Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Geodezia ,frumos colt de rai ,ai tu acolo. Abia astept sa-ti vad "aricii"(cactusii) infloriti.

geodezia

si eu si eu mai ales ca sunt plini de bumbi

geodezia

Gata proba cu foto vad ca a iesit .super.imi fac motanul vedeta .si pe miti ca a fatat

stefana

Cat credti ca mai am de asteptat  ::) ?

sicamin

Eu cred ca pana la sfarsitul lunii o sa ai floricele,si inca multe  :o .vad ca e plin cu boboci si cam de aceiasi marime.
Abia astept sa-i vad florile !

doina

O sa fie un frumos , Stefana  :o
Am avut si eu flori la singurul cactus pe care-l mai am

dyadin

Foarte frumos! Urmeaza si al meu, doar ca are flori roz.

myosotis

Stefana, pandeste-l ca se desfac seara.
Doina, Chamaecereus silvestri, e unul din preferatii mei. De ce zici ca mai ai doar un cactus? Ai avut mai multi si i-ai pierdut? Daca vrei cactusi iti mai dau eu diversi pui, cand mai vii in vizita prin Bucuresti.

doina

Am avut mai multi dar i-am daruit unei prietene iar acesta este singurul pe care l-am pastrat .
Multumesc Myo  :-* dar am daruit cactusii ca sa fac loc ghivecelor cu adenium  ::) pentru ca dupa cum cred ca v-am spus balconasul meu este tare mic .
Pe aceste il tin tot timpul in balcon chiar daca nu este bine izolat .
Chiar si pe gerurile din iarna trecuta a rezistat .
Locul lui iarna este pe pervazul ferestrei ce da in balcon unde nu scade temperatura prea mult si are lumina suficienta .

einsteinitza

Pentru iubitorii de cactusi o poezie draguta, dar am uitat autorul ::)

Tu pe la noi cand o sa treci,
Avem un cactus in ghiveci.
Burtos, tepos, si cam turtut
Si vesnic e nebarberit.
Acuma face niste pui.
Au tepi si puii dumnealui.
Tu pe la noi cand o sa treci,
Sa vezi aricii din gihiveci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

kerkyra

Stefana, de-abia astept sa vad ce flori face cactusul tau, un gymnocalicium, daca nu gresesc. Poate stie cineva mai exact. Cactusii sunt si la mine ultima pasiune, am cativa, unii chiar cu floricele si bobocei, iar urmatorul pe lista e achizitii ar fi din specia sus amintita. Va invit sa-i vedeti aici:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Cactusi
Poate e cineva dispus la schimburi de puiuti   :)

vivi23ro

eu am numai vreo 4 dar de unul matur o sa scap in curind are tepii galbeni

stefana

Kerkira asa erau bobocii in 2008 (cactusul este al nasei mele, acum este la mine  :-[ ):

Caut acum si imaginea florii in 2009 ca in 2008 n-am apucat sa o fotografiez.


stefana

Ooof, nu stiu daca o sa reusesc sa-i fotografiez florile anul asta. Ca asa arata azi, iar duminica am un drum la Belciugatele :D. Ce ziceti cei care aveti asa ceva, infloreste maine? Sa stiu daca tre' sa vin maine dimineata la birou  :-\

vivi23ro


Marmoset

Quote from: stefana on June 11, 2010, 02:30:10 PM
Ooof, nu stiu daca o sa reusesc sa-i fotografiez florile anul asta. Ca asa arata azi, iar duminica am un drum la Belciugatele :D. Ce ziceti cei care aveti asa ceva, infloreste maine? Sa stiu daca tre' sa vin maine dimineata la birou  :-\


Luati-l acasa in weekend!  ;)

stefana

Bine ca m-ai intrebat Vivi  ;)
Am cautat pe topicul asta mesajele de anul trecut, stiam ca-mi spusese cineva cum il chema si am gasit poza din 2009 (era in octombrie, de aceea n-o gaseam  ;D)

Martipan zicea atunci ca este un Echinopsis oxygona   ::)
Marmo, nu car eu pe canicula asta ghivecioiul acasa... mai bine dau o fuga maine dimineata  :D

vivi23ro

am si eu dar cu flori albe nu avea bobocii asa movulii

stefana

Deci m-am intors! Nu am ajuns dimineata, imi era teama ca nu era inflorit, nu voiam sa fac drumul degeaba ;D

Am caltorit printr-o caniculaaa  ::), dar nu-mi pare rau  :D

gabi_gabriella

Foarte frumos e ..si ce de flori!!!!!
La mine , cativa mititei

sicamin

Stefana ,a meritat sigur sa te intorci sa faci poze ,ca este deosebit asa cu multimea de flori infipte parca in arici . :D
Gabi ,mititei si "frumusei"  :D
Am si eu ceva floricele la ai mei ,si unul ca si al Stefanei, care are un singur bobocel ,dar mic de tot.


Nicol Caloian

Sica, in poza a doua cred ca ai un aloe aristata care vad ca ti-a facut si tija florala. Felicitari!

penelopa

Ştiţi cum mă lăudam anul trecut cu cactuşii ăştia:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/IEUTGOWMRMIQSEDLWIX
Peste iarnă, nu ştiu de ce portaltoiul a putrezit. :( Am desprins şi eu vârfurile şi le-am pus, aşa, la derută, în pământ. Se pare că 2 cactuşi au rezistat:
http://penelopa.sunphoto.ro/iunie_2010/16791177

dorinas

Frumosi cactusii vostri. Eu am 4 exemplare 2 infloresc in fiecare an si 2 nu si nu stiu de ce ca stau in acelasi loc.