Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Sisteme de irigatii...proprii!  (Read 22466 times)
atila
Crin

« on: May 15, 2007, 05:08:29 AM »

Te rog frumos,daca poti (furi cum niste timp!!!) ,la " Reguli de baza in gradina - Udarea plantelor " , descrie putin sistemul de udare prin picurare facut de tine cu ajutorul....Daca poti,pune si niste poze. Nu-i urgent pt mine;poate pt altii ,da! Acasa vesnic tot probleme cu udatul...umple butoaiele,cara cu galeata,intinde furtunul pe gradina...Poate e mai practic si mai usor cum faci tu.

Trebuie sa reiau mesajul pentru ca pe primul l-am pierdut din motive de dimensiune a fotografiilor...  Angry
Este vorba despre tuburi de plastic cu perforatii din fabrica, al distante prestabilite: 30 cm, 40 cm etc. intre gauri. Eu nu am gasit decat cu distante de 30 cm, de aceea la rosii am plantute doar din doua in doua gauri... Metoda are avantaje serioase, dar presupune ca plantele, fie ca sunt legume, fie ca sunt flori, sa fie amplasate la distante egale cu distanta dintre gauri... Asta face ca gradina sa fie cam trasa cu liniarul. Daca nu va deranjeaza asta, puneti-i pe sotii vostri la treaba!
Vreau sa precizez (din motive de copyright) ca initiativa de a cauta tubul de plastic si chiar de a-l cumpara (0,35 ron/m) ii apartine socrului meu!
Sa stiti ca pamantul se uda foarte bine in zona perforatiilor, pe o raza de circa 10 cm!

[attachment deleted by admin]

Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro
penelopa
Guest
« Reply #1 on: May 15, 2007, 07:52:23 AM »

Bun sistemul, Atila,  la gradina de legume. La mine florile sunt tare dezorganizate ( ca amplasare) si cum sotul refuza "colaborarea"  pentru ele,  v-a  agrea ideea pentru legume , mai ales ca rosiile le-am pus in paharute de plastic la care le-am taiat fundul si le-am plantat cu totul in pamant (experiment,   asa vor fi ferite radacinile de coropisnite) si chiar e nevoie de udat cu...picatura direct la baza sa intre in paharut.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #2 on: May 21, 2007, 03:38:08 PM »

La mine gradina prin definitie se face cu "liniarul". Avem "sculele" de la an la an. Chestia e ca la straturi eu nu mai respect nimic,nici o regula,dar sist pare f bun pt rasaduri si cred ca la anul voi face si eu asa ceva. De unde zici ca ai luat aia cu gauri? de la ce fel de magazin,depozit...de ce profil?

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
atila
Crin

« Reply #3 on: May 21, 2007, 08:36:52 PM »

Am cumparat-o de la un magazin de pa marginea soselei, care vinde flori si arbusti, ingrasaminte etc. Nu e o retea speciala, daca treci prin zona, te indrum spre ei. Dar sistemul functioneaza de vreo doi ani si in zona Aradului. Sistemul l-am vazut folosit prima oara la cineva din Arad, in camp, care folosea la straturile de ardei si vinete atat picurarea la radacina, cat si folia neagra (pe care o folosesc la capsuni).

Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro
penelopa
Guest
« Reply #4 on: May 22, 2007, 11:52:39 AM »

Cum se face Gabi,  gradina cu "liniarul? Ce e ala?

Eu am facut gradina de legume cu "liniarul ochiometric" si sa vezi ce randuri  unduioase  am de ceapa,  usturoi, morcovi (cand or rasari ), patrunjel  etc.
Am auzit ca asa e "feng shue" ca sa circule energiile pozitive prin gradina mea  Shocked
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #5 on: May 22, 2007, 03:37:38 PM »

Sfori cu "tarusi" pt. sapat drept, scidura cu semne pt rasaduri.

Loredana06
Guest
« Reply #6 on: May 22, 2007, 04:05:30 PM »

Este vorba despre tuburi de plastic cu perforatii din fabrica, al distante prestabilite: 30 cm, 40 cm etc.
Tipul acesta de aspersie este foarte practic pentru ca poti sa-ti uzi plantele la orice ora, fara sa-ti faci probleme ca se ard frunzele sau fructele.
ionut
Guest
« Reply #7 on: November 16, 2007, 04:29:11 PM »

as adauga la informatiile de mai sus ca exista si altfel de furtune pt irigarea prin picurare,si anume cu picuratorul din 10 in 10 cm cu debit de 2 l/ora/ml,sau 4 l/ora/ml,in felul acesta poti folosi orice distanta pe rand pt ca practic se uda sub forma de banda,se poate folosi si la culturi dese(ceapa,usturoi)si la culturi f dese(morcov)la flori numai in situatia in care se cultiva in randuri drepte(scopuri comerciale)pentru gradina din fata casei un aspersor mic ...

[attachment deleted by admin]
mihail
Guest
« Reply #8 on: March 08, 2009, 06:39:48 PM »

HAI SA DESCHID EU SEZONUL 09

Deci:am gasit o firma in Matca care importa si vinde furtun perforat pt. legumicultura.Gaurele  sint la diferite distante(10-15-20-25-30 cm),functie de distanta la care s-a facut plantarea.Problema este ca ei nu vind la metru.dar fie ne cuplam mai multi,fie va dau telefonul uni magazin tot de acolo care iti vinde cit vrei.Expedierea nu-i o problema.Au si fitingurile necesare.Furtunul nu este cauciucat,este profeiosnist si nu-i scump deloc.(Mataca este comuna aia vestita in legumicultura din jud.Galati).
Daca ve-ti dori,postez site-ul firmei.
Am uitat au si saci mari cu turba,250-300 litrui la vreo 6-7 sute de mii bucata.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #9 on: March 08, 2009, 07:37:14 PM »

Anul trecut am vazut si la Practiker( cel vechi ), in Iasi.

mihail
Guest
« Reply #10 on: March 08, 2009, 07:43:10 PM »

Eu nu vorbeam de Praktiker,e cam scump.Au doua modele:unul de la Gardena si altul nemtesc.De asta am luat si eu anul tecut,este cauciucat,15 metri lungime,s-a scumpit cu 100 mii,deci costa acum 550 mii lei.Ala de care spuneam eu este la metru,este din alt material,si poti sa-l dimensionezi la ce lungime ai nevoie.Rola are 1000 m,pretul pe metru fiind cu mult mai mic.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #11 on: March 08, 2009, 07:58:56 PM »

Pai culege toate datele. E interesant.

mihail
Guest
« Reply #12 on: March 09, 2009, 09:32:54 AM »

Buna dimineata,
Asadar trebuie sa urmarim ca munca la cultura legumelor sa fie cit mai restrinsa si cu costuri cit mai mici.Mai ales atunci cind ai suprafete relativ intinse.
Pt. a scapa de buruieni,se monteaza o folie speciala.Aceasta are gaurile pt. plante executate din fabrica.Exista la Praktiker,are 10m lungime si 1,5m latime.Pret 300 mii lei.
Exista si varianta la val,dar nu am informatii de pret ori surse.Am vag o conexiune,dar care poate fi explorata cu succes.Este vorba de un profesor de la Agricultura,care preia comenzi si executa mai apoi livrarea.Probabil ca trebuie sa ne cuplam citiva prt. a cumpara un val.Nu stiu.
Datorita lui Mirelush,am ajuns la Baltati,la o pepeniera foarte buna ,de unde am cumparat ciresi amari.Discutind cu inginera de acolo am aflat ca ea utilizeaza folia la toata suprafata plantata cu legume.
Revenind....sub folie se monteaza acel furtun perforat,care este facut dintr-un fel de pvc subtire.Nu este nevoie de furtun cauciucat,sau de furtun din PE,care dupa cumparare se gaureste si se monteaza picuratoarele.Are un astfel de sisrem Gardena,care poate fi cumparat din Bricostore ori Baumax.Dar,este foarte scump si nici nu se justifica.
La tipul de furtun descris de mine se cumpara obligatoriu si fitingurile speciale,necesare.Nu acestea nu sint scumpe.
Marele avantaj la acest tip de furtun este ca el se cumpara la metraj,putind astfel sa ti-l montezi dupa particularitatile(lungimea) gradinii.Nu esti ancorat in cei 15 metri prestabiliti fiind nevoit sa-l inadesti cu un alt fiting.Aceasta duce la cresterea costurilor dar mai ales la scaderea presiunii.
Utilizarea furtunului duce in primul rind la economii de apa,deoarece se iriga STRICT la baza plantei.Sint diverse dimensiuni cu distantele intre gauri functie de distanta de plantare.Apoi,cu ajutorul unui banal programator,se excuta irigarea noaptea pe la ora 2-3,astfel se vita evaporarea din timpul zilei,deci risipa de curent.Nu mai pun la socoteala efectul de lupa.
Am un singur furnizor de furtun,iata site-ul:
        www.marcoser.ro    cautati bine prin site,explorati toate cotloanele,merita

Firma este chiar din fieful rosiilor,din Matca-Galati.Ei nu vind la metru,pt. aceasta se poate lua legatura cu unmagazin din comuna:SEMACO,tel:0236 860242 si 0745 252860,domnul Istrate Dorin.
Pina acum,personal,n-am folosit decit furtun cauciucat perforat de la Praktuker,dar intentionez sa-mi cumpar repede de celalalt deoarece este mai ieftin si cu gaurelele la 30cm,exact la cit se monteaza rosiile,argeii.vinetele.Folie n-am folosit,dar sint hotarit ca anul acesta sa-mi cumpar pt a scapa de plimbarea nesuferita cu sapaliga printre legume.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #13 on: March 10, 2009, 10:53:46 PM »

ca o alternativa mai ieftina, folia contra buruienilor se poate obtine dintr-un sul de saci negri de gunoi (modelul din folie groasa) care se gaureste cu surubelnita - sau letconul pentru cei mai tehnici - dupa dorinta.
pe o distanta mica am experimentat anul trecut un sistem de picurare incropit din bucati de furtun si tevi pvc, ramase de la instalatia electrica. problema ar fi cu gaurile, care se pot mari dar nu micsora. deocamdata am rezolvat cu banda adeziva. oricum, fiind vorba de flori si de o suprafata mica, cantitatile de apa nu sint critice si nici costurile. la unele plante de gradina, cum sint trandafirii, nu se recomanda udarea linga tulpina pentru ca nu incurajeaza dezvoltarea sitemului radicular. pe mine m-a interesat mai mult sa pot uda automat gradina ca sa nu stau de ea cind am de lucru prea mult.

mihail
Guest
« Reply #14 on: March 10, 2009, 10:56:16 PM »

MULTUMESC...imi trecuse si mie prin cap chestia asta,ai folosit-o tu ? esti sigur ca aia nu-i o folie speciala ?
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #15 on: March 10, 2009, 10:59:25 PM »

aia e o folie speciala, da daca e vorba de bricolat, se poate bricola asa

mihail
Guest
« Reply #16 on: March 10, 2009, 11:16:36 PM »

ma omori...parca esti nevasta-mea....ce rau ti-am facut ?  Grin Cheesy Smiley Wink Shocked Roll Eyes Cool
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #17 on: March 10, 2009, 11:24:51 PM »

pai eu plec de la urmatoarea premisa:
la o firma de tuning, ma costa antifonarea si hidroizolarea portbagajului pe la 600 eur, cu materiale speciale.
eu am cheltuit cam 150 eur si 2 zile de munca si am obtinut cu materiale obisnuite cam 80-85% rezultate. multumitor zic eu. asa si cu folia. daca se poate mai ieftin, de ce sa iau daia "speciala?" plus ca mie imi place sa bricolez. da e drept, ca atunci cind se pune problema de acoperit un hectar de gradina, e alta treaba.

mihail
Guest
« Reply #18 on: June 10, 2009, 10:14:22 AM »

si la mine s-antimplat cam acelai lucru.Trebuiesc udati ceva mai des,pina se "maturizeaza".Eu am tras niste furtun banda cu gaurele la 10 cm.Irig,astfel in orice moment,fara sa ud frunzele,si fara mare efort.Pot dramui bine si apa.
Mosu Tuti
Crin

Iacobeni

« Reply #19 on: June 10, 2009, 10:34:52 PM »

Buna seara.
Mosu Tuti, cum uzi ardeii ?
Multumesc de intrebare. Pai cum. cu furtunul, dimineata cand apuc si seara cand poate nevasta-mea. Nu, asta-i gluma. Aproape in fiecare zi cand nu ploua, cu precadere la tulpina.
Draga Mihail am inteles ca: Trebuiesc udati ceva mai des,pina se "maturizeaza". Eu am tras niste furtun banda cu gaurele la 10 cm. Irig,astfel in orice moment, fara sa ud frunzele, si fara mare efort. Pot dramui bine si apa.
Formidabil. Unde se gaseste furtun cu gaurele ? Eu caut de multa vreme. Daca trebuie merg pana la Bucuresti.
Multumesc de raspuns. Mosu Tuti. 

mihail
Guest
« Reply #20 on: June 10, 2009, 10:42:06 PM »

Bre...nu poti fi mai batrin si ramolit decit mine.Tu intre-zaresti,acolo,la noua sute capacul de la copirseu,simti mirosul de axila de ingeri ?
Cit despre mine,de mult simt damful olii cu smac. Grin
Ia spune "fata mosului" cam citi metri socotesti ca ai nevoie ? Eu,iti dau apoi raspunsul pe masura,dar de data asta serios.O sa mai nevoie si de niste fitinguri speciale.Stiu eu taraba din piata unde le gasesti,fara sa misti un deget.
Mai prins in toane bune,ca mare dreptate avea Apostolul Pavel,stii nu ?

p.s. banda este cish,deoarece s-au jucat mitzele pe acolo.Cind trece apa prin benzi,se-indreapta frumos.
Mosu Tuti
Crin

Iacobeni

« Reply #21 on: June 11, 2009, 09:30:19 AM »

Buna ziua. Draga Mihai, despre varsta discutam dupa ce imi povestesti despre furtun si fitinguri. Suprafata totala de gradina este de cam 50 m. patrati, dar sunt un lenes si imi este tare greu sa stau cocosat si sa ud fiecare planta in parte. Am un prieten care mi-a povestit de aceste furtune. Am inteles ca au diverse distante intre gaurele. Eu am acasa niste tub PVC pentru instalatii electrice, l-as sacrifica si l-asi gauri cu spiral intre 0,6 mm pana la 1 mm. Asi putea stabili eu distantele intre picaturi. Singurul lucru care m-a oprit a fost acela ca nu am mufe de racord si distribuitoare. Daca locuiesti intr-o zona unde ai acces la asa ceva te rog mult comunica-mi niste preturi. In principiu nu am nevoie de mai mult de 10 pana la 20 m. de furtun. Am cam 32 m. de tub PVC de 16 mm. Imi trebuiesc multe fitinguri caci vreau sa fac o distributie mai speciala a udarii. Astfel am inteles ca Rosiile este bine sa fie udate cu apa la temperatura zilei, Salata si mazarea se pot uda cu apa obisnuita. La noi apa iti ingheata mainile daca te speli cu ea. Astazi voi masura temperatura apei. Deci se pare ca voi avea nevoie de doua circuite de udare independente. Acum Rosiile le ud cu canita, cu apa tinuta la soare sau in cazuri disperate cu apa incropita cu apa calda. Astazi am scapat de udat caci ploua incet, mocaneste. Te rog trimite-mi detalii de pret. Te rog tine cont ca nu sunt un investitor ci un parlit de pensionar care vrea sa-si gaseasca o ocupatie. Multumesc pentru raspuns. Mosu Tuti.
P.S. Gradina ta este mare si frumoasa, am admirat-o si am oftat. Inteleg ca pentru tine este mai usor cu picatura. Pentru mine este un moft. Te salut. Acelasi mos.   
mihail
Guest
« Reply #22 on: June 11, 2009, 11:44:41 AM »

moshule ce tinar esti !
Hai sa ne intelegem,vorbim despre "mere" sau "pere " ?
Alegi tu.Eu te rog intr-o data sa-mi spui ce lungime de "rind" ai de udat.Nu cumulat,ci pe segmente.Sau,mai altfel,ce lungime are un rind de rosie,sa zicem ,la domnia ta.
Apoi,iti dau pretutile,conteaza.
Pt,teava de pvc,aia electrica,sa stii ca nu merge cu gaurica,din mai multe motive.Arunca o privire la fotografiile mele cu jardiniera cu lavandula.O sa observi,poti chiar mari,niste chestii verzi pe teava.Sint picuratoare de 2l/h..dar sint si de 4 sau chiar de 8 sau si mai rau de 24 l/h.Pt "suport" nu este buna teava electrica,ci iti trebuie PEHD.Astept informatiile solicitate ,apoi revin cu detaliile cerute.Nu-i nimic exagerat de scump,iti poti permite.
Multumesc pt. aprecieri,dar sint oarecum banuitor,stiind ca mai nimic din ce-aii vazut nu este la inaltime,asa cum trebuie.Eu ma raportez la Corina si la Mirela.
Uita-te acolo,o sa intelegi.
Sanatate exegerata !(atit tie cit si cititorilor nostri  tongue )
Mogador
Narcisa
**

« Reply #23 on: June 11, 2009, 11:55:46 AM »

Buna ziua. Tot incepator sunt. Gradina mea este la munte la 900 m. altitudine. Am plantat cateva rasaduri de ardei de toate felurile si gogosari. Au cam 10 zile de la plantare. Parca sunt la desene animate. Dimineata sunt drepti si sglobii, cum da soarele se blegesc de imi vine sa ii smulg. Seara dupa ce ii ud, iar se indreapta. Este normal ? sau i-am plantat intr-un loc rau. Poate trebuia la umbra? Multumesc pentru raspunsuri. Mosu Tuti.
Este indicat,in cazul ardeiului sa se planteze cate 2 fire intr-un loc,rasadul se va sprijini unul de celalat.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #24 on: June 11, 2009, 12:43:51 PM »

moshu tuti, mihail are abordari profi - si o gradina pe masura (desi el nu doarme noaptea de atita autocritica) tongue.
eu merg pe reciclari, folosesc tot ce imi cade in mina si ma framint mai putin ca nu arata ca la NASA, daca isi face treaba.  da la 50 mp daca ai 2 miini drepte te descurci si cu teava pvc - dar tot iti vor trebui ici si colo ceva robineti si fitingaraie. am vazut acu niste ani, pe linga iasi parca, un nene care isi facuse tevi de irigatii din peturi taiate si lipite. [nu zic ca ma uit si eu peste gardul lui mihail si ma bate gindul sa incerc cu furtunele lui in gradina din fata. nu de alta, da am ramas fara resturi si ca sa le iau de noi ma cost mai scump]
acu, pe scurt, treaba cu PVCul sta asa. coturi in teava se fac taind teava la lungimea dorita si umplind-o cu nisp sau malai si punindu-i dop la capete. o porti usor peste o flacara fara sa o tii pe loc, pina ce teava se incalzeste si se poate indoi usor cu mina.
racorduri se fac cu un dorn tronconic de lemn sau metal. se incalzeste teava la fel, pe urma se baga dornul prin rasucire, fara a presa tare ca obtii un racord armnmonica. capatul dornului are eveident diametrul exterior al tevii racordate. teava nu se va dilata mai mult de 3-4 mm, porma crapa. lipiturile se fac cu silicon de instalatii sanitare. eu am folosit bucati dintr-un furtun de plastic pe care mi l-a ros cinele aproape de dimensiunile necesare Cheesy si am scapat de coturi. bucati de 10 cm de PVC au fost racordurile si tot in ele am dat si gaurile de picurare.
gaurile le poti da cu un ac inrosit. dupa ce le asezi pe sol, in functie de nevoile tale, unele vor trebui largite.
apa se colecteaza intr-un butoi pe care il bate soarele. in felul asta ai apa la 20C de pe o zi pe alta. 1 m inaltime asigura caderea de udare prin picurare dar nu si sprituirea.
chestia e ieftina la bani (daca ai toate in curte) dar implica multa munca si nu vei sti niciodata - decit cu mare aproximatie - citi l de apa picurezi pe zi la floare. da eu am luat-o ochiometric: arata planta bine, are apa de ajuns, nu? mai largim gaura. Cheesy
ca incheiere, nu uita ca cel mai usor lucru e sa dai sfaturi Cheesy Cheesy Cheesy 

Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to: