Trandafir necunoscut

Started by danionut, January 31, 2013, 02:14:51 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Cam putine date pentru identificare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Puf

Necunoscut 1:
- Th,  floare medie, de un rosu aprins, doua randuri de petale, parfum mediu.
Necunoscut 2:
- acoperitor de sol, flori mici, roz, cu mijloc alb, dispuse in buchet, doua randuri de petale, fara parfum.
Ceilalti 2:
- cel alb: flori simple, albe, un rand de petale, se aseamana un pic cu floarea de maces. Daca  nu am insel, era catarator.
- cel rosu: th, flori mari, de un rosu-corai.

Tazmania

Buna! Va rog ajutati un incepator in ale trandafirilor.
Citesc de foarte mult timp forumul, numai ca am "tacut" pana acum (doar pe Es am deranjat-o mai demult).
Mi-am luat si eu ceva trandafiri de care sunt sigur (Veilchenblau, Easlea's Golden Rambler si Augusta Luise).
Totusi mi-au inflorit altii de care nu sunt sigur si am nevoie de ajutor.
Primul ar fi asta (luat din Baumax ca si Korflor de la ciumbudrum), numai ca nu gasesc detalii despre el. O fi soiul asta?

Al doilea eu zic ca e Dame de Coeur!


Multumesc pentru ajutor! Alte detalii nu am pt ca sunt plantati in toamna si nici nu am simtit sa fie parfumati!

einsteinitza

Parfum, ianltime.....




Bun venit si bine ca ai prins curaj. Toata lumea e draguta pe aici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Am prins curaj pt ca am despre ce vorbi in sfarsit. Pana acum nu ma pricepeam si nu aveam trandafiri. Acum am trandafiri si tot nu ma pricep.

Cum am spus mai sus, parfum nu simt si inaltime ... (40 cm), dar nu cred ca-i relevant, pt ca abia ce au iesit. I-am plantat in toamna, deci sunt in primul an.
Am cumparat din Baumax 2 trandafiri de la ciumbudrum (korflor si passion). Passion-ul inca nu a inflorit.
Caut informatii de vreo 2 saptamani despre korflor si nimic....

anasstasia

Cel de-al 2-lea pare a fi Schwarze Madonna

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Din noiembrie de cand mi-am cumparat casa, zilnic am citit forumul asta. De la voi am invatat foarte multe despre gradini in general. Si tot de la voi mi s-a pus pe creier faza cu trandafirii pe care nu-i cunosti si ii ai. Dupa ce am citit cate ceva, am facut si eu comanda la eutopiamall sau mi-am adus din Franta trandafiri, dar .... am 4 trandafiri (kinder cum bine le spuneti voi) care au fost luati din Baumax.
Cei 2 de mai sus au inflorit deja:
- cel roz asa era Es, cel din site-ul pe care mi l-ai dat! numai ca sincer nu vad nici o asemanare, iar alte detalii despre korflor nu am gasit, decat poza aia. Aseara ma uitam la el, afara fiind intunecat si avea o culoare ... un roz fosforescent (cand eram mic, imi luau ai mei de la mare sireturi pt adidasi unul verde fosforescent si unul roz fosforescent). De asta imi aducea aminte aseara. Mai pun o poza cu el. Indiferent daca aflu sau nu ce e, mi se pare minunat trandafirul asta!!!

- ce-mi faci anasstasia??? eram convins ca e Dame de Coeur (de fapt asa a fost cumparat de la yurta prod), dar se pare ca tu ai dreptate. Caut si eu in disperare. Intradevar seamana cu pozele tale de pe HMF de la Schwarze Madonna decat cu Dame de Coeur.

Tot aseara i-am mirosit din nou! nu simt nimic. Un pic parca ala roz miroase!

Va multumesc tuturor pentru ajutor!

geodezia

Da ala grena este madona dama de inima e mai rosu mai deschis
dar stai calm ca Madona este o superba .. s-o vezi cidn se face tufa si o sa miroase ..atunci cind e f cald astea grana miroase acum cu frigurile astea la mine doar engelezstii foarte parfumati miroase .. asa ca o sa ia o tufa impunatoare .. si frumoasa

Tazmania

QuoteDa ala grena este madona dama de inima e mai rosu mai deschis
dar stai calm ca Madona este o superba .. s-o vezi cidn se face tufa si o sa miroase ..atunci cind e f cald astea grana miroase acum cu frigurile astea la mine doar engelezstii foarte parfumati miroase .. asa ca o sa ia o tufa impunatoare .. si frumoasa

Multumesc! Deci unul identificat! Stiu ca este superba (mai ales ca e a mea!) Ei acum e altceva cand ne interesam cum sa ingrijim frumoasa asta!

Tazmania

referitor la Korflor ....
la topicul "westerland", pagina a III-a, adrianam a pus o poza, care mi se pare asemanatoare cu ce am eu. o fi asta al meu westerland? Chiar si tu Es, spui acolo ca e nespecifica floarea aia pt westerland. Adriana, tu esti sigura ca ala al tau e westerland?

zamfira

Westerland al meu are petalele cu acolade.

zamfira

asa:

einsteinitza

Nu pare,si petalele cam dense...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

lasa ca al meu e din ala rosu comun de-al bunicii ..asa ca alt an fara el ..mai am o sansa ca am cumparat din 3 locuri pina acum am 2 oua kinder il astept si ep al 3-lea sa infloreasca  sa vad ce si cum

einsteinitza

Mai Geo, nu vrei mai bine butasi de la mine?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ba eu vreau da sa nu pat ca anu trecut de nu au ajuns nici unu ..
=)) =))
eu am tacut ca ti-am pus la prins brugmansii ca eu pina nu sunt convinsa ca prinde radacini nu am vrut sa iti spun nimik ..acu au inceput sa le dea frunzulite de-a doua ..vroiam sa ti le trimit sa fie surpriza da daca ma zgindarasi cu rosele ..iti zisei
trimite si tu din ce poti taia ca e bine primit(daca ai cumva din astia bicolori new image julio iglesias ca am luat de la famous si a dat coltu ca ma apuca nebunia cu astia bicolori  papageno da m-ar interesa mai  ales unu rosu cu alb striat am twist dar este roz cu alb )
incerc sa pun cu sticla
anu trecut am reusit sa prind 1 buc din toate taieturile mele din oras
acu m-a invata gabriela sa pun taieturi acum in mai ..pusei o galeata cu pamint luai taieturi si pusei cu petu ..de aia si vorbeam la telefon vad ca dupa 2 saptmaini sunt frunzele verzi si tulpinile (inca ) incercai cu variegata de bologna sa vad ce si cum ca astia damaschini mi se par ierbosi si cred ca fac radacini mai iute decit ailati th
daca te hotaresti sa imi trimiti iti dau adresa pe tg jiu ca aci sigur ajung da doar saptamina care vine ca iar ma mut cu cortu
multam