Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

sannamaria

si la mine anul asta au fost mai multe frunze galbene ,dar numai bazale cea ce nu ma ingrijoreaza ,dupa un timp imbatanesc si mai pierd din frunzele de 2-3 ani .

paunita

Aveti leandri tare frumosi ! Am si eu cativa si mi-s foarte dragi  :x , pentru ca in fiecare vara se incarca cu flori frumoase si parfumate .

 

zamfira

Paunita, imi imaginez ce parfum ai acolo! Chiar aseara ti-am vizitat din nou gradina si m-am minunat de atatea frumuseti, de la narcise, la irisi, la trandafiri. Cred ca este vorba si de o investitie financiara, nu numai de munca. In privinta leandrilor, as vrea sa te intreb cum ii pastrezi iarna? Preferatul meu este cel din prima fotografie. Nu stiam ca exista si varietati cu frunze panasate. Un adevarat rai mediteranean!

paunita

Asa e , Zamfira , mai ales seara se simte foarte placut parfumul leandrilor , poate si peste zi , dar nu am eu timp de ei .Seara ii ud si imi fac un pic de ragaz sa stau in preajma lor .Stim toate de aici de pe forum cati bani bagam in plante , poate de multe ori renuntam la altceva de dragul lor , dar pe paecursul a catorva ani buni am reusit sa adun atatea , nu se poate totul deodata .
Eu pastrez leandri peste iarna intr-o incapere racoroasa , dar cu lumina si ii ud din cand in cand , pana acum a fost mai simplu ca nu erau atat de mari .

gabi_gabriella

Foarte frumosi leandrii tai ,Paunita!!!!Ai o adevarata colectie !!!

Rux

Paunito ...superb!


geodezia


paunita


gabriela jalba

Super faini!!!!!
Am citit dar n-am cind scri.....Una din voi m-a invatat sa tund drastic leandri in primavara. Am aplicat si nu regret: sint grei de floare,s-au indoit ramurelelele sub greutatea inflorescentelor.
Va iubesc !!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Puf

Si ai mei:

 
Simple Salmon:



Roseum Plenum:

 


geodezia

cred ca voi vreti sa ma ofuscati pe mine =)) =)) +ham

Paulyna

Geo,leandrul e cea mai comoda floare,apa si soare nimic altceva,si pupaceli din când in când.

doinabacau



geodezia

frumos si el si ala rosu

Paulyna

Frumos leandru doamna Doina,dacă nu mă insel este Oasis,pe mine m-a surprins anul acesta Maria Gambetta,mi-a inflorit toată vara fără intrerupere,apoi pe locul doi Agnes Campbell,plin de flori mereu,Angiolo Pucci si rozul Habos cu flori mai rare dar mereu infloriti.

paraschivvvv

D-na Doina superb.

doinabacau

Va mutumesc,e superb,dar am inteles ca oasis are parfum si e mai galbior,al meu are floarea aproape alba!
Si mie imi place Maria Gambetta,isi pastreaza florile mai multa vreme,chiar daca mai paleste culoarea...

sannamaria

Doina ,sigur e Oasis si al tau ,daca il tii la semiumbra o sa fca flori mai inchise la culoare ,si M Gambetta e la fel vara daca e tinut la soare e aproape alb dar daca e la semiumbra sau toamna cand e soare mai putina  e chiar galben  :D

doinabacau

Maria Gambetta,la soare a fost,iar  florile ,de un galben luminos!
Totusi,oasis are parfum? Florile sunt  frumoase,totusi...

sannamaria

da are parfum ...mediu sa spun asa ! nu se compara cu parfumul de roz dublu  :)
la mine Maria Gambetta a fost aproape alb ,acum incepe sa ingalbeneasca de cand e mai putina soare  ;D
in prima poza MG,in a doua Luteum Plenum in vara ,o sa aduc poze cum arata si acum  :)

paraschivvvv


sannamaria

Maria Gambetta acum ....si inca cativa  :)