Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dolomita  (Read 2302 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« on: January 06, 2013, 08:04:41 AM »

Geo, tu spui ca vrei sa folosesti dolomita, de unde o iei? Sper ca nu te confund... hammer
Mai foloseste cineva?

claude
Roza

« Reply #1 on: January 06, 2013, 06:57:41 PM »

Oferta vanzare Dolomita DEL-CA-MAG  

SC NICCOTRANS SRL
  Adresa:Calea Sighisoarei nr.504
  TG-MURES Jud.Mures
Telefon:0744.528.210
Telefon:0745.187.009

INGRASAMANT 100% NATURAL PE BAZA DE CALCIU SI MAGNEZIU PENTRU CULTURI DE CAMP, LEGUME, VITA DE VIE, POMI FRUCTIFERI. PROSUSUL POATE FI FOLOSIT SI CA SUPLIMENT MINERAL IN ALIMENTATIA VACILOR, PORCILOR, PASARILOR, OILOR.
1Kg dolomita=1.40 lei +TVA.
Produsul este ambalat in saci de 40 Kg
Pretul unui sac este de 70 lei(inclus TVA)
La cantitai mai mari se poate negocia.

asta am reusit sa aflu eu...stii pe cineva care a folosit?

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
paraschivvvv
Roza

« Reply #2 on: January 06, 2013, 08:10:52 PM »

Pentru vaci mai ales am vazut emisiunea pentru sate la TVR,dar la plante nu am auzit pana acum;stiu ca nu toate plantele prefera calciul si atunci/.....chiar si apa de la robinet are calciu ce ramane pe marginea ghivecelor nefiind acumulat de plante cred, doar f. putin;ma gandesc ca la plantele calcifuge ar merge dar mai mult nu stiu.
bunicutz32
Roza

« Reply #3 on: February 12, 2013, 01:29:49 PM »

Del-Ca-Mag (dolomita)
direct de la mama ei, adica SC Exploatarea Miniera Harghita SA, Miercurea-Ciuc, Str. Harghita Nr.68 (langa vamă)

einsteinitza
Moderator

« Reply #4 on: February 12, 2013, 01:44:17 PM »

Bun, folosesti? Daca da, cum?

claude
Roza

« Reply #5 on: February 12, 2013, 08:31:05 PM »

Din ce am inteles pentru sol se poate folosi ca amendament, doar ca este destul de alcalina dolomita asta, deci pentru solurile alcaline nu prea ar merge, ma gandesc eu  Huh? 

sandaveturia
Roza

« Reply #6 on: February 12, 2013, 10:23:33 PM »

Mda, m-a sfatuit si pe mine cineva sa pun la pomi, ca ingrasamant, in zona mea se gaseste, dar parca nu-mi vine...

claude
Roza

« Reply #7 on: February 12, 2013, 10:42:36 PM »

Eu zic ca nu e cazul sa se puna fara o analiza a solului. Si eu m-am entuziasmat cand am auzit de dolomita, dar afland si amanuntele m-am calmat

bunicutz32
Roza

« Reply #8 on: July 14, 2013, 09:04:35 PM »

A aparut dolomita de cumparat si la Hornbach. Galeata de 10 kg la 40 lei. Mai scumpa decat dolomita "romaneasca" Del-Ca-Mag (0.7-1.5 lei/kg).

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #9 on: October 30, 2013, 08:52:50 PM »

excesul de Ca cand solul este alcalin face enorm de mult rau blocand radacinile al pomi , e bun pentru pamanturi sarace nu si pentru terenuri ingrijite

bunicutz32
Roza

« Reply #10 on: November 04, 2013, 06:27:28 AM »

Eu am dat dolomita toamna trecuta, cam 20 kg/100 m2, incorporata in sol, dupa ce am avut ceva probleme cu putrezirea varfului (blossom end rot) la ardei. Si in primavara am mai dat cam 10 kg/100 m2, inainte de a pregati terenul (cu freza). Iar in vegetatie am dat si calciu (Calbit C - calciu complexat cu acizi lignosulfici) odata cu udarea prin picaturi, incapand cu formarea primelor fructe.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #11 on: November 04, 2013, 08:29:25 AM »

cu ajutorul Nicasol se pot face foliare cu calciu care ajuta planta si mai ales la putrezirile de la rosii si ardei fara a afecta si alte plante vecine lor si mai ales plante cu scop definitiv (pomi-arbusti)

http://gardenrant.com/?guest_post=please-stop-liming-your-soil-based-on-the-ph

because I don’t like to see my friends slowly destroying their soil with annual applications of lime, as recommended in in so many of their gardening books.

einsteinitza
Moderator

« Reply #12 on: November 04, 2013, 01:31:53 PM »

Foarte interesant articolas, explica putin lucrurile.
Si semnalul de alarma!

bunicutz32
Roza

« Reply #13 on: November 04, 2013, 03:02:56 PM »

Si eu sunt de acord cu ceea ce se spune in articol, si de aceea am aplicat dolomita fara sa fiu preocupat de pH-ul solului, ci pe baza faptului ca putregaiul varfului la ardei a tras semnalul de alarma. Iar la straturile mele inaltate situatia "cerea" calciu si magneziu dat fiind ca o buna parte din substratul respectivelor straturi este turba compostata putin cu alte resturi vegetale. Iar turba este un substrat sarac, asta ca sa nu spun infertil si are o capacitate mare de absorbtie, nu numai fizica ci si chimica. Si ca sa rezolv problema carentei de calciu, anul asta am udat cu mult mai multa grija, regulat si suficient (nu in exces), cu instalatia prin picaturi. Fiindca putregaiul varfului (la ardei dar nu numai) este declansat nu de lipsa calciului in sol cat de alternanta intre perioade de uscaciune si udare abundenta. Putregaiul varfului se datoreaza faptului ca la o udare abundenta dupa o perioada de uscaciune a solului ionii de calciu se deplaseaza si se acumuleaza cu preponderenta in varfurile de crestere iar fructele sunt private de acest element si fac putregaiul varfului. Carenta "adevarata" de calciu se poate datora
-- lipsei efective a calciului in sol (unele soluri cum sunt turbariile)
-- blocarii ionilor de calciu din cauza pH-ului scazut (soluri acide)
-- factorilor de stres (seceta) sau cresterii prea rapide a plantelor ca urmare a fertilizarii excesive cu azot
Carenta de calciu se manifesta prin necrozarea marginii frunzelor tinere (mai ales la baza frunzei) sau a varfurilor de crestere.

geodezia
Roza

Si viata trece trece .......si se duce

« Reply #14 on: November 05, 2013, 09:59:57 AM »

am dat cu dolomita si au crescut muuullltee balarii si plantele au fost frumaose mai ales ardeii .. in rest ceapa isi face de cap acum cu ditamai frunzele de mari ..rosiile au fost si ele ok la fel si varza .acum am pus si balega de cal .. sa te tii iar cu buruienile ..

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: