Gradina lui Taz

Started by Tazmania, June 05, 2013, 10:00:34 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Bun venit ! Ce bine ca ai loc :) si o iei de la inceput metodic ( la asta te ajuta si meseria  :) )
E fain ca ai o oferta foarte mare si multe informatii , ceea ce te fereste intrucatva de viitoarele mutari
Spor la treaba !!! ca inceputul e bun :)

Tazmania

Sunteti minunati toti!!!
Multumesc!

QuoteSigur ca da, pentru ca si noi am fost la fel de nestiutoare ca si tine si acum, cand avape un incepator ne place sa ne dam destepti in fata lui, sa-i spunem ce si cum, ne umflam in pene ca si curcanii, ce grozavi suntem  rolling on the floor
=)) =)) =)) ce ne-am face noi incepatorii fara voi!!!  +rsp

geodezia

salut Taz
eu gradina nu am am gradinute si am indesat in ele in nadejdea ca va cumpara fii-mea un teren linga mine mai mare cind va fi ea medic maereeee ..acum eu am inghesuit tot ce am putu inghesui adica rose crini bujori si alte ierboase ..gradina frumoasa si ordonata are Sica mama sa vezi cita ordine aliniere si alte alea puse pe caprarii ma uimeste femeia asta cu ordinea ei
dar si eu mai cumpar in continuare nu ma las
acum am achizitionat weigela si deutzia ..am stat cu ochi pe ele ca pe butelie ca am luat in primavara si o iasomie de aia batuta si a dat coltu ..ma zgirii pe ochi ..asa ca acum am stat cu ochii pe weigela ca am luat si vreo 3 culori ..si am mai luat si bujori arbustivi ca are Estainita asta niste bujori arbustivi de ma seaca la icre de frumosi ce sunt
vad ca unuia ii merge bine al mic da al mai mare noroc ca m-am uitat ca facuse ceva ciuperca am stropit repede cu cupru si vad ca acu ii merge bine
pentru plante Diandia pe sunphoto http://dianadia.sunphoto.ro/
are multe plante interesante de vinzare si nici nu le are scumpe mai e si cornelia 79  
http://cornelia79.sunphoto.ro/
tu vezi ca plante sunt multe
nu mai cumpara de la baumax urmareste comenzile externe ca altefel iei oua kinder ca si noi de altfel
eu acum am luat din 3 parti westerlandul asta ca eu am ce am cu oranjeul imi place la neunie si galbenul si din 2 parti au dat kix adica unu a dat coltu si alalat imi iesi rosu din ala comun de creste pe toate gardurile
acu ce sa fac de trista sunt trista da il scot si il pun la poarta ca pe asta sigur nu il suteste nimeni
dar sa stii ca si la comenzile comune mai apar oua kinder
vezi ca este o doamna clematita care are rose de vinzare
https://sites.google.com/site/clematitedevanzare/
are si clematite niste flori iar la fel deosebite
si sa stii ca de la dinsa ce am luat cam aia a fost
eu iti doresc sa iti faci o gradina frumoasa sa ne bucuri si pe noi cu ce ai prin ea











Tazmania

Multumesc Geo, esti foarte draguta. Si ai flori frumoase si multe ....
Un sfat: cand va fi fetita ta medic mareeeee si va cumpara terenul, vor fi si imprimante 3D, deci isi va printa exact ce floare vrea in clipa respectiva!!! :D Asa ca trimite-ne noua frumusetile alea de flori!!!

Asa e! am terminat si eu cu ouale kinder, dar ... ce am luat deja iubesc, indiferent ca a fost ce a scris, sau nu. De la voi am aflat de Eutopiamall si mi-am si luat Augusta Luise, Easlea's Golden Rambler si Veilchenblau. Dar acu astept toamna pt urmatorii.

geodezia

ba draguta nu sunt ca sun suparata foc pe chestia cu westerlandul ..
eu cind sunt suparata dau sfaturi
iar daca iti place ceva spui .. si daca avem plus trimitem nu e bai

Tazmania

Quoteba draguta nu sunt ca sun suparata foc pe chestia cu westerlandul ..
eu cind sunt suparata dau sfaturi
sfaturi bune sper, da?  =)) pai nu fi suparata ca florile simt asta si .... nu-i bine. Le poti dragali un pic si ai sa vezi cum explodeaza!

Quoteiar daca iti place ceva spui .. si daca avem plus trimitem nu e bai
Multumesc, nu as vrea sa va deranjez! Oricum, imi doresc ferdinand pichard, dublin bay, coral dawn si cativa englezesti (am vazut ca au si astia de la gradina bijoux numai ca au niste scoruri mari!)
Usurel, usurel o sa imi laudati gradina! (sperrrr!!!!!)

geodezia

lasa rusinea ca mori cu ea

sicamin

Taz ,Geo e modesta si te trimite prin gradini  :D :D . Eu acum o las mai incet cu gradinaritul. Nu spun ca ma las de tot ca nu pot ,asta am mostenito ,fiind de la tara.
Trandafiri am si eu dar acum am trecut la legumicultura ca mai trebuie sa si mananc ceva natural ,daca tot am o gradina mare.
Tu ai o gradina frumoasa si" verde,"cu gazon mult ,dar ai loc si de ceva legume ?

Tazmania

Sica pana acum am alergat pe cele 48 de alei ale gradinii tale!!! Frumos ... deosebit!

Eu sunt pasionat de foarte mult timp de natura in general. Acum 5 ani, parintii mei au trecut aproximativ 5000 mp de teren pe numele meu. Pamantul este la Cotnari, judetul Iasi. Acolo am inceput sa construiesc o casuta pentru la batranete  =)). De acum 5 ani, mi-am plantat vreo 77 de pomi fructiferi (meri, pruni, ciresi, caisi, etc). Tot acolo fac si legumicultura in fiecare an. Numai ca este foarte greu, eu lucrand in Iasi pentru niste francezi (asta inseamna ca minim o luna din an sunt in Franta) .... Reusesc sa ajung la livada si legume doar in weekend si daca am si norocul sa cada o grindina ... e jale.
Anul asta de exemplu grindina mi-a stricat cam 60%. Deci la pomicultura si legumicultura ma pricep (bine zic eu: am citit cred ca toate cursurile de la facultatea de agronomie).

Acolo am plantat si foarte multe flori. Numai ca mergand doar o data pe saptamana acolo, nu reusesc sa ma bucur cu adevarat de frumusetea florilor.
E altceva cand esti mereu langa flori.

Oricum, cand am sa pot am sa pun poze si de acolo, pentru ca e tot gradina mea.

einsteinitza

Acolo va fi sufletul tau. Si Anasstasia merge mai rar la gradina, dar isi pregateste de acum gradina! Si eu mi-am pregatit locul din timp, si in august ma mut definitiv. Voi qvea cam zece ani de libertate!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

De ce 10 ani? Pe atunci estimezi ca te vei trezi cu nepoti de crescut?  ;D  Sa stii ca 10 ani sunt putini, mie in ultimii ani mi se pare ca zboara anotimpurile! Pana acum nu aveam nici un gand ca imbatranesc si mor, acum mi se pare ca nu voi avea destul timp sa ma satur de gradina si aer si flori si toate cele legate de asta  +ham   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

mama taz o luna in franta ..pai acolo au aia multte roserii poti aduce multe rose si plante ..mama cred ca as cheltui toti banii pe florile fruntuzesti .. waw

Tazmania

QuoteAcolo va fi sufletul tau. Si Anasstasia merge mai rar la gradina, dar isi pregateste de acum gradina! Si eu mi-am pregatit locul din timp, si in august ma mut definitiv. Voi qvea cam zece ani de libertate!
Adevarul este ca acolo ma simt super! cum ai ajuns Es la cei 10 ani? de ce nu 30?
Apropo de ce spune Claude, citeam ca cica Descartes ar fi spus ca dupa 40 de ani, nu-i bine sa ai flori. Mereu iti vei dori sa treaca timpul mai repede sa la vezi inflorite si fara sa-ti dai seama timpul chiar va trece foarte repede, in acelasi timp cu viata. Eu consider ca indiferent de viteza cu care trece, important e sa treaca frumos, cu multe flori si fapte bune!

Quotemama taz o luna in franta ..pai acolo au aia multte roserii poti aduce multe rose si plante ..mama cred ca as cheltui toti banii pe florile fruntuzesti .. waw
Asa e! si eu as cheltui toti banii pe trandafiri, numai ca .... de exemplu anul asta am fost in aprilie (cand la noi ningea), iar la ei deja nu se mai gaseau trandafiri cu radacinile nude. Eu plecand cu avionul, e dificil de transportat trandafiri in ghiveci pe avion. Si asta nu numai la trandafiri! Sper sa prind o iesire in Franta cand au si plante fara ghiveci.

geodezia

sa ne anunti si pe noi .. pai si nici un friend  la care sa apelezi la el bre vreu si io ceva de pe la voi .. nimik nimik ca nnu or fi si astia ca austiecii si nemtii de la noi ..

flordel

Taz, sa stii ca cei de la Coral Com de exemplu au trandafiri Kordes, care-s tare frumosi si sanatosi.
In primavara n-au avut de vanzare, dar se pare ca vor avea in toamna.
Poti sa-ti alegi si de la ei cate ceva la un pret rezonabil.

einsteinitza

Claude, te-ai prins, atat vom avea de stat doar noi doi, fara sa vrea cineva ceva de la noi. Chiar daca sunt de parere ca bunicii sunt doar ca sa intinda o mana de ajutor, si nu am de gand sa le cresc eu copiii, clar ii vom lua periodic, vom salva situatii, vom incerca  sa fim de ajutor. Asa ca, zece ani!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Multumesc Flordel.
Da, deja am aflat si de coral, de rosafruct, de gradina bijoux. De la eutopiamall mi-am luat veilchenblau, easle'a golden si augusta luise ...
Momentan imi doresc cativa englezesti, asa ca abia ma abtin sa nu fac inca comanda la gradinabijoux. Azi ma gandesc sa fac comanda, maine spun ca lasa pe la toamna ca-i mai ieftin. Si tot asa ...

Bineinteles geo ca am sa anunt, numai sa plec intr-o perioada "buna". Am colegi in Franta, care m-ar ajuta, numai ca e dificil de trimis trandafiri in ghiveci (cel putin asa mi se pare mie). Poate la toamna sa-mi trimita cu radacini nude.

Eu tot nu te cred ES! Adevarat ca nu ai sa le cresti tu copii, dar ai sa vrei sa te bucuri de ei, deci ... 10 ani se vor face 10 luni. Stii cum e: bunicii isi iubesc nepotii, poate mai mult decat pe copii ...

Tazmania

Astazi dimineata, m-am trezit cu alte flori inflorite !!!! Orhideea, balsamina si Pascalli (cel putin asa scria pe ambalaj)

einsteinitza

Taz, foarte simpatice florile, eu am ochinpentru ulcica ! :D

Despre nepoti...hmmm, desi e cam devreme. Sunt de parere ca tinerii trebuie sa isi creasca singuri copiii, daca si i-au dorit. Sa le vada evolutia, fiecare pas, fiecare vorba, ii imbogateste sufleteste. Invata sa fie responsabili fata de alta fiinta, sa isi faca un alt tip de program. Si ei oricum sunt alta generatie, sudnt mai severi, mai hotarati, e bine ca cei mici sa fie crescuti de tineri fiindca asa merg inainte.
Bunicii sunt buni in vacante, intr-un weekend cand parintii vor sa evadeze...bunicii sunt buni la rasfatat, dar sunt buni si fiindca au tinp, pot sa le povesteasca pe indelete la un muzeu, pot sa ii duca  la un concert special. Bunicii au timp sa le povesteasca de o gaza, de o planta :D :D, sa ii lase sa fuga in picioarele goale printr-o balta! Dar parintii fac educatia de baza, cu deciziile lor si hotaririle lor. La noi, in mintea mea, va fi un fel de La Medeleni! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Ce atenta esti la detalii!!!!

Eu sunt sigur ca ai mare dreptate in privinta copiilor si a nepotilor. Eu ce am spus, s-a intamplat la mine in familie. Mama gandea exact ca tine, iar cand a venit nepoata (fiica surorii mele) si-a schimbat complet viziunea. Ar fi facut orice sa stea cu nepoata-sa si asta nu numai in weekend sau in vacante. Mai degraba isi lua ea liber un weekend si imediat suna sa-i aducem nepoata ca nu poate fara ea.
Din nou: ai mare dreptate, dar si parintii tineri din ziua de azi (cel putin asta e parerea mea), parca au mai putin timp, mai multe griji, mult stres, etc ceea ce influienteaza copiii. Bunicii sunt minunati!!! Parintii de asemenea!!!

Dar ce ai sa te faci cand nepotii vor vrea sa stea mai mult la tine si sa auda mai multe povesti despre flori, despre gaze ... nu ai sa-i poti refuza!!!!  :D
Eu strain si as sta la tine (din ce poze minunate vad!!!!) .... nu mai spun de nepoti !!!!!!

Tazmania

Mi-a inflorit si Parade-ul!!! Foarte frumos ...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

daaaa, e destul de parfumat! e micut deocamdata, dar ... o sa creasca el mare!

Tazmania

Din nou apelez la experienta voastra ... please help!

Dupa cum am mai povestit, am 2 trandafiri luati de la Ciumbrud (Korflor si Passion). In privinta Korflorului ... ramane neidentificat din pacate.

Al doilea (cel din poza), luat ca si Passion mi se pare a fi mai degraba: KORpauvio (Perfume Passion sau Beverly). Voi ce credeti?

sicamin

Tot un Passion de la ciumbrud am si eu.