Pages: 1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: TAIEREA DE PRIMAVARA  (Read 10517 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #100 on: March 31, 2013, 02:41:14 PM »

Geo, cred ca mai ai ceva de asteptat! Si eu stau cam la fel, dar deja scot varza afara ziua. Cheesy am senzatia ca e ceva mai liber pe terasa asa, dar seara intra la loc!

roxanicibogdanici
Crin

« Reply #101 on: March 31, 2013, 03:14:33 PM »

Geo , e bine ca aveti loc si tu si paharele in casa  Smiley. Inseamna ca sotul tau e indulgent de permite asa o convietuire cu atatea rasaduri in casa .

claude
Roza

« Reply #102 on: March 31, 2013, 04:23:26 PM »

Maine cred ca execut si eu taierile...ca la aia aprox. 20 de TH pe care ii am nu e mare scofala  Cheesy    In rest am doar vreo 4 englezesti la care sa scurtez portiunile innegrite

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
gabi_gabriella
Roza

Mures

« Reply #103 on: April 01, 2013, 06:09:18 PM »

Am inceput si eu sa tai la ai mei. Dar iar s-a facut frig si bate vantul , asa ca am intrat in casa

geodezia
Roza

Si viata trece trece .......si se duce

« Reply #104 on: April 01, 2013, 06:16:23 PM »

la mine nu au patit nimik taieturile facute inaintea viscolului  doar la un catarator pus pe un spalier au picat citiva lasatrei in rest toate bune si frumoase  ma ginsesc la catelusa foxterier ca o fi facut rele ca mai imi sapa din flori si poate o fi dat cu ei jos .in toamna am luat ceva rose de la Clematite si va pot spune cu mina pe inima ca rosele au trecut cu bine iarna am fffmulti lastarei deci plante sanatoase .. sper sa ma bucure cu floricele anu acesta .stiu ca 2 ani nu trebuie sa fac taieturi

einsteinitza
Moderator

« Reply #105 on: April 03, 2013, 08:41:15 AM »

Sa te bucuri de ele!

lordu
Roza

TM

« Reply #106 on: April 06, 2013, 12:40:07 AM »

Taiat tot si dezmusuroit. Cred ca am rata de prindere 100% din trandafirii de asta toamna.  You Rock

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )
einsteinitza
Moderator

« Reply #107 on: April 06, 2013, 05:36:48 AM »

Ai desfacut si ce ai plantat in toamna? Poate era bine la aia sa mai astepti.
Oricum asteptam pozele cu ei infloriti!

lordu
Roza

TM

« Reply #108 on: April 06, 2013, 08:13:14 AM »

Nu cred puteam sa mai astept, ca riscam sa-i inabus. Ieseau aburi din ei cind dadea soarele.Oricum, nu cred ca mai vin temperaturi negative.

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )
geodezia
Roza

« Reply #109 on: April 06, 2013, 08:49:10 AM »

cica duminca noaptea -1 sau -2 grade  minimum cica vreo -4 grade miercuri

claude
Roza

« Reply #110 on: April 06, 2013, 11:06:07 AM »

Nu cred puteam sa mai astept, ca riscam sa-i inabus.

Dar au lastari maricei? Ca se tin musuroiti mai mult timp cei plantati nu in ideea ca ingheata, ci pentru a ajuta prinderea, faptul ca sunt acoperiti intarzie un pic lastarirea si in felul acesta radacinile au timp sa lucreze la prindere

einsteinitza
Moderator

« Reply #111 on: April 06, 2013, 12:08:17 PM »

Si sa nu se deshidrateze! O zi cu cer senin de primavara ii poate deshidrata terbil.

anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #112 on: April 07, 2013, 02:10:30 PM »

Eu i-am lasat pe ai mei cuminti sub musuroi. Ii scot peste 3 saptamini daca sint suficient de dezvoltati.

geodezia
Roza

« Reply #113 on: April 07, 2013, 02:19:51 PM »

am mai umblat si eu cu furtunu in mina azi ca ce sa fac si eu cum sa stau potol .. am udat cei pusi zilele trecute ca mi s-a parut totusi pamintul ud dar nu destul de ud pentru noile achizitii ..asa ca am udat si in trecere mai dadeam la o parte din musuroaie .. lastari multi sub musuroi incep sa se ingalbeneasca asa ca nu stiu ce sa fac .. am avut vreo 2 care nu prezentau muguri in afara musuroiului dar dupa un furtunarit am gasit lastari in musuroi .. au si ceva umbra deci nu sunt expusi direct ,inteleg ca nu  va mai fi asa cald deci pina se aclimatizeaza e destul de bine
 ehe cred ca pina la urma nectarinul meu vede toporu ca nu se mai poate ..a inflorit o mare de flori asa ca daca nici anu asta nu vad un fruct la toamna bag toporu in el ..asta e  pacat de suprafata ocupata .. am pus la poalele lui pentru inlocuite un visin ..vad ca are frunzulite .. asa ca .. asta e .. 

claude
Roza

« Reply #114 on: April 07, 2013, 04:28:00 PM »

Hai mai Geo, la cat a plouat, ce te-ai mai apucat si tu sa uzi, vrei sa-i faci scafandri?  Cheesy  Lastarii aia din musuroi nu 'incep sa se ingalbeneasca', cum zici tu, aia asa cresc ei, mai galbui, mai albiciosi, pentru ca n-au lumina in musuroi, da' las' ca vezi tu ca atunci cand le ajunge motzu' afara din musuroi ala va fi verde   Cheesy

geodezia
Roza

« Reply #115 on: April 07, 2013, 04:54:16 PM »

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor pai unde crezi tu ca i-am plantat de nu mi-a placut cum arata pamintu adica mai neudat  hammer hammer in  poteca ca acum am pus si pe poteci ce stii tu asa ca de pamintul batatorit nu prea avea apa asa ca de am udat azi sa fie apa la radacini .
ce sa ii faci da sa stii ca acolo de vreo 10 buc parca tot am mai zarit un  loc ( sap toate potecile si tot nu ma las )

einsteinitza
Moderator

« Reply #116 on: April 08, 2013, 07:18:45 AM »

O sa ajungi sa muti casa! Cheesy

nicol
Roza

« Reply #117 on: April 08, 2013, 09:47:56 AM »

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor pai unde crezi tu ca i-am plantat ... in  poteca ...
.......si eu am "atacat" potecile....... rolling on the floor
geodezia
Roza

« Reply #118 on: April 08, 2013, 10:08:18 AM »

Na vezi ca am surate de suferinta ..ca am stat m-am gindit m-am razfgindit unde ce si cum si asta a fost ideea potecile ...  hammer hammer rolling on the floor rolling on the floor
sa vezi cind or vedea fetele ca nu mai e poteca la struguri ... rolling on the floor rolling on the floor sigur ma interneaza la aia veseli

einsteinitza
Moderator

« Reply #119 on: February 22, 2015, 07:38:08 PM »

Eu inca n-am taiat nimic, vad ca voi nu aveti alta treaba decat sa va scarpinati mancarimea de foarfeca, zau  Grin  N-aveti de pus arpagic, morcovi, de facut alte lucruri? Acu' stau cu frica-n san pentru sambata noaptea, ca la mine previziunile zic minime de -10  hypno

Asta scria pe topicul asta Claude, pe 14 Martie 2013!
Cred ca se poate repeta întrebarea an de an, primăvara!
Eu zic ca va grăbiți! Pe deal la noi se întrezărește putina culoare Galbena, cresc bobocii la Corni dar nu au înflorit! Forsitzia mai are! Poate veni si zăpada destula! Nu s-a terminat Februarie!

claude
Roza

« Reply #120 on: February 22, 2015, 09:48:52 PM »

good   Asa e! Sedeti binisor, nu va entuziasmati prea tare ca acum e cald! De fapt, nu stiu unde e cald, ca azi la mine a fost innorat si racoare rau, mi-a mai potolit agitatia  rolling on the floor   Si las' ca-i bine asa, ca atata treaba mai am ca numa' bine apuc si eu sa fac tot ce trebuie pana e vremea tunsului la trandafiri!

geodezia
Roza

« Reply #121 on: February 23, 2015, 08:41:31 AM »

na eu oricum stau cuminte la mine ploua usurel

Lara
Roza

« Reply #122 on: March 24, 2015, 02:23:00 PM »

Da, am taiat tot ... "de primavara"  Grin  Din 60 trandafiri, nu stiu daca au supravietuit  7. Restul sunt taiati pana la baza, de unde nu cred ca va mai iesi ceva  Sad Am avut trandafiri prinsi de mine sub pet, deci n-au punct de altoire, dar tot s-au innegrit pana la radacina. Nu se vede nimic verde  Angry
geodezia
Roza

« Reply #123 on: March 24, 2015, 03:53:24 PM »

la mine th in rest englezestii sun tok la th vreo 2 sunt out de tot

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #124 on: March 24, 2015, 04:41:23 PM »

La mine a crapat un Kordes, Sangerhausen. Roll Eyes
Toate taierile, inclusiv tufe, arbori, sunt incheiate de 2 saptamani.
Am dat plantele afara din demisol acum 4 zile.

Pages: 1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  

Jump to: