Morcovul

Started by penelopa, May 30, 2007, 11:38:13 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Ei,atunci o sa ai noroc la morcovi. Nu stiu ce ar mai fi de zis despre ei...Cred ca de acum asteptam semanatul, raritul,...pina la recolta,cale lungaaa!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

coriducu

Cam asa arata morcovii si patrunjelul nostru dupa lupte seculare ce au durat peste o luna jumate  +hypno
Nu mai aveam speranta sa ieasa ceva,se si vede ca au iesit aleatorii  ??? nu mai inteleg nimic  :(.Am mai pus acu 3 saptamani o tura de ei in alt loc,cu alta metoda, dar nimic pana acum , dacat buruieni si iarba  >:(.Dar la fel a fost si pe lotul de unde postez poze asa ca "rabdare si tutun".

einsteinitza

Chiar arata ciudat, ti-or fi mancat pasarile semintele? Eu mereu pun morcovi amestecat cu ridichi, e una din putinele mele reusite! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Poate ai ingropat semintele prea adanc.
In mod normal morcovul rasare destul de repede, patrunjelului ii ia mai mult.

claude

Morcovul are nevoie de umiditate permanenta pana la rasarire, altfel...canci  ;D   Bunica mea ii semana primavara intotdeauna devreme, 'in mustul zapeii', tocmai ca sa aiba umiditate. Cei semanati mai tarziu e nevoie sa fie udati. 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

coriducu

Quote from: claude on June 07, 2013, 08:26:10 PM
Morcovul are nevoie de umiditate permanenta pana la rasarire, altfel...canci  ;D   Bunica mea ii semana primavara intotdeauna devreme, 'in mustul zapeii', tocmai ca sa aiba umiditate. Cei semanati mai tarziu e nevoie sa fie udati. 

Stii care mi-e porecla printre prieteni?: nebunul cu furtunul  +hypno asa-mi zic toti , ca stau cu orele la udat,deci apa le-am dat,dar sa stii ca am vazut,ca , cu toata apa data de mine aproape nimic,dar dupa primele ploi a inceput sa iasa,si acum cum ploua zilnic il vad cu ochii cum creste,decat ca e asa rar ca dintii in gura la baba  ::)

Rux

Si eu am observat ca ploaia are efecte miraculoase . Cresc plantele vazind cu ochii.Nu mai vorbesc de buruieni. >:( ,dar asta e.

Si porecla ta ,oglindeste pasiunea  si vointa de a reusi. Chiar daca ei glumesc ,nu te lasa impresinat si mergi inainte. :yrk   Tu o sa razi la urma.

gabriela jalba

NU esti singurul cu asa morcov. Eu am in acelas strat cu radacina cit creionul,si de aia in dou frunzute. N-au vrut sa iasa. Dupa ploi au inceput. Si morcovul si pastirnacul. Are timp sa se faca. Acum imi pare rau ca nu am pus in toamna. An de an pun ,o bucatica,cit sa fie pentru consum devreme.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

coriducu

Stai linistita ca si aici dupa ploi au iesit si acum sunt frumusei,unde pui ca atunci la disperare am mai pus o tura dar de data asta acoperiti doar cu nisip(la indicatiile unui veci) si au iesit si aia  +apl.Idea este ca ce face ploaia de la D-zeu nu facem noi cu sute de metri cubi de apa irigata.De ex.(si sa nu credeti ca mint) azi noapte la noi a fost potop dupa 10-15 zile de canicula si chiar mai devreme m-am uitat prin gradina si nu mi-a venit sa-mi cred ochilor:cel putin 15cm a crescut vreo 3 plante la cartofi de ieri pana azi  +hypno.Ud zilnic tot ce pot si nu se vede aproape deloc si vine o ploaie ca lumea si parca totul prinde viata  :-bd.Acum e soare dar sigur mai ploua azzi sau la noapte  +apl,insa ce vroiam sa spun este ca altfel arata gradina de cum arata aseara  :PDrept ca si iarba zici ca i-a dat cineva startul si s-au umplut straturile de ea  =))
De ex vinetele aseara erau ele frumusele dar azi la pranz zici ca le-a dat cineva ordinul de a sta "drepti" si parca frunzele au alta culoare  +hypno

gabriela jalba

PLoaia-i sfinta !!!! Dreptate ai.
De unde esti? Ca si eu am avut furtuna. Puneti locatia la profil.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

De pe blogul lui Vasi , am invatat ca morcovii se tund. Cam in jur de 15iunie,am vazut ca i-a tuns ea. In vara asta sa incerc si eu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Si la ce foloseste? Eu stiam ca, daca din greseala rupi frunzele, cums e intampla cand vrei sa ii scoti si nu ies, noile frunze vor consuma din rezervele radacinii, deci din morcovul prpriuzis, secatuindu-l. De aceea, odata rupte frunzele, trebuie scosi neaparat sa nu isi piarda valoarea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cica nu; ajuta la dezvaltarea coletului.Dupa ce am citit la ea, am cautat si pe google si am gasit pe mai multe siteuri de gradinarit.Cind mai gugliesc, o sa pun link .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=