gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

Foarte curios, cat de mult seamana bobocii trandafirilor noştri inainte de deschiderea florii! Din ce am cautat pe HMF la Gertrude Jekill, nu apar astfel de boboci. Dar pe site-ul lui David Austin, la GJ scrie: "The flowers of this rose start as perfect little scrolled buds"...
Oare ce să însemne "scrolled buds"?   

einsteinitza

Adica bobocii aia parca din petale rasucite una peste alta, asa cum e la bobocul semideschis de la th.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Eu zic ca nici trandafirul tau, nici al Anasstasiei nu sunt Gertrude. Pe al Anasstasiei il tin minte, ca am mai incercat o data sa-l identificam aici pe forum dar fara succes.

zamfira

Multumesc mult, Carina!
Si eu as spune la fel, nu e GJ! In plus, m-am uitat mai bine: chiar daca seamana la felul bobocilor intredeschisi, al meu si al Anasstasiei sunt diferiti, cel putin la cum arata al meu acum, in anul intai de inflorire. Al meu are boboci singulari pe ramura, fara exceptii (sa zicem ca, poate, asta s-ar putea schimba in anii urmatori), al ei are buchete. Pedunculii florali la ea sunt mai lungi. Frunzele sunt diferite, chiar daca sunt lucioase la ambii. Al meu are foliole oval rotunjite, al ei are foliole mai alungite. Va multumesc pentru ajutor si pentru efortul de determinare.

zamfira

Intre timp s-au mai deschis alti boboci, asa ca am mai facut o fotografie.
A mai inflorit un butas pus anul trecut, este un oranj de iti ia ochii, iar culoarea parca se accentueaza de la o ora la alta.

zamfira

Din fotografiile primite ieri...

anasstasia

Ce-mi place curtea ta!  +apl

paraschivvvv

Florile au inceput  cam peste tot in tromba etalarea frumusetilor.

Carina

Si mie imi place mult stancaria, bolovanii si pietrisul. Am descoperit acum ce ii lipseste gradinii mele, bolovanii!! Asa ca in week end cred ca o sa programez o iesire in familie la adunat bolovani  ;D

zamfira

Carina, si eu stiu cu ce i-ar sta bine gradinii mele: cu florile tale! =)) Ai grija cu bolovanii, sa nu iti paradesti spatele. Eu am reusit din plin la acest capitol.

einsteinitza

Gradina ta e merewu o incantare, dichisit si cocheta, si totusi cu un aer de gradina veche, de familie! E foarte linistitor si frumos la tine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Pai atunci...sa veniti mai des! Multumesc pentru vizita si aprecieri!

Carina

Quote from: zamfira on May 26, 2014, 08:02:05 AM
Carina, si eu stiu cu ce i-ar sta bine gradinii mele: cu florile tale! =)) Ai grija cu bolovanii, sa nu iti paradesti spatele. Eu am reusit din plin la acest capitol.

Ce draguta esti  :) Daca iti face cu ochiul ceva de la mine din gradina, nu ezita sa imi spui si iti trimit cu mare drag.
Cu spatele ai mare dreptate, mai ales ca si al meu a inceput sa scartaie. Am observat primavara asta ca daca stau mai mult de cinci minute aplecata facand diverse treburi prin gradina nu mai reusesc sa ma indrept de spate, raman in forma de L  ;D Si la fel daca stau o ora in picioare, la biserica de exemplu, nu ma mai pot indoi sa intru in masina, imi trebuie un autobuz ca sa stau in picioare. Cred ca ma ajung si pe mine problemele varstei si consecintele lucrului prelungit la calculator  :-\
De aceea am si zis ca programez o iesire in familie, sa pun la lucru si partea masculina a familiei  =))

zamfira

Carina, vezi ca domnul Sch. a postat pe blogul dumnealui reteta si savoir-faire-ul producerii bolovanilor usori. E o varianta.

zamfira

Trandafirii pusi sub forma de butasi in toamna anului trecut au inceput sa infloreasca. Pe unii nu reusesc sa ii identific, Poate ma ajutati....
http://zamfiiara.sunphoto.ro/trandafiri_din_butasi_pusi_in_2013


zamfira

Draga Rux, Roger Lambelin-ul de la tine, nu numai ca s-a prins, dar a si inflorit! Ce zici de asa o incantare matinala? Nu mi-a venit sa-mi cred ochilor, dupa ce in plangeam ca s-a uscat. Cred ca l-am rocalizat eronat, dar ce mai conteaza. Multumiri, multumiri! http://zamfiiara.sunphoto.ro/trandafiri_din_butasi_pusi_in_2013/pagina2

Rux

Bucuria-i maxima de ambele parti! Ce-mi place !
Sa stii ca si eu ma laud cu ceva exemplare de la tine care s-au prins.  Astept insa sa si infloreasca .

Dar hosta ce face?

Eu am piedut legumele cit am fost plecata ,ca mama nu a putut sa le ude. E.. la anul...ca anul asta am avut altele de facut... :-bd

P.S. Daca le-ai vazut dimineata ,inseamna ca esti plecata in voiaj... +dns

zamfira

Un salut de toamna pentru toti prietenii de pe forum.

einsteinitza

Bun revenit, cred ca e superb acum la tine!  +hug
De la cine sunt macesele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Bine te-am regasit, Corina! Sper ca esti bine cu piciorul. Macesele sunt de la trandafirul asta:

geodezia

Zamfira ai desfintat albumul de pe sunphoto ca nu se mai vede nimik ?

Rux

  Ce frumos si inedit salut ,Zamfira! +hug
  Bine ai revenit ,ca mult timp ai mai tras chiulul! :D
Ce mai faci ,ce mai zici,ce achizitii ai facut sau ti-ai propus?

anasstasia

Bine ai revenit!!! Asteptam mai multe poze!

zamfira

Cineva de pe fb m-a ajutat sa determin trandafirul de mai sus: se numeste Madame Edouard Herriot cl. (Descoperit de fratii Ketten/Bros- Luxemburg, 1921). Este un TH. Pernetiana, dupa HMF.