Cine a cultivat trandafiri din seminte.

Started by johnny77, January 20, 2013, 01:51:36 PM

Previous topic - Next topic

johnny77

   Am gasit pe un site seminte de trandafiri, ma intereseaza daca a mai cultivat cineva sa stiu daca comand sau nu.


claude

Johnny, eu stiu ca obtinerea trandafirilor din seminte e un proces destul de greoi, nu stiu daca e tocmai convenabil  ???

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Poate unii au spirit de aventura. ::) Daca vrei neaparat sa experimentezi si asta, cred ca merita, dar daca vrei doar sa cultivi trandafiri, nu stiu daca merita.
Am mai vazut pe ebay tot felul de seminte de trandafiri negri, albastri, multicolori, dar intr-o varianta total nenaturala etc , cred ca sunt niste aiureli.

larisa

Cautind seminte pt mine ,am vazut si eu tot felul de seminte de trandafiri albastri ,visinii inchis si  negri,dar nu am  avut incredere,pt simplul motiv ca nu am vazut in florarii ,
in garten-center sau  in rosarii.Nu sunt Toma necredinciosul dar nici nu cred ca tot ce zboara se maninca.

johnny77

   ma intereseaza daca semintele sunt intradevar viabile, am mai cumparat seminte de palmieri si bananieri si am fost dezamagit de procentul in care au germinat, un procent de 5% nu cred ca merita efortul.
   sunt interesat de a obtine un nr de plante cit mai mare, la un cost cat mai mic.

larisa

De pe e-bay,sigur nu vei obtine profit,parerea mea.Pe site-urile germane  e-bay sau amazon gasesti dar sunt scumpe ,seminte putine .Dar cum orice afacere incepe de la zero ,de ce nu ai incerca si tu?Rabdare ai,pasiune ai,timp si bani,vin din urma ,deci ....INCEARCA

einsteinitza

Ce fel de seminte de trandafiri vrei sa cumperi, de un anume soi?
Asta ca sa stiu ce sa iti explic mai pe larg.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

johnny77

ma intereseaza doar daca semintele de trandafiri sunt viabile, daca procentul de germinare e unul rentabil.

un procent de 60-70%, ar fi OK

einsteinitza

Ca sa poti sa primesti un raspuns cat de cat lamuritor, raspunde la intrebare. Ce fel de seminte vrei sa iei , din magazin, de la vanzatori indirecti sau de pe camp, si dupa ce alegi pe care le cumperi, dwupa culoarea soiului, dupa ce?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

pe de alta parte semintele de trandafiri vandute pe net ,dupa parerea mea sunt o cacealma ......pt ca nu prea iti poate garanta cineva ca din semintele alea iese de ex un trandafir rosu sau alb sau ce o fi ....daca gresesc imi cer iertare  :-\
de ex daca iei  50 de semintede la un th rosu [ Barkarole  de ex ],nu prea ai sanse sa iti iasa 50 de th rosu .

einsteinitza

Problema e ce urmareste, ce seminte vrea si de ce, sa vanda plantele, sa se amuze ca pasiune...altfel nici nu stii ce raspuns sa dai!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


johnny77

   Nu, nu vreau sa vand ci sa amenajez un teren ce imprejmuieste un viitor obiectiv turistic.

  E nevoie de circa 2500-3000 de tufe de trandafiri, nu conteaza culoarea, nu conteaza daca sunt cataratoti, pitici, tufe, etc. Daca sunt cumparati 2500 de butasi de trandafiri la 6-7 lei bucata, vor costa o micuta avere.

  M-am gandit la producerea lor din seminte, care nu ar costa cine stie ce, sera si cele necesare exista, timp pana la sfarsitu proiectului 3 ani,  intrebarea e urmatoarea, daca cumpar 5000 de seminte, nu conteaza ce culoarea sau ce soi vor rezulta,  cam ce procent din cele 5000 de seminte va germina.

Carina

Nu stiu daca iti poate raspunde cineva la intrebarea asta ... nici macar cu aproximatie
Din cate stiu eu aici pe forum doar Bobo avea un trandafir rugosa din seminte ... altii nu stiu daca au incercat. Iarna trecuta eram mai multi doritori de astfel de "experimente" dar inca nu s-a laudat nimeni si cu reusitele, deci nu stiu ce procent de germinare o fi fost

Eu am un singur trandafir din seminte, dar a rasarit singur in gradina, nu am nici o contributie ... sunt tare curioasa ce-o fi de capul lui. Probabil vreun maces  ;D

einsteinitza

In preimul rand, daca vrei sa faci un gard viu de trandafiri conteaza sigur ce sunt. Nu poti pune unul cu o tufa de peste doi metri si alaturi unul de 30 de cm, ca e aiurea, nu poti pune un teahibrid langa o tufa mare cu ramuri lejere, ca e coplesit, va disparea in timp.

Problema cea mai mare este cu semintele. Nu e ca la morcovi sau marar, pui morcovi ies morcovi!
La trandafiri, semintele au genele de la ambii parinti, deci au si de la mama si de la tata, cam ca la oameni. Numai ca o foarte mare parte din progeniturile aparute dintr-o maceasa, adica din semintele ei, sunt progenituri Fara interes. Asta inseamna ca nu au flori rezistente, tufele fac boli cu usurinta, sunt diforme, se usuca in soare sau pe vreme rea, nu au rezistenta la ger.doar poaqte unul la suta e un succes adevarat.
Deci, din semintele alea, putine iti vor da trandafiri. In al doilea rand, rata germinarii este foarte diferita in functie de soiurile folosite la incrucisare. Banuiesc ca nu iti poti permite sa plantezi 300 de trandafiri tineri de-a lungul proprietatii, si nici sa nu ai habar la ce distwnta sa ii pui, sau cati din ei vor supravietui .
In privintw cumpararii semintelor, fetele au dreptwte, degeaba scrie seminte din soiul X cu flori mov, ca sigur puii nu sunt ceea ce scrie, fiindca iau caractere de la ambii parinti, deci, vorba unui forumist, Oul Kinder!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

johnny77

   fiecare soi i-si va avea spatiul sau aferent, pentru asta exista un proiect peisagistic.

   nu am decat sa merg la risc, va merita oricum incercarea.


  multumesc tuturor pentru timpul acordat.

Mihai

Mai bine plantezi arbusti decorativi,salcii,etc.
Dar şi mai bine te consulţi cu un peisagist,pentru ca viitorul obiectiv turistic de care pomenesti nu poate arata oricum...........

Mihai


johnny77

   merci pentru pareri, o sa va tin la curent cu ce rezultate voi avea.

einsteinitza

Pai cum sa aiba fiecare soi un spatiu, cand tu nu stii nimic despre soiul respectiv? Nu stii daca e pitic, urias, curgator, plangator sau o mogaldeata. Ce proiect peisagistic poate contine asemenea limite largi. ....Plus ca trebuie sa iei in considerare tipul de crestere, unii nu se preteaza la gard viu, iar tu nu stii ce va iesi din seminte si iti trebuie cativa ani ca sa afli,minim 5.
Daca in locul unde voiai un urcator urias tu ai o piticanie diforma?
Mergi la risc, dar cand riscul e ca din cei  cwtevw sute sa ai doar 20 la suta trandafiri, restul Quasimodo, si aia fara nici un fel de date despre cum se vor dezvolta, parca e cam mult.
Dar uite,ideea Carinei e buna, incerci mai bine cu niste macesi-rosa canina, rugosa, aia ies mai toti la fel, sunt sanse mai mici de ciudatenii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

eu it doresc succes ,dar sincer nu vei avea si nici nu merita timpul si efortul .

in alta oride de idee ,asa poti sa mergi si sa culegi macese de pe camp ,sa scoti semintele si sa le pui la germinat .....cam tot acolo vei ajunge ,macar nu dai bani pe ebay .


ca de pe ebay nu poate sa-si spune ce soi e ,degeba zice ca e th ,canici el nu stie .