Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mimosa pudica...din seminte!!  (Read 9221 times)
diana
Guest
« on: June 12, 2007, 09:19:42 AM »

Dupa cateva luni de incercari am reusit sa am 2 plantute de Mimosa pudica din semninte! In prezent sunt foarte mici dar indraznesc sa sper ca vor rezista...mai ales ca "reactioneaza" cand le ating Grin
Initial am plantat semintele direct in pamant insa am asteptat cateva saptamani si din vreo 10 seminte (am avut 20 in total!) a rasarit intr-un tarziu o plantuta. Vazand aceasta am incercat o alta metoda si cred cea mai corecta: am pus semintele in apa clocotita si au ramas in ea cca  24 de ore. N-am apucat sa plantez decat 1 din patru (din neatentia cuiva au ajuns in canalizare :'(doar una s-a oprit pe marginea chiuvetei). In cateva zile samanta a germinat si va voi arata rezultatul in poze Grin
diana
Guest
« Reply #1 on: June 12, 2007, 09:31:20 AM »

Incerc din nou sa atasez pozele..

[attachment deleted by admin]
diana
Guest
« Reply #2 on: June 12, 2007, 09:32:33 AM »

Iata:

diana
Guest
« Reply #3 on: June 12, 2007, 09:33:15 AM »

..si ultima..de azi!

penelopa
Guest
« Reply #4 on: June 12, 2007, 02:32:00 PM »

Astea-s  mimoze oparite,  mai Diana. 

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #5 on: June 12, 2007, 04:06:32 PM »

esti tare,Diana!!!! De ce n-ai trecut-o la experiente reusite???!!!!! ar fi facut pereche buna cu avocado-ul meu care a inceput sa incoltesca in fruct in frigider. Te-ai gindit,ca daca o cere de nevasta!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
diana
Guest
« Reply #6 on: June 12, 2007, 04:07:50 PM »

esti tare,Diana!!!! De ce n-ai trecut-o la experiente reusite???!!!!! ar fi facut pereche buna cu avocado-ul meu care a inceput sa incoltesca in fruct in frigider. Te-ai gindit,ca daca o cere de nevasta!!!

Inca nu o consider "experienta reusita" Grin Grin Pana nu vada ca scapa de "opareala" nu ma pronunt Cheesy Cheesy Cheesy
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #7 on: June 12, 2007, 04:10:02 PM »

Stai linistita!! de-acum creste vertiginos;ce-i greu a trecut. Eu nu am stiut faza cu oparitul si am pus si eu de 2 ori citeva seminte si nu a iesit nimic.

diana
Guest
« Reply #8 on: September 01, 2007, 10:16:22 AM »

Dupa cateva luni, asa arata cea mai viguroasa plantuta de Mimosa:

martipan
Guest
« Reply #9 on: September 01, 2007, 12:24:47 PM »

Bravo , esti o fericita pt ca ai reusit!
Mimoza e o planta deosebita!
Am vazut de doua ori in viata,aratau superb,dar nu am reusit sa sterpelesc.... Roll Eyes adica sa cer tongue Cheesy .
Bafta  multa cvu sensibilele tale  Wink!
Marian
diana
Guest
« Reply #10 on: September 01, 2007, 04:05:16 PM »

Ehe, Marian..de-ai sti prin cate am trecut pana am reusit!!...Cea mai eficienta metoda este cea cu tinutul semintelor in apa clocotita cel putin 24 de ore! Ieri am vazut o mimoza uriasa la Gradina Botanica si nu ca sunt pesimista dar..mimoza mea mai are de asteptat Grin
martipan
Guest
« Reply #11 on: September 02, 2007, 06:55:23 PM »

O intamplare haioasa cu o mimoza Cheesy :aveam niscaiva treaba pe la primarie,si ,dupa ce m-am fatait prin 4-5 birouri,ajung la o tanti cu o privire scarbita,care ma intreaba pe un ton sictirit ce doresc.Bineinteles ca ma mai trimite si inapoi pt ca nu stiu ce stamplia imi mai trebuia,iar cand ma intorc,se uita scarbita pe acte,imi trage si ea o semnatura si se intoarce la iaurtul ei degresat...pe birou,sta frumos o mimoza,era singura planta de acolo,insa era situatia ca scoasa dintr-o piesa de Caragiale-femeia asta se potrivea perfect vorbei din batrani cu femeie ca o mimoza.
O zi frumoasa,u plantute frumoase si ferita de functionarii-mimoza Cheesy!
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #12 on: October 12, 2007, 09:25:25 PM »

m-am straduit si eu sa prind o mimoza din seminte,dar n-a incoltit....nu stiam chestia cu 24 de ore in apa clocotita...Ia explica tu Diana mai bine,cum e chestia???

sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #13 on: October 13, 2007, 10:38:14 AM »

Nici eu nu am reusit din seminte.  :'( :'(

diana
Guest
« Reply #14 on: October 13, 2007, 04:02:29 PM »

m-am straduit si eu sa prind o mimoza din seminte,dar n-a incoltit....nu stiam chestia cu 24 de ore in apa clocotita...Ia explica tu Diana mai bine,cum e chestia???
La mine a mers si prea usor ca sa pot spune ca a fost minune! Grin Am fiert putina apa si asa clocotita am turnat-o peste semintele de Mimosa! Le-am lasat astfel mai bine de 24 de ore si apoi le-am "infipt" superficial in pamant umed. Au germinat foarte repede! Pe parcurs, din nestiinta, am pierdut 3 plantute si in prezent mai am una care se pregateste de inflorit Cheesy Sper ca iarna nu ii va strica planurile Roll Eyes
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #15 on: April 10, 2008, 12:50:23 PM »

Foarte frumos experiment si mai ales reusita.
Ai grija sa nu o atingi decat rar,se poate deshidrata usor din cauza strangerilor dese.Procesul implica eliberarea unei mici cantitati de seva de la baza frunzulitelor.
Nu ii place soarele puternic direct si nic nu-i plac curentii reci,e cam sensibila la ger.

opiadc
Guest
« Reply #16 on: April 10, 2008, 01:26:21 PM »

multumesc de informatii!
     sper sa fie reusit pana la capat;deocamdata sunt doar bebe, de-abia si-au scos capsoarele din pamant... Smiley
ionut
Guest
« Reply #17 on: November 21, 2008, 06:55:16 AM »

mimosa ramane verde si peste iarna,deci nu i cad frunzele
martipan
Guest
« Reply #18 on: November 22, 2008, 03:25:38 PM »

Bafta multa Opi cu ele,sa speram ca sunt sanatoase !
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #19 on: March 25, 2009, 10:46:20 AM »

Diana, Opiadc mai aveti mimosele?
Ma tenteaza si pe mine sa incerc sa am mimose dar sunt derutata de informatiile de pe net. Una spune asa: Se obtine usor din seminte semanate primavara devreme. In sera rezista mai multi ani. In apartament creste ca planta anuala. Vara infloreste si fructifica daca are lumina suficienta, aer curat, insecte polenizatoare (fructifica bine afara in gradina). Iar alta: Mimosa pudica este o planta anuala, vesnic verde. Vesnic verde inseamna cateva luni? Huh? Shocked Dar tot acolo mai scrie Se uda bine in perioada de dezvoltare si mai rar iarna. Pai atunci cum e anuala??? Sau anual inseamna la ei de primavara pana in primavara urmatoare? Cheesy
Si inca o intrebare... Voi le-ati tinut in casa sau afara?

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: