Gradina noua la campie

Started by trandafira, March 10, 2013, 09:32:26 AM

Previous topic - Next topic

trandafira

Trebuie sa aranjez gradina de la campie. Am nevoie de inspiratie. In fata, ~800mp ma gandesc sa pun flori, vita de vie , pe o latura de ~300mp sunt meri care au fost curatati si stropiti acum 2 zile. In spate as face brazde de zarzavat. Fantana as vrea s-o pastrez dar s-o amenajez intr-un fel....Ma puteti ajuta cu idei ?

einsteinitza

Daaa! De cand ne doream o noua gradina sa bazdacaim si sa ne dam cu parerea!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Cum se spune ca o gradina se face in 5ani, avem ce vorbi si poza in urmatorii ani!!!  =))
Este deja mijloc martie, sunt cam in urma cu lucrarile....agricole. +ham
Despre gradina de zarzavat nu stiu mare lucru. Ma sperie putin.Va avea si aceea alocata o suprafata destul de mare. Ar mai fi o bucata neingradida dar pe care nu indraznesc s-o muncesc pt ca se va fura tot. Prefer s-o dau unei familii tinere de localnici ca s-o munceasca si sa-si ia in intregime roadele, fara nicio pretentie din partea mea.
Ma intereseaza acum si pe mine reteaua de furtunuri pt udare. De unde, ce fel, cum?
Multumesc din inima pentru sfaturi, site-uri, idei.

einsteinitza

Trandafira, dupa mine ideea de a da cuiva fara a cere ceva in shimb e o greseala. Trebuie sa aiba mereu ideea ca tu esti proprietar. Am zeci de exemple in care ce s-a dat in folosinta gratuit pentru catva timp, cand vrei sa il iei inapoi  esti considerat nesimtit. Un cos cu rosii, o paine, nu conteaza, este mai bine si pentru ei, si te asiguri si tu ca inca esti proprietar. O sa iti spun diseara doua intamplari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Hmm, ma pui pe ganduri..... deja le-am promis...

einsteinitza

Uite ca am ceva timp. Am sa iti povestesc doua intamplari, ca sa intelegi cum e la tara.
Eu am doua din pensiunile de la Slanic, pe un colt, adica una pe o strada cealalta pe alta si intre ele, deci chiar pe colt inchid un teren patrat. Terenul, al unuia din Ploiesti a fost lucrat cativa ani de vecinul de peste drum. Puneau ceapa, cartofi,etc. cand am putut, am cumparat terenul in ideea ca, daca cineva tranteste acolo un hotel sau un restaurant, pe mine ma omoara ca afacere.
Familia care lucra terenul a vrut din nou, inrimavara, sa intre sa puna legume. A deschis frumos portita si s-a apucat de sapat, desi stia, fusese anuntat, ca este un alt proprietar. De atunci, un timp indelungat, ne pandea si facea scandal. Ca i-am luat mancarea de la gura, ca are si el drepturi acolo ca lucreaza terenul de atatia ani, etc. si in momentul de fata parcheaza masina lui si pe cea a fetei pe trotuarul meu, desi locuieste peste drum si are si el trotuar! Atata scandal a facut ca noi a trebuit sa facem plangere la politie. Si asta discutand despre un teren care este al meu cu acte in buna regula. El a avut un beneficiu, trebuia sa spuna bogdaproste pentru timpul cat la folosit! In schimb, luni bune efectiv ne-a sicanat si ne-a facut circ!

Alta.
Prietenii nostri care si-au facut si ei o casa in Slanic, au cumparat si o faneata, destul de mare, vis-a-vis de casa lor, ii despartea o alee. Vecina, care avea grija de casa lor si le facea curat, care statea gard in gard cu casa lor, si-a luat masina. I-a rugat, pana cand isi face actele sa o lase sa faca o portita la faneata, sa puna masina acolo ca ii este frica sa o lase in strada. Au lasat-o. Prietenii au casa pe o panta, cam la mijlocul pantei, iar de la gard la casa au o alee lunga betonata, dar au parcarea sus, chiar la inceput. Niciodata nu duc masina jos langa casa, sa nu miroasa a gaze. Tocmai isi terminasera gardul, dar nu le sosise poarta, si aveau o plasa de Buzau prinsa cu niste sarme in loc de poarta.
Intr-o zi , am trecut pe acolo, si am vazut plasa aruncata pe jos si o masina chiar langa casa. Cand m-am intors, masina nu mai era, dar plasa tot pe jos, curtea deschisa, sat fara caini. A doua zi la fel. I-am sunat. Habar nu aveau cine poate fi la ei in curte si de ce e deschis totul.
Au sunat femeia, care, foarte uimita ca ei intreaba, si putin iritata, le-a spus ca era prea complicat sa faca poarta la faneata si, daca ei tot au facut alee si gard, si sunt alaruri, s-a gandit sa tina masina la ei in curte, langa casa ,ca de acolo isi cara mai usor cumparaturile. Cand prieteniimei i-au spus ca nu se poate asa ceva, s-a suparat si i-a facut zgarciti, si nu a mai vrut sa lucreze la ei!

Ideea e ca nimic nu se da gratis, decat intre prieteni. Pentru ca nu va finici ingrijit nici pretuit. Trebuie si cei care lucreaza sa aiba bine in cap faptul ca tu ai ce face cu terenul ala, ca e al tau, si ca totul vine cu un pret, asa cum invata si copiii ca totul se plateste. Cu un pret mai mare sau mai mic, simbolic, poate un cos cu legume cand mergi acolo, nu stiu, tu poti hotari, dar sa nu existe ideea ca tu oricum nu ai nevoie de terenul ala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ma bucur ca ai un nou proiect. Imi place ce ai ales sa faci in gradina ta. Eu nu prea am idei, insa fiind la inceput, orice sfat oferit tie va fi bun si pentru mine.
Referitor la acea portiune de teren, sint perfect de acord cu Es.

gabriela jalba

 Trandafira, felicitari pentru gradina. Ai grija totusi la ce munca te inhami.
     Corina are ea dreptate,dar pe oamenii din Slanic,care poate-s mai tupeisti. Acum,daca ai promis,te tii de cuvint pentru anul asta. O sa vezi ce fel de oam,eni is, si care le e bunul simt.
   Eu am niste pamint intravilan,cu o forma ciudata adica 7,5 x 300 m. Pe asa teren,nu prea ai ce face. Crede-ma,ca ani nu am gasit cui sa-l dau sa-l lucreze, sa puna ceva pe el. Si am platit impozit pe balarii mai mari ca omul.
    Cu greu am gasit pe cineva anul trecut de l-a luat la destelenit. a pus pe el porumb,dar cu seceta aia,nu s-a facut nimic. Asa ca ce sa-mi dea???!!!! Ii spusesem sa-mi puna citeva rinduri de cartofi,ca sa am cartofi noi. Nu s-a facut nimic !!!
   Asa si tu,acum ce sa le ceri?Bine ca il lucreaza. Eventual,poti sa le spui,ca vrei si tu citeva rinduri de cartofi sa-ti puna si sa le lucreze pentru tine.
    Cit despre gradina de legume care vrei sa ti-o infiintezi...Ai pe cineva care sa fie acolo sa o  munceasca ?
  Fintina mi se pare tare pitoreasca. Fa-i ce-i vrea,dar pastreaza-i rusticul. Niste ghizdele joase,de piatra de fintina pe exterior, si chestia aia de fier .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Bun, aveti dreptate! Tin cont intotdeauna de pataniile oamenilor si de sfaturile lor. O sa-i spun sa puna un rand doua de matura ca vreau sa fac maturi pt maturat curtea. Asa impac si capra si varza si e fericit si lupul  :-bd
Dar unde gasesc seminte pt matura?
La baza fantinii vreau sa fac un dreptunghi betonat, in spatele ei o pergola de vita de vie si pe marginea gardului inalt de 2m  care inconjoara curtea sa pun vita de vie( cate 4 buc pe travee) + mana Maicii domnului + zorele.
As imbraca fantana in doage ca la butoi, sa zici ca e un butoi.Ce ziceti, aveti alta idee?
Pentru gradina de flori vreau sa ma inspir de aici : http://www.houzz.com/photos/landscape/p/392
Va place ceva?

anasstasia


trandafira

Da, este o alegere f buna, as putea planta arbori fructiferi in locul celor din poza si nici gazon n-ar fi atat de mult de tuns.O sa scot la imprimanta poza si incep sa pun dimensiuni pe ea. M-am gandit la trandafiri polyanta care sa faca tufe arcuite si sa ocupe mai mult loc.
Arborii fructiferi ii voi cumpara de la statiunea Baneasa. Nu stiu, trebuie sa cumpar cate 2 din fiecare soi pt polenizare, sau pot lua cate unul singur pt o varietate mai mare de fructe ?

claude

de ce polyantha? Pune si tu trandafiri care sa nu necesite multe lucrari de intretinere, cum ar fi taierile, poti pune trandafiri vechi sau arbustivi moderni, din cei care dezvolta tufa frumoasa pe care nu trebuie sa o ciopartesti in fiecare primavara.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Te rog Claude, spune-mi mai precis ce sa iau ca sa faca tufe arcuite.Imi poti da cateva nume? Sa spun drept, credeam ca polyanta face tufe arcuite!
Am gasit la Floribunda : http://www.eutopedia.ro/page.php?flid=626261&otherLevel=880150
Arbustivi moderni : http://www.eutopedia.ro/page.php?flid=626261&otherLevel=880152


anasstasia

Depinde de ce doresti. Trandafirii vechi au in general o singura inflorire insa sint nepretentiosi si fac tufe frumoase. Eu de exemplu m-am axat pe floribunde si englezesti.

trandafira

Asta e gradina pentru  care am cerut ajutor si inspiratie.

trandafira


trandafira


trandafira


anasstasia

Bine ai revenit! Vad ca este destul de bine amenajata curtea ta!

einsteinitza

Bine ai revenit!
Eu nu vad pozele.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

nici eu si ma bucur ca ai revenit

anasstasia

Nici eu nu le mai vad. Ieri le vedeam.

einsteinitza

Cum, au disparut?  :o
Trandafira,mpoate mai bine le inarci direct pe forum... :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

......peisaj de toamna si varza de Bruxelles

trandafira

catelusa gasita  pe care o cresc cu drag - are 5 luni!