Gradina lui Taz

Started by Tazmania, June 05, 2013, 10:00:34 AM

Previous topic - Next topic

Tazmania

Astazi m-am hotarat: va arat si eu ce am! Inainte de a incepe sa radeti (please nu), hai sa va povestesc.
In noiembrie 2012 mi-am luat casa in Iasi. Eu fiind programator, nu ma pricep la nimic  +ham, dar iubesc florile si animalele. Datorita florilor am dat de forumul asta. De atunci citesc non stop. Toti sunteti deosebiti si de invidiat. Aveti gradini si flori minunate. Asta e o problema: vad gradina lui Es, vreau si eu ... apoi vad gradina geodeziei ... vreau si eu, apoi flordel ... si tot asa ...
Pana la urma am spus sa o fac catinel. Asa ca am impartit pamantul pe bucati (divide et impera  =))).
Am sa va arat si poze.
Mai jos e bucatica pe care am inceput sa o amenajez. Urmatoarea va fi la toamna, cand vor aparea butasii de trandafiri!

Cand aveti un pic de timp, aruncati o privire si ajutati-ma cu sfaturi. Multumesc.

P.S. Scuza-ti calitatea fotografiilor! (normal ca nici la asta nu ma pricep!)




Tazmania

Prima portiune: Schwarze Madonna, Pascalli si Westerland (sper!)

Tazmania

!

larisa

In primul rind iti spun bine ai venit si spor la treaba in gradina.Si eu sunt tot din Moldova ,din Pascani.Din pacate eu nu am gradina pe forum din lipsa de timp,lucrind mai mult inafara decit in gradina,care e la 30 km de locuinta din Pascani.Sunt sigura ca fetele si baietii te vor ajuta cu sfaturi si te vei simti bine aici

Tazmania

A doua portiune: Korflor (asa l-am cumparat de la Ciumbudrum), Passion si Schneewitchen

Tazmania

...

Tazmania

urmeaza Augusta Luise (luat de la Eutopiamall)

Tazmania

La terasa Parade + New Dawn si un Veilchenblau

Tazmania

:

Tazmania

Prin gradina am mai plantat: Easlea's Golden Rambler, niste minitrandafiri ...

Tazmania

aaaaaa si sa nu uit de cei 2 dusmani ai florilor:

Tazmania

QuoteIn primul rind iti spun bine ai venit si spor la treaba in gradina.Si eu sunt tot din Moldova ,din Pascani.Din pacate eu nu am gradina pe forum din lipsa de timp,lucrind mai mult inafara decit in gradina,care e la 30 km de locuinta din Pascani.Sunt sigura ca fetele si baietii te vor ajuta cu sfaturi si te vei simti bine aici

Multumesc Larisa!

flordel

Taz, bine ai venit! Sa stii ca acum este cea mai frumoasa perioada cand ai mult loc pe care sa-l umpli cu plante.
Si eu tot specializarea ta am avut-o (adica programator), totul se invata... ;D

Tazmania

QuoteTaz, bine ai venit! Sa stii ca acum este cea mai frumoasa perioada cand ai mult loc pe care sa-l umpli cu plante.
Si eu tot specializarea ta am avut-o (adica programator), totul se invata...

Bine v-am gasit!
Inseamna ca am si eu o sansa, sa invat despre trandafiri???  :D

In legea mea, sunt si eu convins ca am sa ma pricep pana la urma ... Multumesc pentru incurajari!

sicamin

Taz ,bine ai venit! Ai o gradina frumoasa si  cred ca pana in toamna o vei umple cu de toate  :D . Vad ca te-i profilat pe trandafiri ,dar sigur vei planta si altceva ,daca te mai plimbi prin gradinile noastre  :-bd

einsteinitza

Un inceput frumos, la mai mare! :-bd

Trandafirii sunt cele mai induratoare plante, o sa vezi ca imediat ii inveti!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

QuoteTaz ,bine ai venit! Ai o gradina frumoasa si  cred ca pana in toamna o vei umple cu de toate  Cheesy . Vad ca te-i profilat pe trandafiri ,dar sigur vei planta si altceva ,daca te mai plimbi prin gradinile noastre

Multumesc! Sigur ca da! Am si magnolie si Forsythie! Vor urma si bujori, clematite, etc. Am multa treaba, dar va am profesori buni!

QuoteUn inceput frumos, la mai mare! good

Trandafirii sunt cele mai induratoare plante, o sa vezi ca imediat ii inveti!

Multumesc Es!  =)) Tot imi vine sa rad, cand ma gandesc la voi si la cat de draguti sunteti. Par exemple: nepoata mea invata informatica si cand imi vine cu niste chestii (care de altfel ma fac sa mor de ras), eu primul lucru ii spun: nu e bine, dar toti programatorii au facut graseala asta la inceput. esti pe drumul cel bun!
Voi inca aveti rabdare sa va uitati la astia noi in ale florilor?

Multumesc tuturor!!! si sa vedeti cand o sa incep sa fac si poze mai bune!!!!

einsteinitza

Sincer, eu mi-as dori o asemenea foaie alba! Ce elan !

Acum oferta e vasta, ai tot ce poti visa! Ast e norocul vostru!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

QuoteSincer, eu mi-as dori o asemenea foaie alba! Ce elan !

Acum oferta e vasta, ai tot ce poti visa! Ast e norocul vostru!

Da, bineinteles ca ai dreptate. Asta e minunat: foaia alba! Numai ca exista atat de multi trandafiri, iar eu din ce citesc, pe toti, dar absolut pe toti ii laudati! Cum sa fac alegerea? E clar ca nu-i pot avea pe toti, deci ... In fiecare zi imi modific lista. Chiar in fiecare zi.
Apoi, la mine de exemplu, apar chestii de incepator: mi-am luat un westerland (de la Baumax), l-am plantat asta primavara si apoi am citit despre el .... mult ... cum sa-l las, cat e de minunat, etc. Si astazi vad primul boboc, care da sa se deschida ... si mi se pare ca e ROSU!!!!


paraschivvvv

Felicitari pentru ordine,munca si realizari.

Tazmania

QuoteFelicitari pentru ordine,munca si realizari.

Multumesc! Numai ca ... realizarile poate vor fi mai tarziu cu ajutorul vostru!

Carina

Bun venit printre noi Tazmania  :)
Felicitari pentru gradina, chiar daca e la inceput arata deja bine. Si sunt sigura ca va arata si mai bine cand se va umple de trandafiri  ;D
Nu am putut sa nu remarc ce gazon perfect ai, nu tu un trifoias, o papadie, nimic  +hypno Eu am pierdut de mult lupta cu intrusii din gazon, asa ca acum ii las sa-si faca de cap ...

Tazmania

Multumesc Carina si bine v-am gasit!
Si eu sper sa arate bine plina cu flori. Ei, nu-i perfect deloc (am facut eu pozele astfel incat sa se vada bine  =)))
Si am o bucata micuta de gradina de care ma ocup deocamdata, asa ca in fiecare seara culeg tot ce-i strain.

einsteinitza

Pare sa fie cine zice ca e! Coditele alea scobitori cu perisori sunt cam fara pereche!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: Tazmania on June 05, 2013, 12:56:23 PM
Voi inca aveti rabdare sa va uitati la astia noi in ale florilor?

Sigur ca da, pentru ca si noi am fost la fel de nestiutoare ca si tine si acum, cand avape un incepator ne place sa ne dam destepti in fata lui, sa-i spunem ce si cum, ne umflam in pene ca si curcanii, ce grozavi suntem  =))

Ce noroc pe tine ca iei totul de la zero si de la bun inceput vezi multe modele si de trandafiri si de alte plante, asa vezi exact ce-ti place si alegi, majoritatea dintre noi am plantat la gramada, ce ne-a piicat la mana si pe urma sa te tii mutari si permutari  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot