IASOMIA

Started by gabriela jalba, June 03, 2007, 11:45:51 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Nu stiu daca plasez bine subiectul.....,poate trebuia la arbusti,dar am vazut aici si lonicele, si wisteria...
Va pun doua poze cu iasomie de gradine batuta si e si foarte parfumata. Pina la tufa asta nu am stiut ca exista asa ceva. E superba!!!! Stie cineva daca se inmulteste si din butasi???? si cum recoltati! - pui nu are in jur.


[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bubu

Cam tirziu vin si eu cu explicatii despre iasomie. Eu am iasomie, are un parfum dumnezeiesc si o floare f. delicata.A mea a inflorit abia dupa trei ani de la plantare si practic am cumparat-o de la o batrina de la Piata Obor. Cred ca se inmulteste ca liliacul,adadca face pui cum se spune, adica ii ies lastari noi de la radacina. Este foarte frumoasa.


gabriela jalba

E suuuuper!!!!! Doamne ca ma bucur!!!!! Daca astea de la metro,nu-s batute,macar cu una tot am reusit!!!! Da Doamne sa mearga bine si mai departe. Nu-s iconuri suficiente si expresie,ca sa pun sa incerc sa-ti transmit bucuria mea!!!!!1
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Gata! A inflorit.
Deci, e batuta, Gabi, si  usor parfumata.

[attachment deleted by admin]

larisa

E nemaipomenit de frumoasa ,Penelopa .Sa te bucuri de ea si sa se faca o tufa sau arbust mare,sa dai si celorlalti doritori

AngelEyes

Uau ce frumusete....e prima iasomie cu floare dubla pe care o vad la viata mea  :o ::) SUPER !!!

penelopa

Si eu!
Si cand te gandesti  ca are origine .... originala    ;D .
Un betisor adus cu avionul din Olanda si  convins sa populeze Romania . :D

miha

Sa-ti traiasca!!! Se pare ca ii place noua casa...sau noua gazda??? :P

penelopa

Da. Intre timp s-au desfacut si ceilalti boboci: este  MAGNIFICA!

Am plantat in gradina si un  butas  de o astfel de iasomie cumparat de la Carrefour. S-a prins, a crescut, are mai multe crengute dar nu cred ca v-a inflori anul acesta. Pana la proba contrarie, sustin ca e o iasomie batuta. ;D

Fleurf

  E minunata sa-ti traiasca Penelopa!

penelopa

Lasă, DarKarma, că dacă mi se măresc mie tufele,  vii la mine la furat.  :D
Nu le păzeşte decât Pufica si ea nu muşcă prea tare  :D

AngelEyes

Iui Pene...mai bine ma dau pe langa stapana Puficai si cand se va face tufa prea mare si o va tunde...poate va arunca si inspre mine cu o crenguta  :D

penelopa

Ţi-o dau direct şi personal căci, în Galaţi,  vin destul de des (acolo am frate, nepoti, verisori , mătusi, prietene si.....  un iubit din adolescenţă  ;))

larisa

Si cum prima dragoste nu se uita ,sigur ca-i dai si ei un butas ;)

gabriela iuliana

Si mie mi-a inflorit iasomia ,am mai multe tufe,doamne e ff frumoasa si un miros de-ti vine sa dormi sub tufa ;) :D,bineinteles e de cea simpla caci dubla nu am vazut pana pe acest forum.

gabriela jalba

Pene,pune poza iasomiei aleia batute!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Dragelor si dragilor, sora mea mi-a spus la telefon ca a capatat o iasomie cu flori mov. Eu inca n-am ajuns la ea ca sa o pot vedea dar nici n-am auzit pana acum de iasomie mov. Dar voi?

AngelEyes


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

DAca e din genul iasomiei de camera ,am gasit odata pe google dar nu-i stiu denumirea exacta ,gasisem undeva ,pe un site cu seminte de vinzare

Nicol Caloian

Deci surpriza va fi mare. I-am spus sa puna butasi la prins. Cand o sa reusesc sa ajung la ea sper sa ma lamuresc si apoi sa va lamuresc si pe voi. Deocamdata o sa primesc de la ea o floare presata ca sa nu mor de curiozitate.

sicamin

Nicol ,nu poate sa-ti trimita o poza cu planta de iasomie? Si eu am una si mi-a spus persoana de la care am primit-o ca e rosie,dar inca nu a inflorit ,desi este foarte mare planta.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P8100428.jpg

Nicol Caloian

Imi pare rau Sica, dar nu are cum. n-are aparat digital iar eu nu pot sa ajung acolo decat (cel mai devreme) peste o luna deoarece am acum curs cu o grupa si se va finaliza peste patru saptamani. Daca planta presata va ajunge in conditii bune  o sa va pun poze.

larisa

Mi-am adus aminte cum se numeste iasomia mov .Pandorea jasminoides