Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

eu ii am foarte anemici. Anul asta am cam dat chix cu castravetii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Mie mi-e si rusine ce ciudati sunt ai mei. Parca au intepenit in stadiul de patru frunze!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

coriducu

ai nostri zici ca sunt jungla  ;D nu am stiut si am pus o plasa la doua randuri de castraveti si acum tre sa cauti ca inecatul pana dai de rod,dar macar am din belsug ca am si pus 2 borcane la soare deja si am trimis si la oras la parinti si prieteni  :-bd

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Corina, asa sint si ai mei. Deci castraveti de vara...mai pe toamna. Acuma ,la Sf. Petru , se pun inb pamint castravetii pentru toamna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Si eu am crezut ca n-o sa mai creasca in veci, i-a prins perioada ploioasa si frigul abia rasariti, dar cum a dat un pic de soare au crescut ca vrejul lui Jack, vorba lui coriducu, s-a facut jungla, intr-o saptamana mananc castraveti  +dns
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

pai linga rosie,trebuie!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Sper sa faca si ai mei asa, astept jungla! Sa aduc o maimuta? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =)) =))
stati asa adica voi inca nu mincati castraveti din gradina ?
aseara am gasirt si o rosie copata asa ca precum Calude am halit-o singura
yumm yummm ce gust a avut
az-dimineata am fost zbughi in gradina ca aseara am mai gasit vreo 50 de fire de varza si 70 de fire de praz asa ca am pus rasadu
az-dimineata la udat si deoarece la mine nu a mai plouat de 2 saptamini

einsteinitza

Nu, nu mananc, dar asta e! +ham
Pentru tine, ce sa zic, excelent! +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 +hypno +hypno +hypno
stai numa sa vezi cele 12 plicuri cind vor incepe sa produca toate ca acum numai vreo 7 cuibe produc .. .. cred ca am vreo 70 cuibe de castraveti
na deseara numar ca uite mi-a scapat n-am numarat cuibele de castraveti ..si de la bunicutz mi-a produs o vinata o vinicioara mica alba ..tare frumoasa este  ..nu imi venea sa cred az-diminetaa cind o vazui ..cele vinete clasice sunt fudule iar cresc  de 1m juma in inaltime astea albe sunt mai domoale nu au decit vreo 50-60 cm da au multi craci si muuulte flori .acu nu stiu cum vor fi vinetele sunt tare curioasa

einsteinitza

Si eu sunt incantata de semintele de la bunicutz, au iesit foarte bine si au fost sanatoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

sunt cam  +ham +ham ca nu am rupt primele flroi de ardei da de curioasa sa vad ce si cum ies am lasat florile si au facut fructe si au ramas plantele cam mici
deseara trebuie sa repic lastarii la castravetii cei aparuti dupa ploii ca au inceput sa creasca in sus in loc sa se tirasca pe pamint ..  

gabi_gabriella

Azi am mancat primii castraveti din gradina
Rosiile inca nu sunt copate

Rux


einsteinitza

Tu taci si faci! Felicitari, eu doar visez! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic


geodezia



einsteinitza

Apropo, ce soiuri de castraveti ati pus? Ceva impresii, care sunt mai harnici, care mai rezistenti...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

primele recolte am avut cu un  soi  cred hibrid adus cu seminte de flroi din polonia nus tiu ce soi or fi fost ca s-a impartit plicul trimis de poloneza(dat ca plus la comanda) intre mai multe persoane mie mi-au revenit 10 seminte da a fost ok si cum a crescut de iute si la rasarit si ca productie
acum vad ca se lanseaza acerb un soi de la piata in plic verde o rasa de castraveciori para tepi lungi asa cam de 10 -12 cm care daca ii lasi mai mult de 3 zile se fac si grosi ..mie imi plac ca nu inteapa precum cornisorii
asta e soiul care imi place cel mai mult ca  are apa multa in el nu se atesc sau sa  fie amari si sunt mereu proaspeti
fac si recolta buna
pe urma cornisorii vad ca se misca mai greu  la mine nu prea merg decit ridicati pe plase da cum anu asta nu am plasele puse tot pe sol  sunt
de cornisori nu sunt multumita ca daca imbatrinesc adica trec 3 zile se fac ca dopurile si imbatrinesc nu imi plac si fac si seminte tari multe  trebuie culesi maxim 2 zile
asa ca de acum incolo am sa iau numai rasa asta care imi convine fara tepi ca e si productiva creste pe jos vad ca nici nu se maneste rau la atingere ..ca eu boanta de picioare ii mai calc ( sunt impiedicata )
mai sunt unii lungii aia nu am mai pus anu asta de se fac de 1 m ..aia are matusa da tot asa imbatrinesc si nu mai sunt buni

einsteinitza

Si nu stii cum se cheama cei buni, fara tepi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

habar nu am ii stiu dupa poze la primavara cind ii aiu va pun poze cu ei sau daca dau saptamina viitoare prin piata ca vreau sa iau vreo 4  plicuri sa incerc ceva pentru toamna


einsteinitza

Ma gandeam cum se cheama sa cumpar seminte!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro