Zmeura,mure,afine...

Started by roxy, August 12, 2006, 05:52:57 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Mai Atila,  eu cred ca agrisul Simoneielena e asa mare fiindca l-a pozat de jos in sus,  asa cum cerea Aricica sotului ei (la Pitesti)  sa ne  fotografieze ca sa ne iasa picioarele ...lungi!

atila

Ooops! La asta nu m-am gandit...  :D
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

simonaelena

Quote from: atila on May 02, 2007, 12:17:45 PM
Ooops! La asta nu m-am gandit...  :D

Nu mai dati cu presupusul! Are 1 m inaltime si ii merge foarte bine. Face si fructe de vreo 2 ani incoace.

gabriela jalba

Simonaelena,sa-ti traiasca sa se indesesca....vroiam si eu sa zic , ca-i cam urias afinul tau,dar n-am mai apucat. A zis Attila si vad ca nu ti-a picat bine. Toata copilaria mea am cules afine in munti,dar asa afinoi!!!!! ::)   Chiar ma gindeam sa-ti zic ca ala nu-i afin....,dar daca zici tu ca e!..asta e !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

atila

vrem dovada... atunci cand or fi fructele!!!!!! Poate asa imi mai aduc si eu aminte de tinereti!!!!!!!!!!!!!!!!! :P
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

penelopa

Hai, mai Gabriela, ca aici nu sunt suparaciosi!
Afinul Simoneielena este unul...hibridizat!
Cand  naste ceva urmasi,  trimite-ne si noua cate unul,  Simonaelena!

gabriela jalba

SIMONA,sper sa nu te fi suparat!!! Afinouiul tau e devina!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Quote from: gabriela jalba on May 03, 2007, 09:25:53 AM
SIMONA,sper sa nu te fi suparat!!! Afinouiul tau e devina!!!

Draga mea, daca as fii vorbit, tonul meu ar fii fost unul glumet. Cum sa ma supar? Consider ca supararile si certurile nu-si au locul aici.
Afinul meu este un hibrid de cultura, cumparat de la Metro in urma cu vreo 5 ani. Fructele sunt de 3 ori mai mari decat cele salbatice, dar nu sunt atat de gustoase. Eu nu ratez niciodata o ocazie de a culege fructe direct din sanul naturii, asa ca prefer afinul salbatic.

gabriela jalba

...siii,string la burta tot de 3 ori mai mult?...nu ca as avea nevoie,dar e bine de stiut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Hop si eu!... Afinii salbatici nu depasesc in genere 30 cm in inaltime..DAR afinul de cultura (originar din Amerique du N) ajunge si la 1,5 m! Cei pe care i-am achizitionat eu sunt mega-afini caci din instructiunile de plantare am aflat cu stupoare ca ajung la 1.8 m inaltime si 2,5 m diametrul! ;) ;D...Deci se prea poate :o :o

simonaelena

Quote from: gabriela jalba on May 03, 2007, 06:21:17 PM
...siii,string la burta tot de 3 ori mai mult?...nu ca as avea nevoie,dar e bine de stiut.

Am scris aseara un raspuns, dar iar s-a intamplat ceva si nu am mai reusit sa iau legatura cu voi...
Voiam sa spun ca habar n-am daca efectele fructelor sunt mai puternice decat in cazul celor salbatice (desi nu prea cred), pentru ca am folosit fructele in combinatie cu coacaze, zmeura i capsuni si am facut gem.

gabriela jalba

Ei, da' cind o sa stringi o galeata....o pui de-o afinata,de-o dulceata,...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Quote from: gabriela jalba on May 04, 2007, 07:49:20 PM
Ei, da' cind o sa stringi o galeata....o pui de-o afinata,de-o dulceata,...

Pentru cei care nu stiu, afinele de cultura sun putin altfel decat cele salbatice. Fructele sunt mai mari, culoarea exterioara si forma frucrului seamana cu ruda sa salbatica, insa interiorul este rozaliu. Din acest motiv, cred ca ar iesi o afinata taaaaaare decolorata. Insa sunt delicioase si superdecorative in tarte, salate si orice altceva va mai trece prin cap sa pregatiti din ele.

Eu chiar pot sa le compar pentru ca locuiesc la munte si in fiecare an o iau pe coclauri dupa afine. Culeg atat fructe, cat si plantute intregi (cu tot cu fructe) pe care le folosesc la ceaiuri in combinatie cu alte plante.

Dar imi place sa am tot felul de arbusti cu fructe in gradina, si din acest motiv am plantat: zmeur, afin, coacaz rosu, coacaz negru...... ma tenteaza si un mur, dar nu mai am spatiu si asta este mare invadator.

gabriela jalba

lasa!!!!fa tu afinata,ca venim noi la tine si o apreciem noi...,asa dacolorata!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Quote from: gabriela jalba on May 05, 2007, 10:27:45 AM
lasa!!!!fa tu afinata,ca venim noi la tine si o apreciem noi...,asa dacolorata!

Poate ajung la munte sa iau putina "culoare"
Intre timp va arat ceva de anul trecut:

[attachment deleted by admin]

penelopa

La toamna Simolena (n-am gresit,  dar e prea lung... Simonaelena),  nu jumulesti cu radacini niste afini salbatici? Vreau si eu in gradina,  caci  si mie imi plac arbustii fructiferi si de-astia n-am.

simonaelena

Quote from: penelopa on May 07, 2007, 10:15:38 AM
La toamna Simolena (n-am gresit,  dar e prea lung... Simonaelena),  nu jumulesti cu radacini niste afini salbatici? Vreau si eu in gradina,  caci  si mie imi plac arbustii fructiferi si de-astia n-am.

Poti sa-mi spui Simona. E mai scurt si asa imi spune toata lumea.
Sigur ca pot sa culeg afin cu radacina si nu neaparat la toamna. Daca ajung, nici acum nu e tarziu.

penelopa

Multumesc, Simona!  (credeam ca se vor crea confuzii dar am sesizat ca cealalta Simona are si-un 2 in coada!)

Loredana06

M-am documentat un pic cu privire la culturile de zmeur si iata ce am aflat:

Taierea de formare: se executa dupa plantare, cand tulpina drajonului se taie la 15-18 cm. Aceasta tulpina se ramifica. Eventualele flori care apar ar fi bine a fi eliminate pentru a favoriza fortificarea plantei. in primavara anului 2 de cultura, se elimina prin taiere drajonul plantat initial.
Taierea de rarire: La soiurile care rodesc o singura datape an, nuielele rodesc doar in al doilea an. La soiurile care rodesc de doua ori pe an, cresterea fructelor, in lunile august-octombrie, se realizeaza pe o parte a mugurilor florali in primul an, iar restul recoltei se dezvolta in vara urmatoare.
La soiurile care rodesc o singura data, nuielele in varsta de 2 ani incep sa se usuce si mor dupa rodire. Din motive de igiena a plantelor (boala nuielelor), acestea trebuiesc taiate cat mai repede de la nivel;ul solului, astfel incat sa nu ramana cioturi. Dupa taierea nuielelor roditoare varstnice, se poate efectua rarirea nuielelor tinere in varsta de 1 an.
La soiurile cu crestere viguroasa, sunt pastrate 6-8 nuiele, iar la soiurile cu crestere mai slaba 9-12. Lastarii slabi si bolnavi care cresc in afara randurilor trebuie eliminati. (Sursa: Ferma, nr.6/dec.2006)

larisa

fetelor,dar mur ,din ala catarator,ca trandafirul, are cineva? Tare mi-as dori un butas din ala.A avut directoarea de la gradinita unde lucrez adus din Germania dar nu a stiut sa-l curete,asa ca in doi ani  s-a ;curatat" singur.Am apucat sa vad cum erau fructele .ca zmeura ,doar ca erau negre

Loredana06

Nu stiu daca sunt off topic, dar pot sa va invit la niste fragute?


gabriela jalba

Mai Lore !!! nu ajunge ca Atila imi arata capsunile....mai vii si tu cu fragutele!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Sunt doar vre-o 5-6 buchetele care s-au ratacit de la vecina. N-am vrut sa fac sange rau la nimeni. Sorry. :'( :'(

Loredana06

In curand ling si eu niste zmeura...





simonaelena

Quote from: Loredana06 on May 23, 2007, 04:08:52 PM
In curand ling si eu niste zmeura...


Si eu niste coacaze rosii, ca astea dau primele semne de colorare......