Pages: 1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Morcovul  (Read 38938 times)
claude
Roza

« Reply #125 on: February 28, 2012, 05:05:25 PM »

Mersi, Pene...sa stii ca am citit din urma, acum cateva zile, dar asta chiar nu mi-a ramas in creier...deh, ramolismentul  hammer  Ce nu mi-e clar, si cred ca am mai intrebat, e daca apuca sa se faca pana atoamna aia semanati in iulie, ca mi se pare scurt timpul  Huh?

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
penelopa
Guest
« Reply #126 on: February 28, 2012, 06:48:47 PM »

Se fac, Claude, daca pui seminte de morcovi timpurii (cu perioada mai mica de dezvoltare).
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #127 on: February 28, 2012, 07:26:53 PM »

Depinde si de clima de la tine. Eu ii pun mai devreme precis. 

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #128 on: February 28, 2012, 08:12:13 PM »

Deci, aici la mine, aceeasi zona cu Claude si Gabi, aproximativ, cam cand sa pun morcovii?

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #129 on: February 28, 2012, 08:30:29 PM »

Eu mai urmaresc emisiuni din astea de gradinarit, ca deh, asta-mi umbla prin cap! Roll Eyes
Ideea care se desprinde este ca cultura acestor morcovi nu-i tocmai usoara si stau sa ma gandesc, nu mai bine incercati cu rosii, ardei si alte chestii?
Adica nu mai bine mancati morcovi din comert si compensati cu restul?
Chiar nu stiu daca merita efortul.
Na, am zis-o, dati-mi in cap, sau sa-mi dau singura ca sa fiu prima! Grin hammer hammer hammer

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #130 on: February 28, 2012, 08:38:00 PM »

Flor, eu in general am succese mari la morcovi, dar imi ies cam multi, si mereu uit sa ii raresc mai din timp. La mine rosiile si ardeii pun probleme,r adacinoasele sunt parfum.

claude
Roza

« Reply #131 on: February 28, 2012, 08:49:23 PM »

Flor, sa stii ca m-am gandit si eu la asta, la cat sunt de fitosi la mine, e ultimul an cand incerc, o sa pun cativa in gradina de langa casa, ca sa am de unde sa iau la nevoie, peste vara, chiar nu merita, la cat costa, ca nu au fost scumpi toamna si macar ii iau ca lumea, ne-atosi  Grin

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #132 on: February 29, 2012, 02:24:33 PM »

Vorba lui Es, radacinoasele-s floare la ureche.  Cel mai mult se munceste la rosii,ardei,castraveti.  La cit de putin cer morcovii,n-as cumpara veci !!Oricum nu cumpar nimic. Iarna mai iau brocoli . Anul ata am luat si ceapa,ca nu am pus suficienta,si inainte de sarbatori am ramas fara. Doamneee!!!! Proasta ceapa!!1 Am luat un sac din metro ,cica "ceapa romanesca". Plasa!!!! Era de aia "olandeza". Asa ii zic eu,pt ca aclo mm-am intilnit prima data cu soiul asta: foile tari,si fug una de pe alta. In plus mai e si stricat cite o foaie asa,mai la interior. Acum am 4kg de arpagic. Sa fie !!!!

claude
Roza

« Reply #133 on: March 03, 2012, 09:18:58 PM »

Iaca-ta-ma  Cheesy  Da' nu era vorba de rosii, sau iar e epidemie de scleroza?  rolling on the floor

vernil
Guest
« Reply #134 on: March 03, 2012, 09:25:13 PM »

Iaca-ta-ma  Cheesy  Da' nu era vorba de rosii, sau iar e epidemie de scleroza?  rolling on the floor

Nu e la noi scleroza , ca noi ne-am conformat  Cheesy
penelopa
Guest
« Reply #135 on: March 03, 2012, 09:26:50 PM »

Deci, draga doamna Claude, cum spuneam despre morcovul care poate fi pastrat peste iarna (tanar  Grin), iat ca am gasit acum niste seminte speciale:Flakker!
Cica, e soi tardiv: 200-220 zile (nu inteleg la ce se refera nr. asat de zile  ???0 SI CA POATE FI PASTRAT PE O PERIOADA LUNGA  Grin
penelopa
Guest
« Reply #136 on: March 03, 2012, 09:29:00 PM »

Da, bre, vorbeam de rosii, dar eu eram cu gandul la morcovi  rolling on the floor
claude
Roza

« Reply #137 on: March 03, 2012, 09:32:38 PM »

Da, bre, vorbeam de rosii, dar eu eram cu gandul la morcovi  rolling on the floor

Vrabia malai viseaza  rolling on the floor rolling on the floor

Aaaa, Flekker...alaltaieri veneam de la Cluj si m-am oprit la un magazin satesc si am dat peste seminte de morcovi de-astia Flekker, acuma sa-ti spun, ca la mine pe plic scrie ca-s timpurii  Roll Eyes Huh?   Da' partea frumoasa e ca semintele au expirat in februarie 2012, asa ca daca nu bagam de seama iar nu ieseau morcovii si nu stiam de ce.  Grin   Asa rau m-am enervat, cretinii astia vand tot ce pot. Eu sunt convinsa ca cei de la magazin habar n-au ca-s expirate, ca-s dobitoci si nu-si verifica marfa, precis le-au luat ieftin

penelopa
Guest
« Reply #138 on: March 03, 2012, 09:38:18 PM »

Na, m-ai facut sa ma uit si eu pe plic  Smiley Ale mele expira in 2015  rolling on the floor
claude
Roza

« Reply #139 on: March 03, 2012, 09:42:00 PM »

Nu mai ai drum pe-acolo, sa-mi iei si mie?  Grin  Stiu ca m-am cam obraznicit, dar in ziua de azi numai daca ai tupeu supravietuiesti  rolling on the floor

penelopa
Guest
« Reply #140 on: March 03, 2012, 09:45:07 PM »

Vorba cantecului "Inainte cu tupeu, ca nimic nu mai e greu  Grin".
Sigur, am sa-ti iau si tie, ca tot facem troc de seminte   Wink Itii ajung 2 plicuri?
claude
Roza

« Reply #141 on: March 03, 2012, 09:47:31 PM »

Daaaaa, multumesc  hug  Da' ia zi, mai scrie ceva pe plic, ca acuma vad pe net ca morcovii astia Flakkee sunt de mai multe feluri. Pe ai tai asa scrie, 200 zile de vegetatie?  Shocked Nu-i cam mult, ca ii recoltez in decembrie  Roll Eyes

vernil
Guest
« Reply #142 on: March 03, 2012, 09:53:21 PM »

Daaaaa, multumesc  hug  Da' ia zi, mai scrie ceva pe plic, ca acuma vad pe net ca morcovii astia Flakkee sunt de mai multe feluri. Pe ai tai asa scrie, 200 zile de vegetatie?  Shocked Nu-i cam mult, ca ii recoltez in decembrie  Roll Eyes
Dezvoltati o afacere cu morcovii din semintele astea, ca pana cresc astia, cale lunga,  si asa producatorii vor sa dubleze preturile/ Hai ca intru si eu, cu sfaturi, de pe margine. Si daca aveti nevoie de vanzari rapide, stau la colt de strada, inainte de a se intra in piata.
penelopa
Guest
« Reply #143 on: March 03, 2012, 09:58:44 PM »

Pai, asta-i baiul, ca nu zice nimic la zile  Sad
Exact cum ti-am zis: Soi tardiv:200-220 zile.
La instructiuni (desene  Grin) arata ca se pun semintele in martie si ca se recolteaza pana in  octombrie. Shocked
claude
Roza

« Reply #144 on: March 03, 2012, 10:08:15 PM »

Or fi morcovi de cultivat la ecuator  Cheesy   Bine, asa macar ii seman in martie si am scapat de ei  Grin

anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #145 on: March 03, 2012, 10:37:40 PM »

Sa nu scapi de tot de ei  rolling on the floor

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #146 on: March 04, 2012, 12:12:08 PM »

Pai e bine si 200 de zile. Ii pui in martie si mininci toata vara din ei. Recoltezi in octombrie. E ok. Radacinoasele cistiga in volum in lunile de toamna racoroase.
 Eu folosesc mai mult tipul Nantes. Recoltarea incepe  la 50-60 de zile de la rasarire.

claude
Roza

« Reply #147 on: March 04, 2012, 12:33:09 PM »

Multumesc, Gabi. O sa pun si din cei Nantes, ca sa am mai devreme si o sa-i pun ceilalti pentru toamna

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #148 on: March 04, 2012, 02:02:20 PM »

Cind incepe recoltarea,ei nu-s mari,is asa cum ies pe piata,cit creionul. Nu-i mai curati. Ii mininci stergindu-i de poalele camesii  Smiley

claude
Roza

« Reply #149 on: March 04, 2012, 02:33:45 PM »

Asta stiuuuu  Cheesy  Pe vremea bunicii eram mereu in spatele ei cand rarea morcovii, ii stergea de pamant cu mana sau sortul si eu rontzaiam fericita precum capritzele lui Es  Cheesy

Pages: 1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  

Jump to: