Pages: 1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Primul la start  (Read 3895 times)
soeurmarie
Crin

« Reply #75 on: June 03, 2015, 06:57:27 AM »

Este un coleopter care se numeste Cetonia Aurata sau popular Ileana.Mai este numit si gandacul trandafirilor. Se poate vedea pe trandafiri, soc, liliac, etc, etc, adica flori parfumate pe care le adora. Nu este daunator ci un bun polenizator pentru ca se hraneste cu polenul si nectarul florilor de aceea il vedeti pe trandafiri. Asa ca nu va temeti de el. Daca il luati in mana este inofensiv. Este chiar foarte frumos.
Dalia
Roza

« Reply #76 on: June 03, 2015, 07:52:23 PM »

Da, gandacul din poza este Cetonia aurata. Se hraneste in principal cu polen si nu este daunator, dimpotriva. Larvele lor consuma materii vegetale uscate si ajuta la formarea compostului. Altii sunt problema. Nu mai stiu cum se numesc exact. Sunt negri si mai mici. Cred ca este vorba de gandacul paros. Din pacate, a aparut si anul acesta.
claude
Roza

« Reply #77 on: June 03, 2015, 10:29:05 PM »

Asa e, cetonia. Se hranesc cu polen, nectar si flori. Preponderent de trandafiri  Wink  E adevarat ca sunt foarte buni detritivori si citeam pe undeva ca larvele lor ar fi oarecum echivalentul din lumea insectelor al ramelor. Deci, daca nu sunt multi, e ok, daca va treziti cu o invazie, poate nu e chiar bine!

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
Pages: 1 2 3 [4]   Go Up
  Print  

Jump to: