va recomand

Started by zamfira, December 15, 2013, 06:33:28 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

Va propun acest topic in care, cei incantati de o anumita planta de gradina sa o recomande celorlalti iubitori de plante.
Pentru iubitorii de flori galbene sau pentru cei care urmaresc anumite efecte si combinatii cromatice eu va recomand planta Helianthus multiflorus.
argumente:
-are o crestere compacta, nu depaseste 50 de cm. Se umple de flori foarte asemanatoare cu cele de dalia, dar galbene.
-inflorirea este continua de la jumatatea verii pana toamna tarziu
-nu are nevoie de sustinere (ca la Rudbeckia laciniata sau ca la Helianthus tuberosus)
-este foarte rezistenta la seceta, rezista in orice conditii. Totusi frunzele se pot acoperi de fainare daca nu este deloc ingrijita.
-primavara vom constata ca plantele care ies din pamant formeaza o tufa de doua ori mai mare decat cea din anul precedent, deci poate fi usor despartita si inmultita.

http://www.bluestoneperennials.com/viewer.html?itemcode=HEMF

sandaveturia

imi place, dar pe romaneste cum ii zice?

claude

Foarte faina, acuma mai ramane sa o si gasim!  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Se mai pune problema, Claude?

costieanuconstantin

seamana un pic cu laciniata

claude

Quote from: zamfira on December 15, 2013, 11:52:44 AM
Se mai pune problema, Claude?

Ei da, aveam eu o banuiala ca in gradina ta fermecata se gasesc de toate  +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Da, la floare seamana, totusi parca are diametru un piiic mai mic, iar "petalele" sunt frumos aranjate ca la dalie. Tufa este deasa si mai scunda, poti sa privesti florile de sus in jos, iar frunzele sunt aspre, la fel ca cele de floarea-soarelui. Denumirea populara probabil ca difera de o zona la alta, la mine, la fel ca si kerria, are un nume ceva despre posteriorul puiului. I se mai spune dalie galbena.

Claude, gradina mea e departe, cine stie ce-oi mai gasi se acolo la primavara. Cand am lasat-o, e adevarat, erau pe acolo multe si marunte, acum m-am uitat: intr-o fotografie de pe GZ pe pagina 5, unde este si lagestroemia inmugurita, se vede si o floricica. Toate-s inghesuite, dar asta infloreste intr-o tufa de cotinus visiniu si e tare ochesica.

Trofin Petrina

Buna idee Zamfira  ;;) Si frumoasa planta ne recomanzi :) La mine e solul destul de greu...ma intreb daca ar merge.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

zamfira

As zice ca merge, sa vad ce mai gasesc la primavara, dar sper sa am destule sa dau doritorilor.

einsteinitza

Foarte frumos subiectul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Zamfira, daca ai de unde,...si mie imi place, mai ales ca e perena.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Bineinteles! Daca nu gasesc la mine, gasesc la sursa, adica pe la neamuri! :)  +hug

gabriela jalba

 :-* :-* :-*  Eu incep sa caut TIR-ul  =)) =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Va recomand o alta planta despre care am citit cu bucurie pe aici ca este cautata. Se numeste Saponaria ocymoides.
Argumente:
- este o planta-covor, perena . este foarte rezistenta. Sub influenta frigului, covorul devine visiniu, de mare efect mai ales pe pietre/stanci.
- se poate planta (chiar ii place, la fel ca in cazul Aubrieta, Cerastium, Phlox subulata) astfel incat sa se intinda de sus in jos. Eu am pus-o intr-o ramasita de burlan de pe care atarna.
- Se poate tunde, chiar ii place, se indeseste frumos.
-in timpul infloririi stanjeneilor, se acopera de o puzderie de flori marunte, roz.
Observatii: se comporta ca un arbust alpin, in sensul ca face o radacina neasteptat de adanca si chiar tulpini ramificare in sol. Dupa parerea mea nu prea suporta transplantarile, dar micile plante drajonate la distanta se pot prinde mai usor. Face seminte din care se autoinsamnateaza.
Fotografiile mele nu sunt foarte clare, dar cred ca, cei care nu o cunosc, isi pot face o idee.
 

Penelopa

Imi place foarte mult acest topic!
Am sa-l urmaresc cu mare interes!
Plantele prezentate pana acum merita sa le avem in gradina.

gabriela jalba

Zamfira, dar esti o comoara, draga mea !!! M-am uitat pe google,si plantuta arata nemipomenit. Eu am nevoie de asa plante covoras, si am s-o caut, poate gasesc seminte de cumparat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Quote from: gabriela jalba on December 20, 2013, 06:24:50 PM
Zamfira, dar esti o comoara,

subscriu!  :D  Oare de unde le scoate? Si cum se face ca le are pe toate in gradinuta ei?  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Nu inteleg: De ce sa umblati dupa seminte? Nu inteleg? Suntem suparate cumva? De ce as recomanda ceva ce nu aş avea de dat?  =))

claude

Oare este ceva ce tu nu ai de dat?  =))   Nu cred.... +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot



flordel

Coreopsis as vrea sa incerc si eu, am pus ochii pe Presto Double. Cat este de rezistenta?
Infloreste intradevar asa o perioada lunga cum am mai citit pe net?
Informatii va rog! ;D

zamfira

Eu am o varietate galbenă, tot cu flori duble, dar nu atât de compactă/scundă. Este foarte rezistent. Problema cu înfloritul (la mine) este aşa: primele flori se transformă în fructe, dacă le îndepărtezi, are putere să  tot înflorească, dacă nu, nu. Tufa cu fructe-seminţe nu e chiar o frumuseţe. Dacă doreşti din cel inalt (70-80 cm) îţi trimit fără probleme.

flordel

Multumesc pentru raspuns, Zamfira. Nu prea ma vad tot jumulind florile alea trecute.
Ma tot gandesc ce sa pun la primavara, o planta galbena sau alba cu inflorire indelungata (sa se vada frumos seara - ca eu atunci ma uit la ele :D )
Ceva nu foarte inalt, asa pana in 60 cm, dar nici pitica de 20.

gabriela jalba

Coreopsis lanceolata Sterntaler am achizitiont-o de la baker sub numele de frumusica. Este chiar o frumusica !!!Nu am rupt io aciulii , ca n-am vreme vara de bibilit, dar infloreste suficint de lung timp. Poti incerca cu o tufita, si de nu-ti place, renunti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=