Morcovul

Started by penelopa, May 30, 2007, 11:38:13 AM

Previous topic - Next topic

claude

Mersi, Pene...sa stii ca am citit din urma, acum cateva zile, dar asta chiar nu mi-a ramas in creier...deh, ramolismentul  +ham  Ce nu mi-e clar, si cred ca am mai intrebat, e daca apuca sa se faca pana atoamna aia semanati in iulie, ca mi se pare scurt timpul  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Se fac, Claude, daca pui seminte de morcovi timpurii (cu perioada mai mica de dezvoltare).

gabriela jalba

Depinde si de clima de la tine. Eu ii pun mai devreme precis. 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Deci, aici la mine, aceeasi zona cu Claude si Gabi, aproximativ, cam cand sa pun morcovii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu mai urmaresc emisiuni din astea de gradinarit, ca deh, asta-mi umbla prin cap! ::)
Ideea care se desprinde este ca cultura acestor morcovi nu-i tocmai usoara si stau sa ma gandesc, nu mai bine incercati cu rosii, ardei si alte chestii?
Adica nu mai bine mancati morcovi din comert si compensati cu restul?
Chiar nu stiu daca merita efortul.
Na, am zis-o, dati-mi in cap, sau sa-mi dau singura ca sa fiu prima! ;D +ham +ham +ham

einsteinitza

Flor, eu in general am succese mari la morcovi, dar imi ies cam multi, si mereu uit sa ii raresc mai din timp. La mine rosiile si ardeii pun probleme,r adacinoasele sunt parfum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Flor, sa stii ca m-am gandit si eu la asta, la cat sunt de fitosi la mine, e ultimul an cand incerc, o sa pun cativa in gradina de langa casa, ca sa am de unde sa iau la nevoie, peste vara, chiar nu merita, la cat costa, ca nu au fost scumpi toamna si macar ii iau ca lumea, ne-atosi  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Vorba lui Es, radacinoasele-s floare la ureche.  Cel mai mult se munceste la rosii,ardei,castraveti.  La cit de putin cer morcovii,n-as cumpara veci !!Oricum nu cumpar nimic. Iarna mai iau brocoli . Anul ata am luat si ceapa,ca nu am pus suficienta,si inainte de sarbatori am ramas fara. Doamneee!!!! Proasta ceapa!!1 Am luat un sac din metro ,cica "ceapa romanesca". Plasa!!!! Era de aia "olandeza". Asa ii zic eu,pt ca aclo mm-am intilnit prima data cu soiul asta: foile tari,si fug una de pe alta. In plus mai e si stricat cite o foaie asa,mai la interior. Acum am 4kg de arpagic. Sa fie !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Iaca-ta-ma  :D  Da' nu era vorba de rosii, sau iar e epidemie de scleroza?  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Quote from: claude on March 03, 2012, 09:18:58 PM
Iaca-ta-ma  :D  Da' nu era vorba de rosii, sau iar e epidemie de scleroza?  =))

Nu e la noi scleroza , ca noi ne-am conformat  :D

penelopa

Deci, draga doamna Claude, cum spuneam despre morcovul care poate fi pastrat peste iarna (tanar  ;D), iat ca am gasit acum niste seminte speciale:Flakker!
Cica, e soi tardiv: 200-220 zile (nu inteleg la ce se refera nr. asat de zile  ???0 SI CA POATE FI PASTRAT PE O PERIOADA LUNGA  ;D

penelopa

Quote from: claude on March 03, 2012, 09:18:58 PM
Iaca-ta-ma  :D  Da' nu era vorba de rosii, sau iar e epidemie de scleroza?  =))
Da, bre, vorbeam de rosii, dar eu eram cu gandul la morcovi  =))

claude

Quote from: penelopa on March 03, 2012, 09:29:00 PM
Quote from: claude on March 03, 2012, 09:18:58 PM
Iaca-ta-ma  :D  Da' nu era vorba de rosii, sau iar e epidemie de scleroza?  =))
Da, bre, vorbeam de rosii, dar eu eram cu gandul la morcovi  =))

Vrabia malai viseaza  =)) =))

Aaaa, Flekker...alaltaieri veneam de la Cluj si m-am oprit la un magazin satesc si am dat peste seminte de morcovi de-astia Flekker, acuma sa-ti spun, ca la mine pe plic scrie ca-s timpurii  ::) ???   Da' partea frumoasa e ca semintele au expirat in februarie 2012, asa ca daca nu bagam de seama iar nu ieseau morcovii si nu stiam de ce.  ;D   Asa rau m-am enervat, cretinii astia vand tot ce pot. Eu sunt convinsa ca cei de la magazin habar n-au ca-s expirate, ca-s dobitoci si nu-si verifica marfa, precis le-au luat ieftin
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Na, m-ai facut sa ma uit si eu pe plic  :) Ale mele expira in 2015  =))

claude

Nu mai ai drum pe-acolo, sa-mi iei si mie?  ;D  Stiu ca m-am cam obraznicit, dar in ziua de azi numai daca ai tupeu supravietuiesti  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Vorba cantecului "Inainte cu tupeu, ca nimic nu mai e greu  ;D".
Sigur, am sa-ti iau si tie, ca tot facem troc de seminte   ;) Itii ajung 2 plicuri?

claude

Daaaaa, multumesc  +hug  Da' ia zi, mai scrie ceva pe plic, ca acuma vad pe net ca morcovii astia Flakkee sunt de mai multe feluri. Pe ai tai asa scrie, 200 zile de vegetatie?  :o Nu-i cam mult, ca ii recoltez in decembrie  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Quote from: claude on March 03, 2012, 09:47:31 PM
Daaaaa, multumesc  +hug  Da' ia zi, mai scrie ceva pe plic, ca acuma vad pe net ca morcovii astia Flakkee sunt de mai multe feluri. Pe ai tai asa scrie, 200 zile de vegetatie?  :o Nu-i cam mult, ca ii recoltez in decembrie  ::)
Dezvoltati o afacere cu morcovii din semintele astea, ca pana cresc astia, cale lunga,  si asa producatorii vor sa dubleze preturile/ Hai ca intru si eu, cu sfaturi, de pe margine. Si daca aveti nevoie de vanzari rapide, stau la colt de strada, inainte de a se intra in piata.

penelopa

Pai, asta-i baiul, ca nu zice nimic la zile  :(
Exact cum ti-am zis: Soi tardiv:200-220 zile.
La instructiuni (desene  ;D) arata ca se pun semintele in martie si ca se recolteaza pana in  octombrie. :o

claude

Or fi morcovi de cultivat la ecuator  :D   Bine, asa macar ii seman in martie si am scapat de ei  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Sa nu scapi de tot de ei  =))

gabriela jalba

Pai e bine si 200 de zile. Ii pui in martie si mininci toata vara din ei. Recoltezi in octombrie. E ok. Radacinoasele cistiga in volum in lunile de toamna racoroase.
Eu folosesc mai mult tipul Nantes. Recoltarea incepe  la 50-60 de zile de la rasarire.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Multumesc, Gabi. O sa pun si din cei Nantes, ca sa am mai devreme si o sa-i pun ceilalti pentru toamna
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Cind incepe recoltarea,ei nu-s mari,is asa cum ies pe piata,cit creionul. Nu-i mai curati. Ii mininci stergindu-i de poalele camesii  :)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Asta stiuuuu  :D  Pe vremea bunicii eram mereu in spatele ei cand rarea morcovii, ii stergea de pamant cu mana sau sortul si eu rontzaiam fericita precum capritzele lui Es  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot