Tratamente naturiste

Started by floare mica, May 10, 2007, 09:12:18 AM

Previous topic - Next topic

liana

Multumesc pentru informatii,  Vernil ....chiar zilele trecute imi povestea cineva despre supozitoarele cu propolis dar nu stia exact cum se cheama. Am inteles ca sunt eficiente ...am sa incerc si eu ca de antibiotice si antiimflamatoare clasice  m-am cam saturat ;)

vernil

Am aflat de acest tratament de la o farmacista, mi-a zis ca ce mi-a prescris mie medicul este apa de ploaie ... a avut aceeasi suferinta si fiind in bransa, a stiut ce are nevoie si a gasit o medicatie adecvata.

Timp de 3 saptamani mi-a recomandat sa iau 2 capsule/zi cu ulei de catina, cura se intinde pe 3 luni. Local, supozitoare cu propolis, timp de 10 zile, apoi permanent (cu pauzele de rigoare ... ) seara un supozitor de carpicon. Asta chiar face minuni. Trebuia sa fiu operata de fibrom uterin, aveam si anexele pline cu puroi ... dupa 1/2 an nu mai aveam nimic! M-a intrebat si medicul cum am procedat. Iar Papa Nicolau a avut valoarea 2! Propolisul nu trebuie luat mai mult de 10 zile, apoi sigur pauza. Carpiconul cat poti. Vezi ca este si unguent. Foarte bun in dureri menstruale.

Asa ca, incredere si nu te lasa.

liana

multumesc pentru precizari...chiar de maine am sa caut .Eu am facut diverse tratamente....am o rana de care nu mai scap .Si la mine testul Papa Nicolau a avut valoarea 2 iar din cauza ranii deschise tot trebuie sa il repet in fiecare an.

gabriela jalba

Capsulele cu ulei de catina,tot pt hemoroizi?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: gabriela jalba on January 20, 2008, 03:40:54 PM
Capsulele cu ulei de catina,tot pt hemoroizi?

Uleiul de catina contine vit. A si C, deci este bun pentru regenerare celulara, dar asta pe cale interna. Dupa tratament am constata ca vad mai bine (vit. A), insa am avut si pofta de mancare  ;D

vernil

Quote from: myky on January 17, 2008, 07:45:12 AM
stie cineva cum se foloseste "marul lupului", din experienta personala sau a cunostintelor, nu din carti, am citit si eu destul de mult.


Daca reusiti sa achizitionati aceasta carte, merita toti banii. Incercati sa faceti comanda pe net:

Speranta Anton - "Incursiune in medicina naturista"

Fleurf

  Subscriu. Este f interesanta si un ghid complet de sanatate.

costieanuconstantin

de maine incep un tratament cu colonix

Fleurf

 spune-mi si mie ce e colonix-ul si la ce foloseste ca n-am auzit de el.

costieanuconstantin



vernil

Stiu ca Valeriu Popa indica sa fie consumat minim 1 saptamana branza de vaci cu patrunjel, foarte mult patrunjel. Fructe, ceaiuri si branza de vaci. Nimic altceva. Minim 1 saptamana. Detoxifiere si regenerare garantata.

gabriela jalba

Nu-i rau!!! Cred totusi ca repede ti se acreste de brinza de vaci. Am sa incerc,dar numai la vara cind o sa am patrunjelul meu de pe gradina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

de multe ti -se acreste si totusi continui,vrei nu vrei ;)

Fleurf

  Cea mai buna detoxifiere se face consumand numai lichide 1,2,3 zile (apa plata, ceaiuri, sucuri preparate in casa) si eventual clisma ca sa se elimine toxinele ce se aduna in colon.

lala

stie cineva(din proprie experienta) daca marul-lupului se foloseste in tratarea helycobacterium pylori ??? ??? ???

georgette

Marul lupului  este o planta ffffffffffff toxica ..o otrava in concentratie mai mare de 1(o frunza) la cana!
Este antitumorala ,si se foloseste in cancere de multe tipuri..tatal meu facea doar bai externe pentru arterita cu marul lupului..daca stiam  ca are si cancer pulmonar  l as fi folosit si intern!
Exista un farmacist ..Avramut Aurel in Bihor parca..el foloseste planta si in ceaiuri si in alifii pentru multe afectiuni(vitiligo,psoriazis..si multe altele cam fara leac!)
am nr lui de telefon pt cine este interesat1

vernil

Quote from: lala on August 20, 2008, 01:42:47 PM
stie cineva(din proprie experienta) daca marul-lupului se foloseste in tratarea helycobacterium pylori ??? ??? ???

Lala, deoarece am fost diagnosticata cu helycobacterium si aveam dureri mari in capul pieptului primavara si toamna (mai ales in situatii de strese), iti recomand sa urmezi tratamentul urmator, facut de mine doar o data. Nu a trebuit sa-l mai repet, multumesc lui Dumnezeu, fiindca de 2 ani nu mai am probleme:
- timp de 10 zile (minim) se bea pe stomacul gol zeama de la un catorf (mediu), un morcov mare si o bucata de varza (cam cat cartoful). Toate crunde si sucul preparat atunci, pe loc. Eu, dupa 2 zile, am inceptu sa mananc si pasta rezultata, este cel mai bun pansament si regenerator al mucoasei stomacale. Daca poti continua tratamentul mai mult timp (2-3 saptamani), este perfect. Dar numai pe stomacul gol, iar sucul se consuma imediat, altfel isi pierde calitatile curative. In fiecare dimineata beau (alternativ) 2 cani de ceai de sunatoare, galbenele, menta cu musetel (foarte bun pentru caile biliare).

ionut

acest tratament l am facut si eu,rezultatele au fost de a dreptul miraculoase,spre deosebire de vernil am baut 3 pahare pe zi inaintea meselor,am mai pus si cate un mar pt a fi mai placut la gust,ideal ar fi legume din gradina proprie,in nici un caz nu morcovi turcesti sau varza adusa de pe cine stie unde

vernil

Eu continui sa va recomand aceasta carte, este exceptionala, ca dovada tirajul mare (este la a 12 a reeditare, ceea ce spune tot.

Speranta Anton - "Incursiune in medicina naturista"

lala

Va multumesc!Am sa-l urmez si eu,am in gradina de toate si eu nu folosesc chimicale la legume.

Codruta

Exista vre-un tratament impotriva frigului? Mie imi este aproape tot timpul frig. Daca sunt sub 24 grade in casa trebuie sa am pantaloni lungi, bluza cu maneca lunga si soseste. Si uneori chiar imbracata asa tot imi este racoare. Nu mai spun cand ies afara ca degeaba ar fi 24 grade daca nu e soare si bate vantul mi se face frig. Am incercat diverse ceaiuri si suplimente alimentare pentru o mai buna circulatie a sangelui. Circula mai bine sau nu sangele nu stiu dar cert e ca de frig tot nu scap.

cara

draga mea, ce bine-ar fi sa pot sa-ti dau din ferbinteala  mea!  ;D
mie mi-e mereu cald, chiar si iarna dorm cu fereastra usor deschisa...
n-am nici un maieu. si nici o bluza cu guler inalt. manacile lungi sunt un  chin, mereu le tin ridicate peste cot.

;D

Codruta

Uite asa ai ocazia sa faci economie la curent sau gaz, iarna ;D De cand m-am mutat eu aici s-a dublat valoarea facturii de curent si gaz :o

lyana

Si eu am aceeasi problema ca a ta Codruta , am picioare reci tot timpul si cum se racoreste putin imi este frig si trebuie sa-mi pun o haina in plus...m-as bucura mult sa existe un tratament naturist folosit cu succes de cineva  :-*