IASOMIA

Started by gabriela jalba, June 03, 2007, 11:45:51 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Pandorea jasminoides poate avea flori albe sau roz cu "gatul" de o culoare usor mai inchisa decat restul florii. Nu cred sa existe mov. E neam cu "Luleaua turcului", numai ca e de zona 9. Familia Bignoniaceae.

gabriela jalba

Sica,de aia mi-ai dat si mie,nu? la mine creste dreapta,sub forma de tufisoara.
MYO,daca stii,lamureste-ma si pe mine cum e cu zonele astea???? Mai insista cineva pe un topic.dar tot nu a avut raspuns. Scrie la....DISCUTII DIVERSE.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Eu am intrebat de problema zonelor! Myo, te rog, lamureste-ne si pe noi fie la topicul deschis, fie la diverse, cum ti-e mai bine.

myky

Quote from: gabriela jalba on June 18, 2008, 06:57:44 PM
Sica,de aia mi-ai dat si mie,nu? la mine creste dreapta,sub forma de tufisoara.
MYO,daca stii,lamureste-ma si pe mine cum e cu zonele astea???? Mai insista cineva pe un topic.dar tot nu a avut raspuns. Scrie la....DISCUTII DIVERSE.

mai bine sa faca un topic separat, sa nu stam sa-l cautam prin discutii.

sicamin

Gabi,din asta ti-am dat. Creste intai in sus si dupa aceia "curge" .Inca nu a inflorit  nici la mine si are al doilea an. Mor de curiozitate sa-i vad si la a mea floarea .

gabriela jalba

ok!!! la a mea ii merge bine!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ioana_ralu

Nicol,Ti-a trimis pana la urma sora ta floricica de iasomie mov?Sunt tare curioasa cum arata si daca miroase la fel de frumos.Nici din cea dubla nu am vazut in nici un magazin.Eu am doar din cea clasica:

Nicol Caloian

Mi-a trimis dar era presata. Chiar si asa inca mai pastra o unda de parfum.

cara

bonjur de seară! (la topicul asta n-am mai scris)

deci, vecina mea are doua iasomii d-astea, plantate in primavara. au cam un metru, le-a mers bine merci. intrebarea e: iarna rezista la frig? trebuie invelite, smotocite, ceva? ca raspund cu capu' de bunastarea lor!  ::)

deci, va rog pentru cele de mai sus.

Nicol Caloian

Cara, din cate stiu cea pe care o are mama in gradina n-a fost protejata niciodata. Poate cei care stiu mai multe sa vina cu sfaturi mai competente.

vernil

Quote from: cara on September 10, 2008, 10:08:48 PM
bonjur de seară! (la topicul asta n-am mai scris)

deci, vecina mea are doua iasomii d-astea, plantate in primavara. au cam un metru, le-a mers bine merci. intrebarea e: iarna rezista la frig? trebuie invelite, smotocite, ceva? ca raspund cu capu' de bunastarea lor!  ::)

deci, va rog pentru cele de mai sus.


Daca poti, scote-le din pamant si pune-le la adapost. Sunt plante din zona mediteraneeana.

cara

am s-o pozez maine si va arat, ca sa puteti vorbi cu :materialul" in fata   :)

gabi_gabriella

Iasomia mea sta afara de cand lumea , fara probleme , si nici n-am vazut pe undeva sa fie protejata iarna.

penelopa

Quote from: cara on September 10, 2008, 10:08:48 PM
..................
deci, vecina mea are doua iasomii d-astea, plantate in primavara. au cam un metru, le-a mers bine merci. intrebarea e: iarna rezista la frig? trebuie invelite, smotocite, ceva? ca raspund cu capu' de bunastarea lor!  ::)

Deci, nu te-ai lecuit de la ... violete  ;D
Pune, măcar, poză să vedem dacă avem cu ce le înlocui  ;)

cara

 >:( nu pot pune poze ca-i plin!



ma duc s-o bag in album si pun link


penelopa

Băăi, Cara, sigur nu e iasomia  noastră rustică "Philladelfus" ( :D nu sunt sigură că am scris bine denumirea) !
Cred că este una de iarnă ......  o Jasminum d-aia. Aşa că poate rămâne afară.
Am şi io una de la Gabi Jalbă. E la fel de mică şi am s-o las afară peste iarnă ... poate o învelesc  cu ceva că e  cam micuţă.

cara

apoi asta vreau sa stiu, daca-mi arunc ismenele rupte sau le pastrez s-o invelesc la iarna!

deci intrebarea ramane: iasomia lu' vecinu' poate sta peste iarna-n cooru' gol? sau o imbrac?  ::)

larisa

Daca e Jasminus Nudiflorus ,poate ramine peste iarna afara ,ca tocmai atunci infloreste ,dupa frunze asa mi s-a parut  ca ar fi .Stai linistita ,la iarna ai sa tragi cu ochiul la florile vecinei

cara

deci e clar ca daca-i Nudi-florus sta cu florile goale in frig!
m-am linistit!  :D

larisa

Pai tocmai ,ca frunze nu are cind infloreste ,ci face florile pe cordite ,ca niste stelute mici ,dar arata bine iarna cind totul e golas

gabriela jalba

Si eu cred ca e Nudiflorum. Am una (sora celei de la pene0 care a crescut frumos,si o s-o invelesc totusi.In Olanda,totusi,iernile sint mai blinde ca la noi.Pene,las-o libera sa vedem cum rezista,ca daca se intimpla ceva,am de unde-ti da.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Nu e ca si a mea
A me e PHILADELPHUS CORONARIUS si rezista bine afara iarna . Cea care o ai tu, nu stiu  ???

mamaruta

Cara, intreab-o pe myo daca rezista planta ta; nu pare jasminum nudiflorum....oricum, cred ca trebuie protejata iarna, mai ales in zona voastra.