Gradina mea

Started by Rodica Stacescu, May 06, 2014, 02:09:39 PM

Previous topic - Next topic

Rodica Stacescu

  Nu e o gradina propriu - zisa, ci mai degraba cateva zone amenajate pentru plantele mele favorite. Atat cat este si asa cum este ea, mie imi ofera clipe unice de bucurie.

geodezia

asa este clipe de bucurie  :x :x :x

Penelopa

Propriu-zisa sau nezisa  ;D, tot gradina se cheama si, la cat am vazut eu pana acum, chiar e o gradina frumoasa si speciala!!!
Astept sa-i redeschizi portile aici!

einsteinitza

Hai Rodica, fa din nou aici postarile cu poze, ca si cum nu ai facut-o dincolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

E mai bine in sectiunea asta dar daca o sa ai poze de ansamblu cu soiurile de trandafiri cand vor fi infloriti , ma refer la cei de cativa ani nu la piticii de 1 an , atunci sa le postezi la topicul soiului respectiv .

Poate postezi cateva fotografii / postare si explici cate ceva la fiecare , este mai usor de inteles despre ce este vorba in acest mod .

zamfira

Acestei gradini speciale ar trebui sa-i spuneti "Stâncescu", pentru ca este o luptă cu stâncile și o cucerire a lor. Sper să nu o fi supărat cu această glumă pe proprietară. Bineînțeles, să o lăsăm să îi dea exact numele pe care îl consideră potrivit.

Rodica Stacescu

  Cu ceva ani in urma, inainte deci de a prinde drag de trandafiri, gradina mea isi incepea spectacolul vegetal cu lalele si continua cu tot soiul de alte plante pe care mi le faceam singura din seminte sau mi le achizitionam de pe unde le gaseam, cele mai multe anuale. Acum, mai apar pe ici pe colo din vechile lalele, putine, semn ca fie nu le-a placut solul sau poate aglomeratia, fie le-am scos intr-o perioada nepotrivita atunci cand a fost sa reorganizez gradina.








Rodica Stacescu

 Cand ai putin loc in care sa te invarti cu aparatul foto, e greu de luat imagini de ansamblu sau sa prinzi o planta mai inalta fara sa dai impresia ca nu stii sa incadrezi . Asa ca ceea ce doresc sa va arat sunt doar soiurile de liliac pe care le am.








Rodica Stacescu

   Cand vad cum se agita unii sa-si faca stancarii in gradina, dati-mi si mie voie sa ma amuz! Da, piatra amplifica impresia de natural, mai bine zis de natura neatinsa de zelul transformator si ordonator al omului. A mea este " virgina" pentru ca e inaccesibila. Cresc pe ea buruienile cele mai diverse din semintele aduse de vanturi, carora oricat ai dori nu ai cum sa le vii de hac, pantru ca nu ai cum sa ajungi la ele sa le faci vreun rau! Norocul mare e ca peretele de stanca se imbraca vara in vita salbatica si "nedoritele" nu mai sar asa de tare in ochii privitorului. Cel mai interesant locuitor al stancii e totusi un trandafir salbatic, o ditamai tufa, arcuita atat de frumoas incat as fi de-a dreptul incantata sa am unul la fel de maiestuos, dar putin mai nobil, in gradina. O samanta s-a cocotat pana la jumatatea stancii, sau o fi fost ajutata sa ajunga acolo de vreo pasare nastrusnica. A ajuns intre straturile de roca, unde si-a crescut radacina, fara sa-i pese de vitregiile locului si de absenta "nutrientilor". Mi-e drag acest trandafir, e un "campion" care ne arata ce inseamna vointa de a supravietui!







Rodica Stacescu

   Acesta este viteazul care strajuieste de la inaltime zona cu trandafiri englezesti.








Rodica Stacescu

  Pe acest perete de stanca stau si ma asteapta in perioadele geroase de iarna tot soiul de pasari, de la guresele vrabii, pitigoi de toate neamurile, diferiti doar prin culoarea penajului dar cu aceleasi apucaturi de mari furaciosi cand vine vorba de "bunaciuni". Vin mierle razboinice, chiar si gaite. Frumoase pasari gaitele, maiestuoase! Cu penaj frumos, cu un cap armonios alcatuit. Cand apar ele,  cele  mititele se refugiaza pe stanca si asteapta sa se sature uriasele. Revin sa-si continuie masa, dupa care isi incep jocul, semn ca se simt bine. Nuci macinate, biscuiti, slanina tocata fin, resturi de cozonac (facut in casa, deci "bio"), seminte decojite de floarea soarelui, in perioadele cu zapada si ger, sunt nelipsite de pe pervazul larg al unui geam de la etajul casei, pe toata lungimea lui, ca sa aiba loc suratele si sa le tihneasca masa. Se obisnuiesc cu prezenta mea in spatele ferestrei asa ca de regula nu-mi dau atentie daca stau sa le privesc. La inceput zburau repede cand simteau ca sunt privite, s-au invatat apoi ca nu sunt un pericol.

zamfira

Mă bucur nespus pentru grădina aceasta! Imi cer scuze pentru vorba nepotrivită, a fost de fapt un joc de cuvinte, vă rog să nu o luaţi altfel. Este minunat liliacul, iar maceşul este atât de la locul lui!
Aşa este, bietele "stâncării" ale unora dintre noi sunt chinuite, nu au măreţia celor naturale. Sunt adesea doar un fel de citate care nu işi au locul. Mă preocupă şi pe mine asta, cu nişte pietroaie nu am reuşit să fac decât o chiciureală.   

anasstasia

Unde este gradina ta? Arata foarte interesant, contrastul este neobisnuit intre stanci si flori. Deosebit!  +apl

Rodica Stacescu

  Nu-ti face probleme, Zamfira, nu ma supar chiar din orice! Daca voi gasi poza, am sa-ti arat ca si eu mi-am facut in mijlocul unui strat patratos o stancarie, acum mai mult ani. Dupa ce ca am atata stanca in jur, m-am apucat sa car niste bolovani mari de rau, mi se parea ca "dau" tare bine  in curtea mea! Altceva voiam sa spun. Pe o stanca adevarata nu cresc plante pretentioase, ca sa pastrezi look-ul  natural e nevoie de plante care cu adevarat pot sa-si intinda radacinile printre crapaturile pietrelor.

zamfira

Da, aşa cred şi eu. E atât de greu să le armonizezi, dar şi să le oferi  unor plante uneori uşor mofturoase cam tot ce au nevoie. Efortul grădinarului este dublu, chiar triplu! +rsp

Rodica Stacescu

 Anasstasia, casa si gradina mea se afla in Piatra Neamt. Cozla , unul dintre munti, e inconjurat din trei parti de oras, asa incat un capat al lui este chiar in centrul orasului.  Poti vedea imagini aici:

https://www.youtube.com/watch?v=YVGdUOGoSfA

anasstasia



Rodica Stacescu

 Multumesc! Ea e mica, mica, dar mi-e draga atat cat e.

gabi_gabriella

Nu conteaza ca e mica sau mare , e frumoasa si iti ofera satisfactii

Rodica Stacescu

  Asa e. Intelept este sa ai o gradina atat de mare incat sa o poti lucra fara sa iti epuizezi toata energia si sa nu o mai poti aprecia de oboseala.

Rodica Stacescu


Alte flori pe care le-am avut in gradina in primaverile trecute:








Rodica Stacescu

Verile in zona mea nu sunt atat de calduroase ca in alte parti. Chiar daca in cursul zilei temperaturile sunt ridicate, aerul este respirabil, sunt si curentii de aer de pe valea Bistritei care aduc racoare. Spre asfintit incepe concertul pasaretului din padurea de alaturi, liliecii isi incep zborul de undeva din preajma, mi-e drag sa-i privesc si sa-i ascult emitand sunetele acelea ciudate care-i ajuta sa repereze insectele pentru masa lor de seara. Imi plac liliecii si e un semn bun pentru noi ca sunt aici din nou: a disparut poluarea din vremea cand mergeau combinatele chimice.













Rodica Stacescu

  Si toamna isi are farmecul ei, mai ales daca e soare destul in timpul zilei si plantele isi prelungesc viata pana prin noiembrie.






anasstasia

Imi plac pozele tale, imi place cum povestesti. +rsp