Crimson Glory Climber

Started by PRIMULA, November 03, 2013, 04:36:04 PM

Previous topic - Next topic

PRIMULA

 Sieberz sa traiasca, e un as al surprizelor pe care le ofera cumparatorilor! Am luat Kletterstar Klosterrose si a iesit ce se vede in poze. Un trandafir mult mai frumos, as zice un imperial si prin aspectul florii, care e imensa si deosebit de frumoasa,  al tufei, si prin parfum! Si el a stat cativa ani intr-un container, caci inca nu aveam locul pregatit sa plantez. Abia dupa ce i-am gasit loc in gradina a inceput sa creasca, sa faca flori, sa-si dezvaluie charmul. Dupa ce a fost in standby cativa ani, s-a pus pe crescut intr-o vara cat altii in zece, ca viteazul din poveste!
Sa spun drept, nici nu stiu exact daca e adevaratul Crimson Glory, aceasta identificare imi apartine, deci e supusa erorii, avand in vedere slabele mele cunostinte in materie de soiuri si alte alea, cu toate cautarile facute zile de-a randul prin HMF. Bun, nu conteaza, ceea ce pot sa spun e ca el a raspuns necesitatii de a acoperi o zona unde muntele meu isi facea de cap, aruncand-si gresiile pe jos si obligandu-ma sa simt ca am coloana vertebrala, e drept cam cocosata de la atatea caldari cu stanca pe care trebuia sa le car de la locul cu pricina. Solutia a fost sa aducem niste mesteri care sa zideasca frumusetea de stancarie naturala, ca sa nu mai cada pietre. Ce a iesit? Ceva ca un mormant, o hidosenie care trebuia mascata sau macar pusa in plan secund. Asa ca am facut o arcada pe care l-am condus pe  Crimson Glory. In prima faza parea sa fi reusit. In primavara asta au aparut o multime de laterale cu flori, doar ca lateralele nu s-au oprit din crestere, s-au ingrosat si acum sunt niste bĂȘte lungi orientate in unghi de 45 de grade spre Sud, cum e si firesc, cum sa le fi placut sa se indrepte spre Nord? Total dezechilibrat! Acum, ce cred eu e ca trandafirului asta i-ar conveni de minune sa fie plantat solitar, in mijlocul unui spatiu generos, intr-un rond inconjurat de gazon, unde frumusetea sa ii fie pusa in evidenta. Se sustine singur, se imbraca de la baza foarte bogat, nu are nevoie de nici un tutore si cred ca e in stare sa se inalte si sa se lateasca mult, devenind un ditamai copacul, care sa capteze toate privirile! Poate si langa un zid, bine pus in evidenta, s-ar simti confortabil. Din pacate, la mine nu am solutie sa-l tratez ca pe un suveran!














lordu

Am si eu Crimson glory, mi l-a recomandat Petrovic ca fiind extraordinar de parfumat. Creste ca o caracatita cu ramuri rigide. Anul trecut a fost primul an si n-a avut decit 2-3 flori. Sa-l vedem anul asta ......
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Pai condu-l sa nu fie caracatita, e intr-adevar foarte parfumat! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce-o fi ce n-o fi, arata bine!
Eu fiindca nu am deloc talent la taieri am renuntat la ce trandafiri urcatori am avut, rand pe rand.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, i-am donat...Ce sa fac? Nu erau nici in locul potrivit si nici nu stiu sa-i bibilesc. ::)
Le-am oferit o noua sansa! ;D

einsteinitza

 :D da, si la mine multi au primit o noua sansa! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro