Clematis viticella purpurea plena elegans

Started by zamfira, December 26, 2013, 08:30:37 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

Aceasta clematita s-a dovedit foarte rezistenta la boli, dar si la iernile aspre de la munte. Desi are florile mici, prin faptul ca ele se deschid esalonat si prin abundenta lor, ea devine o perdea inflorita. Dupa o tundere a varfurilor, dupa trecerea primului val de flori, produce un al doilea val de inflorire. Imi place!

einsteinitza

E o nebunie! Trebuie sa pun si eu una, m-a cucerit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Zamfira, nu contenesti sa ma uimesti!!! Zic si eu ca Es !!!!
 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Anul acesta, in loc sa tai varfurile, am aplecat toata planta, am ingropat-o si am scos varfurile, ca la un marcotaj multiplu. Daca tine figura si obtin atatea zeci de marcote, voi avea destule de dat. Am o mica indoiala in privinta subtirimii ramurilor, dar poate imi reuseste.

gabriela jalba

E superba !!!!!!!!!!!!!!!  De citi ani o ai ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

E o minune!!! De unde ai luat-o? Pentru asa ceva merita ca caut un loc prin gradina :)

zamfira

Quote from: gabriela jalba on December 26, 2013, 06:32:31 PM
E superba !!!!!!!!!!!!!!!  De citi ani o ai ?

Cred ca am plantat-o de maximum patru ani. Nu ma pricep la taierile in functie de grupa apartinatoare, dar, in anul in care nu am taiat-o, a facut florile sus, sus pe acoperis unde nu le prea vedeam. Eu cred ca se comporta bine daca este taiata.
Am cumparat-o de la Practiker.

claude

Arata grozav!  +hypno  La mine anul asta au mers cam rau clematitele, in toamna le-a atacat ceva de unele dintre ele de la o zi la alta au avut frunzele maro  :-\ 

Zamfira, ca spuneai de grupele de taiere, frumusetea asta a ta apartine grupei 3 de taiere, adica se taie zdravan in  fiecare primavara. Tai fiecare lastar deasupra primei perechi de muguri sanatosi de deasupra solului! Deci tu ai intuit bine ca trebuie taiata mai mult!  :-bd
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Zamfira,esti  ca un magician. Din timp in timp ,mai scoti ceva din  palarie iar noi ramanem muti de uimire. +rsp
Si mai zicea-i ca nu ai loc ...

sandaveturia

si eu o am din primavara, m-a dezamagit un pic pentru ca are florile neasteptat de mici. dar , vazand-o la tine, incep sa ma uit cu alti ochi la ea...

adrianam

O am si eu de cativa ani. La mine insa s-a dezvoltat foarte putin, probabil pentru ca nu am udat-o decat sporadic si este posibil camaecyparussul langa care este plantata, sa-i ia si putina apa pe care i-am pus-o.
La primavara poate reusesc sa o mut printre trandafiri, sa fie mai vizibila pentru mine. Acolo unde este acum, o vad vecinii.


sandaveturia

Si a mea, dar e mica inca., din primavara.

zamfira

Ati auzit ce zice Claude: sa o taiem fara grija. Se ramifica foarte mult si frumos, dar are petiolul frunzelor fragil, mie mi-a rasturnat-o vantul de vreo doua ori.

sandaveturia

da, e robusta, am taiat-o de vreo 2-3 saptamani si deja e viguroasa, daca anul trecut era o Cenusareasa, anul asta va fi o Regina. Isi intra repede in rol, isi merita locul in gradina! :x

flordel

Daca ar fi sa-mi mai iau o clematita pe asta as lua-o! :)