Trucuri

Started by Catwoman, August 13, 2006, 04:28:31 PM

Previous topic - Next topic

Catwoman

Va intreb pe voi, pentru ca ma gandesc ca , cunoasteti mai bine ca si mine  :oops:
este adevarat ca daca pui zat de cafea la flori le merge mai bine?

roxy

Maica-mea stiu ca pune la lamai zat de cafea.E ca un fel de ingrasamant cica,dar mai multe nu stiu.

Catwoman

aha, inteleg, dar nu este bun pentru orice floare, doar la lamai? Poate o intrebi data viitoare cand intri  :D

gabriela jalba

poti sa pui la orice floare,dar la intervale mari de timp. Nu toata-ziua-buna-ziua le pui zat!
Eu mai las pe pamint sa putrezeasca resturile lor vegetale - florile si frunzele uscate (nu bolnave!!!!!) - asta tot ca ingrasamint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Aricica

cofeina din zatul de cafea ajuta anumite plante, prin faptul ca functioneaza ca un fertilizator cu actiune indelungata. Plantele care necesita un nivel ridicat de azot se bucura de acest zatz de cafea.
Bunicii foloseau foarte mult zatzul de cafea la tufele de trandafiri: puneau zatul de cafea intr-un cerculetz rotund adancit in pamantul din jurul tulpinei tufei de trandafiri, acopereau usor cu pamant si apoi udau. Din spusele lor tufele erau mult mai rezistente la boli si cresteau mult mai frumos.

Aricica

zatzul mai este considerat si un  tratament impotriva melcilor de gradina, mai bine spus a celor mici, fara cochilie, limacsii.

penelopa

Intr-adevar este bun zatul de cafea dar,  atentie,  nu trebuie sa contina zahar. Se foloseste zatul din filtrul cafetierei unde,  de regula,  nu se pune si zaharul.
Cand nu stiam acest lucru si puneam zat cu zahar din ibric,  mi s-au umplut ghivecele de diversi viermisori.

Succes,
Penelopa.

Myrela

moarte sigura pt orice planta de ghiveci e sa-i presari pe sol putina sare!deci,e mai bine sa adunam firimituri de pe jos,decat sa folosim ghivecele drept cos de gunoi .nisipul de pe malul apelor sarate e la fel,moarte sigura.una din cauzele pentru care in sud-estul tarii e chin sa cresti begonii ,este ca vantul poarta pe distante foarte mari nisip sarat in forma de pulbere fina.deci foarte mare atentie cu sarea!!!!
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

cara

deci sa nu mai arunc gunoiul din faras dupa ce am maturat, in ghivecele florilor?  ::)

:D :D :D

devenind seriosi, habar n-am avut de chestia asta cu sarea/nisipul sarat din anumite zone...vai mie, ce putine lucruri stiu.... :'(

Myrela

citind acest forum si eu am acelasi sentiment: ca stiu prea putine lucruri,e  super atmosfera creata de forumisti,ma bucur ca v-am gasit si ...ma inscriu cursant la ,,creare de buna dispozitie,,sper sa se prinda de mine
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Nu stiu daca am nimerit bine topicul dar cum e vorba de trucuri si idei si cum nu stiu daca e un truc sau nu am zis ca incerc aici.
Exista vre-un truc sau nu ca sa faci crizantemele si nu numai sa arata ca o jumatate de sfera? Am vazut in pozele lui Vio si am vazut si pe aici; ce se vinde in ghivece parca ar fi o sfera taiata in doua si pusa in ghiveci.
Am vazut si prin gradinile oamenilor diverse floricele, inalte doar de 10-20cm si care aratau la fel. Se aranjeaza pamantul ca o jumatate de sfera?

Myrela

codruta,crizantema de care spui ,nu se obtine prin vreun truc,e un ,,fel,, de crizantema ca asa creste ea .se inmulteste prin despartirea tufei.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Si cum pot sa stiu eu care sunt crizantemele sau eventual alte plante care arata asa ca o jumatate de balon?

Nicol Caloian

Quote from: opiadc on March 15, 2008, 02:46:32 PM
                sa stii ca si mie mi s-a parut ca 'misca' ceva intr-un banut de turba   numai ca eu nu am vazut viermi, ci mi s-a parut a fi paduche de-ala alb care sta pe pamant si sare cand pui apa la flori ;D
               
Nu stiu daca au mai incercat si altii, ba s-ar putea ca unii sa spuna ca nu e bine dar eu am scapat de animalutele care topaiau cand udam florile punand scrum de tigara pe pamant si apoi udam. Nu cred ca era nevoie de mai mult de doua astfel de tratamente.

blueheart_d

dar plantelor nu le dauneaza scrumul de tigara?

penelopa

Din cate stiu eu nu dauneaza scrumul de tigara plantelor daca nu exagerezi cu cantitatea. Ce poate fi? Cenusa de tutin si hartie! Si cum zeama de tutun se foloseste in diverse tratamente  anti-insecte ?!!!

Opi  :D
N-am vazut sau auzit de paduchi care .... sar !
Poate ....purici   :D

einsteinitza

Cenusa este puternic alcalina si nu e indicata ca tratament la flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Poate ca ai dreptate,Es.  Dar cenusa din lemne eu am folosit pe gradina de legume si a fost OK. Sau, cel putin, nu s-a intamplat nimic deosebit fiindca anul acela a fost un an bun si s-au facut aproape toate legumele.
Din comoditate, am renuntat la procedeul asta. Dar, daca zici ca nu-i nicio scofala, chiar renunt la idee.

einsteinitza

Nu spun ca nu e buna
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

daca ai gresit si ai pus prea multa cenusa  ,peste locul respectiv se pune gunoi verde sau rumegus si se sapa locul, se uda si ameliorezi problema

penelopa

Va multumesc de sfaturi mai ales ca, tocmai am dus cenusa rezultata in iarna asta pe movilita  improvizata in gradina din spate si pe care as fi vrut s-o plantez anul acesta.
Deci, conform celor spuse de voi, in zilele care urmeaza voi plivi gradinile si voi arunca gunoiul verde peste cenusa.... voi uda apoi, pun mranita de la padure.
;)  Vedeti ce elev constiincios sunt ?!!!! :D

myosotis

Daca prin "gunoi verde" intelegi buruieni, nu cred ca faci bine punandu-le pe movilita. Se vor prinde si vor prolifera acolo, mai ales daca pui si mranita.

costieanuconstantin

prin gunoi verde se intelege gunoi de grajd neputrezit

penelopa

Baaai, Costi, exprima-te  babeste   de la inceput ca io n-aveam de unde sa stiu ca gunoi grajd neputrezit = gunoi verde.  Pentru mine gunoi verde = ierburi verzi.
Multumesc Myo de atentionare. Noroc ca n-am inceput inca sa plivesc. ;D

myosotis

Nici eu nu am mai auzit ca gunoi verde=baliga proaspata  :D, dar poate se foloseste in alte parti.