Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

lala

Eu am luat de la Dedeman,dar anul trecut.S-a dezvoltat frumos,are vreo 2m insa flori nu a facut.

gabriela jalba

Si mie mi-a luat Johana in primavara de la Sem Luca,si a crescuuut;cam 2m ! Flori...la mturitate!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


       Azi am fost la tara si o vecina de-a bunicilor s-a oferit sa-mi dea pui de Wisteria;eu voiam sa o pun aproape de casa, unde este deja un suport pt trandafiri cataratori.
      Cand am inceput insa sa sap si am vazut ca de fapt puii erau crescuti din niste radacini groaaaaaase, asa, la vreo 5-8 cm diametru, care intrau sub casa femeii, am zis ca totusi ar fi mai inteligent din partea mea sa o pun mai departe de casa, sa nu ma trezesc peste 10-15 ani ca se darama-bine, daca se prinde! :D :D :D
      Am taiat cu toporul bucata din radacina groasa care avea radacinute mici si asa am plantat-o;sper sa am mai mult noroc decat cu cea din primavara.Atunci a fost seceta si nu a udat-o nimeni , ma gandesc ca poate de aceea nu s-a prins, ca radacinile erau puternice si plantuta destul de viguroasa. ::)

myky

atentie mare, are radacini puternice, si lianele sunt la fel de puternice, ii trebuie suport solid.

simonaelena

Monica, nu este recomandat sa plantezi wisteria in apropierea zidurilor, are radacini puternice si in timp produce stricaciuni la fundatie.

opiadc


        Pai am plantat-o la vreo 40 de metri de casa dupa ce am vazut ce radacini are! :D

gentiana

[glicina se prinde si din butasi sau din seminte(semintele arata ca niste soricei)

opiadc


          Teoretic se prinde; practic este foarte greu.Nu e numai experienta mea, ci si a unui domn inginer horticol care s-a chinuit ani de zile si nu a reusit sa o inradacineze.Nici macar prin marcotaj.
          Eu personal nu stiu pe nimeni sa fi reusit-sunt convinsa ca sunt persoane!
          Iar din seminte, zau ca nu vreau sa astept 10 ani sa o vad inflorita! ::)

penelopa

La mine una nu s-a prins nici din rădăcini.
Myky şi Gabi J ştiu de ce  :D

gentiana

io am din seminte si acu am luat o coarda de la o tanti.......marcotaj
e intr-un ghiveci ca n-am avut timp s-o bag in pamant
glicina mea din seminte are vreo 4 ani poate si mai mult ..anul asta s-a intins foarte frumos

opiadc


         Sa ne spui si dupa cati ani face flori! :D
        E adevarat ca si mie imi place sa fac tot felul de experimente si sa pun la germinat tot felul de seminte, dar totusi, cand e vb de asa multi ani ::) ::) ::) nu prea ma mai trage ata! ;D

gentiana

cand am pus semintele  nu stiam chestia cu 10 ani
oricum mi-au placut "soricutii" ,am facut si aranjamente de craciun cu ei
in plus am avut ambitia sa fie obtinuta de mine

opiadc


        Acuma nu stiu sigur daca sunt chiar 10 ani, asa se zice, nu am urmarit sa vad in cat timp infloreste efectiv! Poate ai noroc mai repede! ;)
        Si zici ca ai reusit sa inradacinezi prin marcotaj? Felicitari! Tocmai azi vb cu doamna de la care am primit si eu si mi-a zis ca in 2 ani consecutiv a incercat si o nepoata de a ei sa inradacineze prin metoda asta si nu i-a reusit! ::)

gentiana

am luat de la o tanti  ca  ii fugise o creanga si iesise in strada si  s-a inradacinat

costieanuconstantin

creanga de marcotaj se frange ( nu se detaseaza de tot )) si se ingroapa 15 cm sub pamant umed !!!

opiadc


       Pai doamna de care vb eu a tinut toata iarna o oala cu pamant in care ingropase creanga langa copac;ca asta e ditamai copacul acum. :D
      Si tot nu i-a placut! ::)

costieanuconstantin

pai trebuie franta sa se mai tina intr-un pic de coaja si lemn si nu in oala ca daca ai uitat cu udatu' adio radacini, ar mai fi o solutie : oblig-o sa drajoneze, sectioneaza-i ( nu de tot ) o radacina in 2-3 locuri inveleste-o inapoi cu pamant ,pune niste semne !!

gentiana

am uitat sa va spun ca liana aia lunga avea pe toata lungimea ei radacinute
io am taiat-o in bucati de cam 40 cm lungime si am mbagat partea cu radacinute in pamant
io zic ca se prinde(are "oki")

paraschivvvv

Glicina se prinde usor daca este de felul celei clasice, altfel se prind mai greu si cresc mai greu

gabi_gabriella

Glicina mea e plina de pastai , dar sunt asa tari ca nu se deschid . Stiti cumva cand se culeg semintele de glicina ? si cum se seamana ?

gabiee

tocmai am pus si eu 5 seminte in pastile de turba , le-am primit de la un vecin
nu stiu daca am facut bine sau nu
intradevar pastaii am deschis cu cutitul , ca altfel nu se putea
2 seminte erau mari si mai umflate , celelalte cam plate
sa vedem ce va iesi , poate trebuia sa astept pana la primavara .....

lala

Glicina din seminte infloreste dupa 7 ani.

gentiana

Quote from: gabi_gabriella on January 10, 2010, 07:33:44 PM
Glicina mea e plina de pastai , dar sunt asa tari ca nu se deschid . Stiti cumva cand se culeg semintele de glicina ? si cum se seamana ?
culegi "soricutii" si ii aduci la caldura sa vezi cum fac poc si sar semintele prin casa
multumesc lala!
inseamna ca am sanse sa infloreasca
GG pot sa-tzi spun ca eu le-am pus intr-un ghiveci cu pamant de muscate amestecat cu nisip si l-am tzinut  la caldura si nu l-am lasat sa se usuce (pamantul)
se pot pune intai la muiat  semintele,in apa,ot vreo jumate de ora

gabi_gabriella

Multumesc de informatii
Astept sa se mai incalzeasca si o sa seaman cateva, sa vad ce iese
Si asa , la cat creste de mare , nu prea stiu unde as putea pune noile plante ( daca vor iesi se se vor dezvolta )

Myrela

Es, foarte frumoasa  :o

de cati ani o ai de s-a intins asa de mult?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.