Identificare planta taratoare cu flori mov

Started by gabim70, April 01, 2014, 10:51:57 PM

Previous topic - Next topic

gabim70

Anul trecut am cumparat o astfel de planta. Greseala mea a fost ca nu am intrebat cum se numeste atunci cand am achizitionat-o. Cea din poza este o ''mostra'' luata din covorul cu asemenea flori de pe malul iazului meu.. (poza poate insela cu privire la marimea plantei.. este o planta cu o structura pitica, chiar florile nu depasesc marimea unei unghii.) Dupa cum sugereaza si titlul, as dori sa aflu cum se numeste aceasta floare. Va multumesc.

zamfira

Planta prezentata este o varietate de Aubrieta si este din fam. Crucifere (Brassicacee).

Rodica Stacescu

 A, da, Aubrieta! Eu am cateva mai batraioare, imi imbraca bine un zid.

claude

Foarte fain arata ! Rodica, ai uun zid ca si al meu   :-bd  Acum ca trebuie sa mut stancaria o sa separ tufa de aubrieta si o sa pun si eu, ca tine, pe acel zid. Acum am acolo o glechoma hederaceea variegata, e foarte frumoasa ca face niste lastari lungi de peste 1 m dar cum in fata zidului am plantat un trandafir urcator o ascunde si nu-si mai gaseste locul acolo
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

 Sa stii, Claude, ca eu nu am reusit sa despart tufele inca, mi-a fost teama sa nu le pierd, dar am facut plantute noi din butasi. Si chiar s-au dezvoltat multumitor de repede. In toamna am pus lastari semilemnificati in pamant, direct in gradina, fara nici un fel de protectie si  mi s-au prins din ei.

claude

Bine de stiut ca se prinde usor din lastari! La mine a ajuns ceva lastar mai jos de tufa mama si se pare ca a inradacinat de capul ei si s-a mai dezvoltat o tufita. Oricum, cand o voi scoate ma uit ce si cum, daca o pot separa in mai multe
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot