IASOMIA

Started by gabriela jalba, June 03, 2007, 11:45:51 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pai daca e mica, cred ca n-ai ce sa tai...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

S-ar putea sa fi nimerit, Mihai, o iasomie ca a mea  :) "dubla si parfumata" pe ambalaj si "salbatica si lalaie" in realitate, care sa produca numai frunze chircite si pline de paduchi negri  =))

Carina

Nu stiu ce soi de iasomie e asta a mea, dar a fost luata din Metro la cutie de aia din carton, Patioplant sau cum ii zice. In primii 3 ani n-a inflorit deloc dar a crescut peste 2 metri, s-a facut uriasa. Si exact cum zice Pene era un magnet pentru afide, toate varfurile ramurilor erau negre, frunzele chircite, ma enervam numai cand ma uitam la ea. De aia am si tuns-o, sa nu mai vad cat e de lalaie si plina de ganganii.
Pana la urma a inflorit in anul al patrulea, dar florile n-au nici un pic de miros, nu credeam ca exista iasomie fara miros dar uite ca e  ;D Pana si cea dubla Schneesturm are un miros discret, dar asta chiar n-are deloc. O poza de anul asta
http://macarina.sunphoto.ro/Arbori_si_arbusti_2011/39365444

Si pana la urma am ajuns la concluzia ca cea mai parfumata e tot aia clasica luata de la tata din curte

claude

si eu am luat de-aia ca a Carinei...si m-am socat cand am vazut ca n-are miros  ;D :D Da' paduchi n-a facut... si flori deja a avut din al doilea an.Asa ca am luat si un Schneestrurm, crezand ca aia-i cu miros  ???   Asa ca la primavara musai sa jumulesc un pui din fata blocului parintilor mei, de-aia simpla, clasica si parfumata, ca ce iasomie e aia fara parfum  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Mai, fetelor, in privinta iasomiei rustice si parfumate, eu am avut noroc  ;) Am gasit aici, in curte, o tufa mica, care in timp a devenit una mare de iasomie. Pe aici se gaseste in fiecare curte, cel putin o astfel de iasomie. Deci, nu ma plang de parfum! ;) Dar voiam si iasomie parfumata cu flori batute  ;D

gabriela jalba

Mihai si eu am luat de la Yurta iasomie batuta( pe ambalaj),dar...NU !!!! simpla! si inca si 3 bucati am luat !!! Tot de la ei am luat si "mina maicii Domnului" rosie,si a fost de aia obisnuita, Si-am mai luat ceva..., nu-mi amintesc. in impi diferiti,trei incercari si nu a fost ce scria pe ambalaj. M-am jurat ca de la astia nu mai iau nimic.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Gabi,nu m-ar deranja sa fie şi simpla.
Dar de ce nu infloreste? +ham

gabriela jalba

Cred ca a mea a inflorit in al treilea an...nu-s convinsa;poate al patrule! Ai rabdare cu ea si anul asta. Nu imi imaginez ce s-a aiba...Lumina,sa nu fie umbrita . Banuiesc ca asta are. Apa...i-ai pus! O sa vezi anul asta.
    Daca nu,in toamna iti trimit una care sa infloreasca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Daca vrei iasomie simpla, parfumata, gasesti mai aproape, Mihai  :) ... la mine, cand imi aduci salcia  =))

flordel

Fiind zgarciob ca mine, iti ofer si eu, fara nimic altceva.... ::)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nu prea are poze saraca!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Iasomia este printre arbustii mei preferati.
Am unii arbusti care imi plac, unii indiferenti si unii care nu i-as pune neam.

einsteinitza

Flor, mie mi-era nu stiu cum sa pun poza cu iasomie obisnuita, ca vad ca lumea cauta alte specialitati. Mie asta simpla imi place la nebunie, si ca forma a tufei,si ca parfum.
Asa cum imi place la nebunie phloxul si regina noptii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


claude

Si mie aia-mi place...eu am luat iasomia de la praktiker pentru ca mi-a cazut sub ochi si am zis ca, na, ce bine ca nu mai trebuie sa sap dupa un pui...Si pentru ca n-a fost destul ca am fost dobitoaca o data, am si  recidivat , am luat una varietatea "Schneesturm", de nici aia nu-i parfumata ma impusc, ca o gasesc numai pe site-uri nemtesti si vad pe-acolo cuvantul 'duft', dar... ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

O fi scriind duft, dar stii,d aca are un 0 dupa cuvant...... :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :P  Asa, mai inteapa-ma si tu  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Claude,de-o sa vrei,in primavara pun barbatul la munci. Tufa mea e de sa o cuprinda doi oameni si ca 4m inaltime. Ceva om reusi sa scoatem de-acolo.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Es,ai pus poza aia aşa ca sa ma invinetesc? :D
Superb instantaneul.........

flordel

Poate ti-e olecuta frig, Mihai. ;D
Ma faceti sa stau s-o pandesc pe asta batuta sa intru cu nasul si sa vad daca chiar este 0... =))
Sincer imi plac amandoua, simple si batute!

claude

Pai eu am o batuta pe care am pandit-o si am constatat 0 (P. virginalis), daca o vrei urgent o fac pachet si o fac emigranta la tine  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Si mie imi place iasomia oricum ar fi. Es, pozele tale sint de fiecare data de exceptie.

claude

Iti place si  daca nu are parfum, Anasstasia? ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Da, e frumoasa oricum.