Cel mai bun îngrāsāmânt

Started by drone1952, April 20, 2013, 02:59:52 PM

Previous topic - Next topic

drone1952

Va rog sa ma ajutati spunindu-mi care este cel mai bun îngrăşământ,pentru ca unul trebuie sa fie cel mai  bun.
Va multumesc!

geodezia

eu acum dadui cu dolomita ..citeste si poate te gindesti la ea naturala fara compusi chimici ...
ca nu mai am balega de vaca sau de cal ..cel mai bun ar fi de gaina dar trebuie sa ai grija ca pute de lesina un sat intreg ..

drone1952


Nu,geodezia , dar sint sigura ca stiti.Din antichitate....

claude

Mranita si maceratul de gainat de pasare. Acuma depinde si la ce anume folosesti ingrasamantul, ca sunt unele plante cu cerinte specifice
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

doinabacau

 Atentie,dolomita  poate deteriora plantele acide,scade ph-ul solului!

einsteinitza

Doina, scade sau creste? Parca eu stiu ca il creste......


Geo, dolomita nu e ingrasamant, e amendament, nu merge oriunde si nu se foloseste ca ingrasamant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

drone1952


Imi pare rau ca nu am primit raspuns la intrebarea  mea de intelectual:"care este cel mai bun ingrasamint?".O sa am carenta in cunostinte. Mai sper sper nu in van. +hypno

einsteinitza

Ba ai primit, de la Claude.  :D cel mai bun ingrasamant e cel natural, maturat. Adica balega de vaca, capra, oaie, cal, gainatul de pasari, lasat la maturat doi trei ani, apoi incorporat in sol.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

drone1952



Dl Claude a spus care crede disul ca este cel mai bun ingrasamint.Subsemnatul  as fi vrut sa spun ca unele studii din China arata ca alt ingrasamint este cel mai bun ingrasanint.Dar poate ca nu sint bine informat si am vrut sa vad si parerea dv.

sandaveturia

Mno... pai nu ne lasa acu' sa murim prosti!... spune-ne si noua!

claude

Deci era de fapt intrebare de concurs, sa ne verifici cunostintele?  ;D  Vorba lui sandaveturia, atunci macar nu ne lasa sa murim prosti
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

drone1952


sandaveturia, cind eram mai tinar si nu stiam raspunsul foloseam acelasi mod.Daca  murim prosti depinde de noi.Iarta-ma voi incerca sa nu va deranjez  pe nimeni de pe forum.Ramineti  cu bine.

drone1952


claude,
De ce o citezi pe sandaveturia ca sa iti exprimi indignarea?
Nu era "intrebare de concurs, sa ne verifici cunostintele? " era un subiect interesant de comentat,de vazut alte moduri de a discuta despre cel mai bun ingrasamint...
Imi iau angajamentu sa nu va mai deranjez cu postarile mele.
Nu am incercat sa va verific cunostintele nici ale tale nici ale lui sandaventura sau ale cuiva de pe forum.Ar fi fost interesant sa te vad comentind stirile din China despre cel mai bun ingrasanint.
Sa fii linistit nu te voi deranja.Vazind postarile voastre ma intreb au fost bine ca am venit pe forum.
Propun sa termin.

sandaveturia

De ce te comporti asa? Cine ce ti-a facut? pe aici mai si glumim! Nu te-a ofensat nimeni! Trebuie doar sa inveti sa te calesti! Sa nu ai ideea preconceputa ca noi nu te vrem aici, din contra, iti uram bine ai venit. Fiecare a avut un inceput pe forum, mai mult sau mai putin cu bratele deschise, pe mine m-a luat Penelopa de nu m-am vazut, desi nu-i facusem nimic, doar pentru faptul ca n-am intrat pe portita care trebuia . Si? N-am bagat-o in seama si de atunci au trecut ani. Asa si cu tine, daca te-am intrebat care-i acel ingrasamant te-ai ofensat. Ignora-ne vorbele, noi cei care te-am ofensat nu avem nimic de impartit cu tine, si mergi mai departe. Ramai cu noi. O sa inveti multe lucruri noi si o sa-ti placa aici. Pe mine ma delecteaza forumul asta, e primul site pe care-l deschid dimineata. Am invatat multe si , cel mai important lucru, daca am avut intrebari care ma rodeau urgent, am primit raspunsuri pertinente. Am si ras pe forumul asta, am si plans dupa oameni care s-au dus si care au fost indragiti pe forumul asta, si acum chiar ma bucur ca exista.
Asa ca , inca odata, iti uram BINE AI VENIT!

trandafira

Quote from: drone1952 on April 21, 2013, 11:27:04 PM

claude,
De ce o citezi pe sandaveturia ca sa iti exprimi indignarea?
Nu era "intrebare de concurs, sa ne verifici cunostintele? " era un subiect interesant de comentat,de vazut alte moduri de a discuta despre cel mai bun ingrasamint...
Imi iau angajamentu sa nu va mai deranjez cu postarile mele.
Nu am incercat sa va verific cunostintele nici ale tale nici ale lui sandaventura sau ale cuiva de pe forum.Ar fi fost interesant sa te vad comentind stirile din China despre cel mai bun ingrasanint.
Sa fii linistit nu te voi deranja.Vazind postarile voastre ma intreb au fost bine ca am venit pe forum.
Propun sa termin.


Si eu am hotarat sa nu mai deranjez forumul cu postarile mele, glumele care se fac pe forum  sunt prea......"misto" pentru mine!

einsteinitza

Brr, ce de postari aiuristice!

Drone, in [rimul rand esti foarte binevenit. De asta te rog sa nu te indoiesti. In al doilea rand, trebuie sa ai mereu in minte ca oamenii comunica mereu verbal dar si, de cele mai multe ori , vizual. adica vorbesti fata in fata cu omul. Lipsa posibnilitatii de a asocia la cuvinte expresia fetei, gestica , sunetul si inflexiunile vorbelor, sunt o lipsa care duce de obicei la interpretari absolut ciudate.
doamna Claude, o doamna foarte draguta, saritoare si buna la suflet, a vrut doar sa accentueze suspansul in care ne-ai lasat fara sa oferi cateva date despre subiect, pe care, in postarile care au urmat, am inteles ca le ai deja.
Trebuie sa recunosti, daca reiei ce ai scris si citesti fara sa te gandesti ca ai scris tu, ca era un pic de suspans, ca si cum ne tineai in expectativa!
spune ce stii, iata ca deja sunt patru oameni care au sarit sa iti raspunda, cu tot ce stiu, cu mare darnicie! Geo, Claude, Sandaveturia, sunt membri inimosi care, bineinteles, ti-au raspuns din ce stiu ei. Asa si eu, ti-am scris ce stiu. Mingea e in fileul tau, cred ca niciunul nu cunoastem recentele studii din China, noi ti-am spus ce stiam din batrani.
Cred ca in loc sa interpretm negati ceea ce se scrie, ar fi bine sa iti spui ca poate ai distorsionat putin vorbele celuilalt si sa il banuiesti de intentii bune nu rele.
Ideea mea, si a multora de aici, poate utopica, este ca ,daca dam tuturor din ceea ce stim fara retineri, discutiile se strnesc frumos si ajungem sa aflam multe lucruri noi. eu ii spun ping-pongul cu idei. Uneori servele sunt mai cu forta, dar benefice discutiilor.
Hai, te rog, lasa supararile si eschide discutiile, bia astept.
Am fost acuzata si eu de prea multe ori ca scriu prea mult, ca stiu prea multe, ca ma dau desteapta. Am ras! :D Mai bine sa ma dau desteapta deat sa ma dau proasta! ;) :D :D :D :D
Subiectul deschis de tine e foarte larg si interesant, hai sa il intoarcem pe toate partile. asa vom avea si in spatiul virtual romanesc date serioase si interesante, sa nu mai citim mereu doar in engleza!



Trandafira, incearca sa interpretezi frumos ce scriu altii, chiar si glumele, nimeni nu ti-a vrut raul aici, sau nu a vrut sa nu mai scrii. E doar perceptia ta, incearca sa vezi frumosul nu uratul. daca intr-o turma cu cateva sute de animale sunt doua mai nabadaioase, nu sacrifici turma!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Dragele mele nu are sens sa il rugam pe om sa socializeze cu noi daca nu vrea ..acu asa cum ati spus si voi cel mai bun ingrasamint este cel pe care il ai si iti cresc cele din gradina bine
ca si celelalte forumuri sunt forumuri de socializare daca vrei socializezi cu bune cu rele nu te ia nimeni la goana
mai schimbi impresi te mai superi te mai contrezi
Drone drag adaca nu vrei sa ne spui nu ne spui ce crezi ca parca eu am sa aplic vreo metoda fie ea si eschimosa sau braziliana la mine in gradina ? nu o sa plic metodele mele traditionale mai ieftine si care imi convin ca pret ca timp sau care le aplic de multi ani
poti sa ramii sau poti sa pleci  e alegerea ta e calculatorul tau nu putem noi sa iti ordonam sa intri sau sa iesi aici si de aici
faci cum crezi  opinia ta conteaza pentru noi dar daca tu nu vrei noi nu avem cum sa te obligam
eu nu am luat-o ca pe un test  ci ca pe o intrbare pe care omu vrea sa o aplice in gradina
dac aconsideri metoda chinezeasca mai bun aplico si ne spui si noua rezultatele ... poate e un secret poate vrei sa il brevetezi in romania de aia nu ne spui
e treba ta dar era interesant sa mi aflam si noi astia necititi ce se mai intimpla in lume

gabriela jalba

Am zis ca aflu ceva nou....Ciudat topic !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Gabriela,si eu abia am citit ce scrie aici. Cum zice si Es ,brr,...nu stiu ce asteptari au  unii ...si cum sa te comporti cu ei ..

In ce ma priveste ,eu asta sint ,spun ce am de spus ,daca vreau si cind vreau  ... cine ma "place "sa ma -placa asa cum sint.
Nu am interactionat cu unii si poate nici altii cu mine     ...selectia se face natural si firesc ,chiar si aici. Si nu-i cu suparare . Credeam ,insa,ca de la un timp ,lucrurile aveau un fagas normal pe forum.
Se pare ca unii vad altfel lucrurile si este dreptul lor sa o faca . Daca vor sa se opreasca este dreptul lor.  Asta e. Eu ,insa ,cred ca avem de invatat unii de la altii  ,dar daca nu mai vor sa fie cu noi aici ,ce sa mai zici?

Si eu credeam ca aflu ceva intersant legat de cel mai bun ingraSAMANT ! uite va aduc eu ca cunostiinta ca m-am dotat cu un  ingrasamant foliar concentrat "FertiStar" de la firma Glissando.  A folosit cineva?

vernil

Eu cred ca unii dintre voi banuiti care ar putea fi "metoda chinezeasca" a ingrasarii pamantului, insa Drone spera sa spuna un forumist. Ca sa-mi confirm banuiala, am mai intrebat pe ici, pe colo, iar raspunsul primit din diferite zone ale tarii a confirmat gandul ce-l aveam. Am mai auzit pe unii ca folosesc excrementele umane pentru ingrasarea pamantului ... Probabil ca "diluate" ... sau "macerate" .... Fiecare dupa puteri, ca sa ne exprimam elegant.

gabriela jalba

Acum imi amintesc ca   (cindva ) ,am mai auzit asta,dar nu mi-a trecut prin gind.ca asta ar fi cel mai bun. Oricum,cred ca e foarte rar utilizat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Din cate stiu era utilizat in China. La noi situatia e alta. Avem pasuni bogate, pamant bogat,animale prin curti, folosim ceea ce e mai la indemana, la noinu e necesar sa rupem fiecare bucatica de pamant pentru gradina. Cred ca mai presus ca ingrasamantul e calitatea solului, cum il ingrijim, imbunatitm, cum ii dam structura si aer.
 

In ceea ce ii priveste pe cei care se simt lezati de o vorba, sau poate de o atitudine, nu cred ca pe forumul asta ne mai mira ceva pe linia asta! =))

Eu le recomand sa gandeasca frumos si sa incerce nu sa caute intelesuri ascunse ci sa vada frumusetea din gandul fiecaruia. Mie cel putin mi-a ajuns atitudinea ciufuta, imbufnarea, starea permanenta de nemultumire a unora care s-au perindat pe aici. Nu tine nimeni pe nimeni cu forta, cui nu ii place nu e obligat sa stea!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Fetele sa stiti ca nu  numai chinezii folosesc rahatu de om .. unde credeti ca varsa cisternele cu dejectii cind extrag din camine  la noi ..sunt si platiti pentru asa ceva .. si se fac niste recolte foarte bogate  =)) =)) =)) asa ca nu stiti ce mincatii ... puneti in gradina proprie ca stiti ce puneti

rodi

Auzeam, ca si prin Germania se foloseste... dar nu pot sa confirm. 

vernil

Quote from: drone1952 on April 21, 2013, 08:54:29 AM

Nu,geodezia , dar sint sigura ca stiti.Din antichitate....

In renumitul Dubai nu exista canalizare !!! Am mai spus-o odata, toate acele minunate hoteluri, malluri si cartiere elegante utilizeaza fosa septica. Exista in desert, aproape de Dubai, o instalatie care neutralizeaza resturile de la fosele din oras. Excrementele si tot ce rezulta din acele fose sunt aduse periodic in aceasta fabrica,  in cisterne imense, apoi, dupa ce au fost reciclate, sunt folosite la irigarea parcurilor, a copacilor de pe marginea soselelor (pe sute de kilometri distanta).

Parerea mea este ca totul in natura este un schimb, sigur reciproc avantajos. Asa cum ar trebui sa fie si convietuirea noastra - de multi ani - pe acest forum. Care era rusinea daca se exprima parerea sincera, ca cel mai utilizat ingrasamant folosit din timpuri stravechi sunt excrementele ?

Asa ca sa fim sanatoi cu totii, sa ne ajutam cat putem in pasiunea ce o avem (prin schimburi  de informatii, de idei, prin glume) si sa nu ne mai ascundem dupa sentimente false, cum ar fi o pudoare feciorelnica  =)) ca pana la urma, toti suntem o apa si un pamant, functionam toti dupa aceleasi reguli, inca din antichitate  =)) ca sa il citez pe stimabilul Drone  =))