Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Planta asta in final e arbust sau e cataratoare? Pe ambalaj arata ca se catara. Prin curti am vazut crescuta ca un pomishor.
Stiti ceva despre ea?


myky

e cataratoare si e superba, am reusit sa o obtin si eu anul acesta din cora, arata asa de rau ca nu credeam ca inverzeste dar a reusit acum are 2m, daca o ai sa ii pui suporti sanatosi ca e f puternica si grea

[attachment deleted by admin]

Loredana06

Bine ca mi-ai zis. Cred ca-i pun direct o schela.... ;D

penelopa

Ei, bine,  afla de la tanti- rapsod popular ca asa se mai numeste: Glicina.
Si poti s-o orientezi cum vrei : ca in pozele puse de Myky sau sub forma de copacel. Dar tot cu ajutorul unui tutore/suport.
Si inca un amanunt: cand incep florile sa se scuture......  spor la maturat! ;D

myky

da pene stiam ca se mai numeste si glicinia, eu defapt asa o numesc cand vorbesc despre ea, despre fundatie nu stiu, da aia e casa sterineza, deci solida si cred ca si veche, nu din beton poros cum se face pe la noi, si daca a ridicat fundatia treaba lor ca nu i-am pus eu sa planteze langa casa, deci planta nu imi apartine, am spus ca eu abia am cumparat anul acesta, si ce, ce daca matur, eu nu matur in curte eu spal cu furtunu' ca pavelele mele nu se lasa maturate, ca io nu am ditaimai gradina ca unii in afara bucurestiului :D :D

floare mica

e superba,in citi ani ajunge asa?exista si alte culori?

penelopa

Mai Myky,  poti sa pui tu furtunul cat vrei ca nu se duce.
Mi-a zis colega care mi-a dat si mie asta toamna un lastar ca,  face multa "mizerie". Se asterne un adevarat strat de flori ofilite sub ea.

Loredana06

Na si, si ce daca? Florile care pica = Compost! ;D

penelopa

Bine, mai Lore: miasme placute  :D
(Stii cum miroase compostul?)

Loredana06

miroase a....natura moarta! ;D

Loredana06

Myky, si curtea mea (de la oras) e cam tot asa de mare. ;D Si totusi incredibil cate flori intra in ea. :D Si ar mai avea loc cateva. ;)

chevara

cineva intreba in cati ani cresc asa mari..stie oare cineva???eu am primit una mititica si i-a mers tare rau cu caldurile astea ca am plantat-o dupa Paste si deja era cald{prea cald}E inca verde dar nu i_au crescut lastari asa lungi[au doar cateva frunze]

myky

pai a mea a fost plantata provizoriu intr-o cutie de lavabila, a crescut aproate 2m. acum este in pamant in gradina, sper sa treaca iarna cu bine.

penelopa

Eu am scapat de "mizeria" pe care ar fi putut sa mi-o faca florile de glicina fiindca,  pe  "coardele"  lungi (3 - 4 m) pe care mi le-a dat colega,  toata primavara si vara nu mi-a iesit macar .... o frunza. Oare a sucombat glicina mea  :(  Sau este inca in ..... hibernare  ???

myky

pai daca nu aveau radacina, coardele alea nici macar nu au apucat sa se trezeasca, dar sa hiberneze

penelopa

Aveau radacina, tu. Numai ca,  in toamna le-am plantat intr-un loc iar in primavara m-am razgandit si le-am mutat.

gabriela jalba

Bai!!! n-ai putut si tu s-o lasi un an sa prinda vlaga!!!!! Acum asteapta sa vezi in primavara de i-o mai placea de tine...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

nu o sa-i placa gabi, pt ca nici lui pene nu-i place de ea, nu ai vazut ce carcotasa e?
ba ca-i face mizerie in curte, ba ca-i ocupa prea mult spatiu, saraca planta, inconjurata de atatea energii ( nu negative ca e prea dur) da din astea "peneiste" :D :D :D :D :D :D :D :D :D

gabriela jalba

Bai Myky!! da ce ciuda mi-e pe ea!!!!!! Auzi,are, si o maltrateaza si eu mi se scurg ochii dupa una si nik-nik!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Gabi si  Myky: ati avut noroc ca  nu v-am vazut luni.... aici.  ;D
Acum e tardiv !!!!
Da` vedeti voi  cum  la primavara ............ imi infloresc "coardele"  :D

Larisa, la primavara urmaresc eu la BricoStore si iti iau si tie.

einsteinitza

Penelopa,vezi ca aveau si acum ,cam la doi metri.E perioada buna de plantari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Neaparat, Larisa, sa ma anunti  cand vii  (am sa-ti trimit pe MP tel. meu) ca daca gasesc glicina la pret convenabil, iti iau si tie (merg in acest weekend la BricoStore, Carrefoure, Metro).

penelopa

Am gasit numai la BricoStore (Baneasa, ca aici mai ajung) la 45 lei si are cam 2 m. N-am stiut ce sa fac Larisa ?! Ti se pare scump ?
Eu am luat totusi una dar m-a cam nedumerit  denumirea :
" Wisteria floribunda  Alba".
Oare  florile sunt albe sau.... asa se cheama soiul  ???

gabriela jalba

Este alba!!! am guglait!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Si eu mi-am luat una  albastra ,am dus-o deja la gradina,de 2 saptamini si se prezinta bine dar inca nu are flori ,cred ca in al doilea an va face .Sau nu?