rux

• Roza
« Reply #788 on: January 07, 2011, 04:24:45 PM »

Adevarul este  ,ca si eu am "descoperit" de vreo trei ani ,cactusii.Si eu mi-am propus ca anul acesta sa-mi imbogatesc colectia ,am citiva ,dar  nu cine stie ce ...
BoboRom  fii tare :D ,ca, ce -ti doresti  este numai inceputul... toti sint foarte, foarte frumosi ..Succes la cumparaturi !

vikcelmic

• Roza
« Reply #789 on: January 07, 2011, 05:40:26 PM »

In noiembrie 2009 am primit de la nasa fiului meu un lighean de cactusi cu ce a cazut de la ai ei in urma mutarilor.

Asa arata ligheanul acum un an:
Va rog, poate stie cineva, ce sunt exemplarele din pozele 1 si 5? La primul s-au zbarcit anumite portiuni, n-as vrea sa-mi moara ca are crestere rapida si se face frumos.

gentiana

• Guest
« Reply #790 on: January 07, 2011, 06:13:57 PM »

Vik nu le stiu numele,dar pot sa-ti spun ca exemplarul 1 ,e un tip de cactus caruia nu-i place inghesuiala
Il am si eu,tot asa obtinut dintr-o bucatica,creste greu si e mofturos si are tendinta sa putrezeasca usor
E moale?
atunci trebuie taiat si ingropat in nisip
"ligheanele" mele contin mai mult nisip decat pamant ca sa le mearga bine cactusilor
POza 5,am si eu unul care are 1m,creste,inteapa si ii place la racoare
Il tin la mama la usa si vad ca nu a fost nimeni tentat sa-l ia
Nu i-a placut la gramada cu altii,sta in propriul lui ghiveci impreuna cu pui lui
Eu l-am taiat mai sus ca tine si ce am taiat am pus la inradacinat alaturi
Ma amuz uitandu-ma la pozele tale,cam asa arata si "ligheanele mele"

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
    • http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=1
« Reply #791 on: January 07, 2011, 06:16:32 PM »

Bobo,cactusii sint nepretentiosi,dar cind mor,de cele mai multe ori nu-ti dai seama decit atunci cind nu mai poti face nimic. Iti spun asta,ca daca te indragostesti de ei,te doare rau cind descoperi ca-s dusi. Eu am pierdut citiva si-i am si acum in suflet.
  Azi am udat prima data cactusii de cind i-am culcat. Intre o lingurita siun polonic de apa,functie de marimea ghiveciului si a plantei.
  Cu cei cumparati,trebuie sa fii foarte atenta,sa stai cu ochii pe ei,ca adeseori aduc cu ei paduchi lanosi.
Iti doresc succes si flori multe de la ei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vikcelmic

• Roza
« Reply #792 on: January 07, 2011, 06:41:15 PM »

Gentiana, la cactusul ramificat am trait deja experienta putrezirii, aveam un lighean mai mic unde am pus eu asta vara ce nu prea incapea in cel mare, nu stiu ce am facut, i-am tinut afara toata vara , i-a plouat, s-au uscat, dar le-a mers bine. I-am tinut in toamna in casa neincalzita pana la sfarsitul lui noiembrie si i-am adus apoi in apartament, i-am udat si au putrezit.  Astia de-i mai am sunt numai zbarciti si ma gandeam ca de la lipsa apa. Mi-am luat substrat de cactusi, o sa-i mut in primavara, multumesc.
Gabi, treaba cu udatul n-o stapanesc la cactusi, ce bine se descurcau in natura...Sper sa-i vad cu flori  +hug

gentiana

• Guest
« Reply #793 on: January 07, 2011, 06:48:16 PM »

Vik din experienta mea,cactusilor le place sa stea iarna la racoare(6-7 grade)
Eu ii ud cam de 2 ori pe luna ,dupa ce bag degetul cam de 3cm in pamant si verific ca e uscat
Daca e mai cald ,cam de 3 pe luna
De sete nu mor,de udatura insa da
Eu nu-i ud cu lingura sau polonicul ,am un soi de stropitoare de la IKEA,cu tumburusul mai lung si ii ud la ochi

GetaV

• Roza
  • Bucuresti
    • Pozele mele
« Reply #794 on: January 07, 2011, 07:05:40 PM »

Daca stau la racoare este suficient sa-i pulverizati din cand in cand ,apa mai mult rau le face

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #795 on: January 07, 2011, 07:25:25 PM »

Eu tin cactusii cam la 4-5 grade.
Gentiana,an zis de ustensilele de bucatarie,ca sa estimez cantitatea de apa. Doar nu crezi ca la citi am eu,umblu asa la udat  ;D ;D ;D .An de an ii am infloriti fain.Se pot vedea in album(numai cei cu flori-ca la restul n-am timp de poze)

gentiana

• Guest
« Reply #796 on: January 07, 2011, 07:35:40 PM »

Eu tin cactusii cam la 4-5 grade.
Gentiana,an zis de ustensilele de bucatarie,ca sa estimez cantitatea de apa. Doar nu crezi ca la citi am eu,umblu asa la udat  ;D ;D ;D .An de an ii am infloriti fain.Se pot vedea in album(numai cei cu flori-ca la restul n-am timp de poze)
Gabi nu stiu cati cactusi ai,dar ma gandeam ca polonicul e o unitate buna de masura
Eu ma enervez insa sa masor(cand bucataresc sin e musai sa fac dupa reteta cantarita la miligram sunt un pachet de nervi),asa ca pun la ochi,mai si curge,motiv pt care ma injur si cand termin de udat sunt leoarca de apa ;)
In general florile mele stau in tavite lungi in care pun apa si isi trage fiecare
Cactusii de la servici,stau mai la caldura si pe aia ii ud mai des;cei de la taica-meu din birou insa sunt cei mai fericiti,uita sa-i ude,stau si la cald,iar vara..........ma duc eu si ii dau afara pe pervazul ferestrei si ii infloresc pana toamna tarziu
Deja are tata o lista de cativa coti de cucoane care s-au inscris la pui de cactusi
Le-a rezolvat ca le-a zis sa  rezolve treaba cu mine,ca proprietara, el cica e doar gazda

vikcelmic

• Roza
« Reply #797 on: January 07, 2011, 09:44:15 PM »

Multumesc, doamnelor  +hug.
Eu nu am unde sa le ofer atatea grade, dar stau pe la 16 grade in balconul neincalzit, care comunica cu o camera, adica mai circula aerul. De udat, o fac o data pe luna, bineinteles in functie de umiditatea substratului. Dar ma gandesc cum de vara trecuta stateau in ploaie si nu aveau nimic, ba chiar cresteau "ca din apa".  ???  A, i-am si fertilizat.

geodezia

• Roza
  • Si viata trece trece .......si se duce
« Reply #798 on: January 07, 2011, 10:43:56 PM »

BOBO  daca vrei din aia cactusi de fac floarea trompeta alba si roz iti trimit eu citi vrei ca am cu sutele si iti mai trimit gasteria si agave din alea de se fac de 2 metri inaltime

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #799 on: January 08, 2011, 04:19:02 PM »

Geo,ai poze la gasteria ta? In gasterii intra si haworthia si aloe. Gasteria e din Asphodelaceae,si-s muuuulte tare aici.M-ar interesa si agavele de 2m.Poate ai undeva poze.
Pages: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35   Go Up