Zmeura,mure,afine...

Started by roxy, August 12, 2006, 05:52:57 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Nu dau bon niciodata.Am cumparat de multe ori de la ei si nu mi s-a mai intamplat.Ei dau doar angro si eu am luat dor un afin si 2 rod. Pretul era doar cu 2 roni mai putin decat la Auchan.(10 roni si afinul si rodo,acelasi pret). Aveau si migdali dar erau de 2,5m.

gentiana

rododendron la 10 roni?
poate azalee de casa si si pt aia e mult prea ieftin
e imposibil sa nu-ti dea bon
peste tot scrie "pastrati bonul pana la iesirea din magazin"
insemna ca fraudeaza statul daca n-au casa de marcat si sa scoata bonuri

costieanuconstantin

sau, au stiut ce-ti vinde !!!! :'(

einsteinitza

Incearca sa rezolvi amiabil. Dar nu te lasa. E pacat de munca ta.Poate daca vorbesti cu ei se rezolva
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Erwin

Quote from: sicamin on March 18, 2010, 09:08:38 PM
Am vrut sa-mi maresc numarul de afini din gradina mea si am cumparat unul de la SemLuca.Arata destul de bine si "radacinile" nu am putut sa le vad ,fiind impachetate intr-o folie. Ajunsa acasa m-am grabit repede sa-l pun in gradina langa ceilalti. Insa cand l-am despachetat ,nu avea nici o radacina.  L-am pus totusi intr-un ghiveci ,ca poate mai da ceva din el . Exact asa au fost si rododendronii (azaleea de gradina) pe care tot de la ei i-am cumparat. Sant tare dezamagita de data asta de firma lor. :'(



Sica, cauta-i. Arata-le planta si spune-le ca tu vrei una cu radacina!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

costieanuconstantin

acu cateva zile in urma ,ocazional m-am intalnit cu un mare gradinar - mereu  m-a ajutat - si era necajit ca in gradina totul s-a dus ,locuieste in codlea,avea cultura de mur - culegea cateva cosuri bune -  si la ultimul inghet din primavara au degerat,acu au mai dat din radacini- pe ici pe colo- ceva lastari , eu i-am spus ca sunt necajit ca butasii cumparati s-au dus ,mi-a zis sa nu umblu pe la radacina si poate la primavara am noroc si dea din nou lastari. nu va povesteam dar, azi avand ceva timp si fiind frumos, am luat-o pe dealu' de langa mine, care altadata era plin de tufe de mur, de nici nu puteai sa treci printre ei ,azi au mai ramas cateva tufe si alea firave si niste fructe f. mici,si din astia putin cati mai erau s-au mai uscat cu fructele pe ei,cred ca din cauza ploilor >:(

penelopa

Deci, bre, Costeo, eu ar trebui să fiu fericită ca zmeurul meu cel fiţos m-a îndestulat anul ăsta cu fructe mari şi vreo 5 noi lăstari,  producăori la anul. ;) 

adrianam

Ce-as mai vreau sa se usuce si la mine murii salbatici, fara sa mai dau cu ierbicide!

La vecinu' care a lasat-o in paragina deja au inflorit si au si legat. Dar nu stiu daca voi avea curaj sa intru sa culeg!  ;D

einsteinitza

Am pus anul trecut in primavara o tufa de mure cumparata de la Hornbach la ghiveci.Black si nu stiu cum, am uitat. Anul trecut a facut niste lastari lungi si grosi, si doar cateva fructe. Anul asta a inceput sa semene cu vestitul Veilchenblau, caracatita. :D :D
Are niste lastari lungi de tot, si foarte grosi, pe care i-am legat de gard, ca au toti peste 4 m. S-a umplut de buchete de flori acum vreo luna doua, iar in prezent e plina de mure mari si extrem de dulci, va fi nebunie, e batuta de fructe. +hypno +hypno
Cred ca  va trebui sa fac rost de ceva sticle sa fac sirop, ca sunt prea multe sa le mancam pe toate +ham +ham N-am scapat ::)

Stie cineva cum se taie genul asta de mur?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Murul fara ghimpi pui, dar si cel batran au facut o recolta bogata;zmeurul galben are fructe dar inca nu s-au copt;sunt tare curios cum sunt la gust

doinabacau

 Domnule Paraschivvvv,au fost galbene fructele de zmeura,sau albe,ca dudele? Daca au fost albe,au fost ,desigur,mai dulci decat cele rosii!

lucizaha

La noi in tara exista o pepiniera de afini,preturile sunt bune 1,4 euro pe planta de 2 ani

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ce soi,cum arata,care-i firma ? Chiar sint interesata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gomez99

am primit de la o cunostinta 2 fire de mur fara spini. la el in curte e o plantatie intreaga, fiecare fir urcat pe arac si retezat la nivelul aracului. sint plini de fructe pe toata inaltimea tufei.
am procedat la fel, am urcat firul pe rastel si l-am retezat la inaltimea rastelului, numa ca la mine nu produce decit pe 3-4 lastari de la baza, in sus pe coarda nu am nici un fruct, numa lastariri noi. l-am intrebat pe om da el da din umeri.
aveti ceva pareri?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

zamfira

Abia lastarii care au dat de la baza vor produce fructe anul viitor. Sa nu faceti greseala pe care am facut-o eu: nu lasati toti lastarii dati de la baza, ci doar doi trei mai vigurosi, restul ii eliminati. Firul urcat pe suport se va usca la sfarsitul iernii si il veti taia. Atunci veti urca pe suport cei doi trei lastari lasati la baza. Este bine sa ii conduceti insa inca de pe acum sub forma de evantai si pe niste sarme paralele intre care sa fie un spatiu de 20 de cm. Si acesti lastari trebuie retezati de varf, iar ramificatiile secundare trebuie scurtate la 20=30 de cm.